REKLAMA

W Polsce powstały Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. Minister mówi, że mają odpierać cyberataki Rosji

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej otworzył ceremonię powołania nowej jednostki polskich sił zbrojnych. Są to Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, które wraz z początkiem tego miesiąca oficjalnie rozpoczynają działalność.

08.02.2022 18.54
Wojska Obrony Cyberprzestrzeni
REKLAMA

Powołane dziś Wojska Obrony Cyberprzestrzeni funkcjonują na podobnych zasadach, co pozostałe komponenty Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Oznacza to, że mogą prowadzić działania zarówno obronne i rozpoznania, jak i ofensywne. Tym samym, jak zapowiedział minister Błaszczak, Polska wpisuje się w ogólny trend w krajach NATO: podczas warszawskiego szczytu z 2016 r. ogłoszono, że cyberprzestrzeń to nowa domena operacyjna krajów członkowskich.

REKLAMA

Proces powstawania Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni realnie rozpoczął się jednak dopiero w lutym 2019 r. Tego miesiąca Mariusz Błaszczak zatwierdził Koncepcję organizacji i funkcjonowania Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, po czym formalnie utworzono Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni w strukturach Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Na dowódcę WOC mianowano gen. bryg. Karola Molendę.

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni powołane. Jaka będzie ich rola?

- Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że w XXI wieku ataki cybernetyczne stały się jednym z narzędzi agresywnej polityki, m.in. naszego sąsiada. Dlatego te zdolności dla Wojska Polskiego mają charakter fundamentalny, kluczowy

- mówił minister Błaszczak podczas uroczystości w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej.

Generał Molenda dodał, że biorąc pod uwagę, że współczesne zagrożenia koncentrują się wokół nowych technologii ważne jest inwestowanie w stosownych ekspertów i odpowiednie zaplecze techniczne.

REKLAMA

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, choć formalnie działają od dziś, osiągną zdolność operacyjną dopiero w 2025 r., z certyfikowanym dowództwem i zespołami. Są też tworzone kolejne zespoły cyberbezpieczeństwa w Regionalnych Centrach Informatyki, które w regionach swojej odpowiedzialności będą utrzymywać sieci komputerowe pod względem funkcjonalności i bezpieczeństwa.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA