REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Polska siła ognia. Oto, czym walczą nasi żołnierze

Rakiety, artyleria, lotnictwo, czołgi - wszystko to jest ważne, ale na współczesnym polu walki piechota wciąż musi dysponować własną siła ognia, by zasypać wroga gradem pocisków i osłaniać natarcie lub wycofanie. Do tego właśnie służy w Wojsku Polskim karabin maszynowy UKM-2000.

07.10.2022
15:53
Polska siła ognia. Zobacz, czym walczą nasi żołnierze
REKLAMA

Podstawowym karabinem w NATO jest karabin noszony przez każdego żołnierza, karabin kalibru 5,56 mm. Ze względu na dość mały kaliber i konstrukcję, mają one jednak swoje ograniczenia jeśli chodzi o szybkostrzelność, przebijalność czy zasięg.

REKLAMA

Dlatego też piechota dysponuje również cięższymi karabinami maszynowymi kalibru 7,62 mm.

Wojsko Polskie wykorzystuje w tym celu produkowane przez Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. karabiny maszynowe UKM-2000. UKM-2000 został wprowadzony do uzbrojenia Wojska Polskiego jako uniwersalny karabin maszynowy wz. 2000. Karabin ma wśród naszych żołnierzy bardzo dobrą opinię jako broń niezawodna i celna.

Co ciekawe UKM-2000 to karabin stworzony z powodu naszego wejścia do NATO. W związku z perspektywą przystąpienia Polski do Sojuszu, pojawił się bowiem problem przystosowania broni znajdującej się na uzbrojeniu Sił Zbrojnych RP do standardowej amunicji NATO.

Konstrukcja została oparta o sprawdzony i produkowany w Polsce na licencji, radziecki karabin maszynowy PKM. Prace nad nową bronią rozpoczęto w 1998 r., a pierwsze testy rozpoczęły się w 2000 r. W 2005 r. karabin UKM-2000 został przyjęty na uzbrojenie Wojska Polskiego. W sumie w naszej armii jest około 3700 tych karabinów.

System karabinów maszynowych UKM-2000 kalibru 7,62 mm, dostosowany do nabojów karabinowych NATO 7,62 × 51 mm, składa się z trzech typów karabinów maszynowych:

Uniwersalny karabin maszynowy UKM 2000P

Zmodyfikowany 7,62 mm uniwersalny karabin maszy­nowy UKM-2000P zasilany jest amunicją 7,62×51 mm NATO w taśmie rozsypnej M13.

Przeznaczony jest do walki w każdym terenie i w dowolnych warunkach atmosferycznych, zarówno w dzień jak i w nocy. Naj­nowsza wersja karabinu została opracowana w celu po­prawy niezawodności i trwałości oraz ergonomii.

Inżynierowie zebrali zgłoszone przez żołnierzy wnioski i na podstawie doświadczeń z misji bojowych w Iraku oraz w Afganistanie, wprowadzili w karabinie 26 zmian.

Wśród nich są nowa kolba składana na bok z regulowaną poduszką podpoliczkową oraz chwyt pistoletowy. Zamontowano nowy dwójnóg oraz rękojeść lufy i przeładowania, nową iglicę i zespół amortyzatora mechanizmu odrzutowego, zamontowano lepszy tłumik płomienia. Poprawiono wyrzutnik łusek.  

Uniwersalny karabin maszynowy UKM 2000D

Desantowe UKM-2000D ą używane przez Żandarmerię Wojskową.

Jest to wersja UKM-2000P, różniącą się od pierwowzoru budową komory zamkowej oraz kolby, która jest składana na prawą stronę komory zamkowej, ukośnie w górę. Z broni można prowadzić ogień w położeniu z kolbą złożoną,

Uniwersalny karabin maszynowy UKM 2000C

Zmodyfikowany tak zwany pokładowy karabin maszynowy 7,62 mm typu UKM-2000C z zasilaniem prawostronnym, przystosowany jest do strzelania z pokładu np. śmigłowca lub wieży Kołowego Transportera Opancerzonego Rosomak i samochodu HMMWV.

Karabin został opracowany na bazie UKM-2000P, od którego różni się głównie brakiem kolby (w jej miejscu zamocowano elektrospust), przyrządów celowniczych, chwytu pistoletowego i dwójnogu oraz budową lufy, komory zamkowej, mechanizmu spustowo-zabezpieczającego, rury gazowej i pokrywy komory zamkowej.

Waga karabinu maszynowego UKM-2000 to 8,4 kg (UKM-2000P), 8,9 kg (UKM-2000D), 10,7 kg (UKM-2000C), 10,1 kg (UKM-2000P zmodernizowany). Zasięg skuteczny broni to 1500 m.

Szybkostrzelność teoretyczna to 700–850 strz./min, a praktyczna 250 strz,/min. Prędkość początkowa pocisku wynosi 840 m/s.

Nadchodzi UKM 2020S

Na podstawie wniosków i doświadczeń zebranych przez ponad trzy lata użytkowania zmodyfikowanych UKM 2000P inżynierowie z Zakładów Mechanicznych Tarnów opracowali nowy model karabinu oznaczony jako UKM 2000P.

REKLAMA

UKM 2020S będzie przeznaczony dla jednostek powietrznodesantowych oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. Od modelu UKM 2000P różni się przede wszystkim gabarytami. Broń jest lżejsza o około kilogram i krótsza o kilkanaście centymetrów.

Karabin będzie ukompletowany w dwie lufy – krótką i długą. Pierwsza będzie przeznaczona do działań o dużej manewrowości, czyli desantu, patrolu, rozpoznania. Druga, dłuższa lufa, o większej donośności i sile ognia, będzie wykorzystywana, gdy potrzebny będzie pełen potencjał bojowy karabinu maszynowego

- powiedział serwisowi Polska Zbrojna Damian Jarosz, kierownik działu konstrukcji mechanicznych w ZM Tarnów.
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA