REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Tak będzie wyglądał mundur Wojska Polskiego. Oto nowy kamuflaż

Nowy polski kamuflaż i mundur będzie wkrótce testowany wraz z nowym hełmem i kamizelką taktyczną. Agencja Uzbrojenia pokazała też pierwsze zdjęcie przedstawiające wzór kamuflażu jak i sam sprzęt.

12.09.2022
16:27
Nowy polski kamuflaż. Zobacz, jak będzie wyglądać mundur przyszłości Wojska Polskiego
REKLAMA

Zdjęcie przedstawiające nowy mundur polowy Wojska Polskiego pokryty nowym kamuflażem wraz z hełmem i kamizelką zamieścił na Twitterze Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia.

REKLAMA

Na jesieni rozpoczną się w 18 Dywizji Zmechanizowanej testy nowego prototypowego umundurowania, kamizelek balistyczno-taktycznych i hełmów mające na celu weryfikację ich trwałości i funkcjonalności, w tym ergonomii i właściwości termicznych, w różnych warunkach atmosferycznych

- napisał rzecznik.

Cztery wzory nowego kamuflażu

Internauci natychmiast zasypali rzecznika gradem pytań. Krzysztof Płatek tradycyjnie już udzielił kilku ciekawych odpowiedzi. I tak, dzięki pytaniom Twitterowiczów, wiemy, że testy będą obejmować wzory kamuflażu w czterech wariantach: wiosna-lato, bezśnieżna jesień-zima, śnieżna zima i teren zurbanizowany. Wyniki dadzą również odpowiedzi w zakresie ewentualnej potrzeby i zakresie modyfikacji wzorów.

 class="wp-image-2415735"
Ppłk Krzysztof Płatek i nowy polski kamuflaż

Kamizelka jest modularna i można ją szybko dokompletowywać w kierunku wariantu cięższego zapewniającego zwiększony zakres osłanianej powierzchni i wyższy poziom ochrony.

Wyposażenie zostało skierowane na testy, żeby mogło wejść samodzielnie do Sił Zbrojnych RP, ale jest również przewidziane do wykorzystania w ramach kompletnego projektu "żołnierza przyszłości".

Internauci spytali także o wrażenia z użytkowania nowego munduru polowego. Jak się okazuje, ppłk Krzysztof Płatek miał już okazję nosić nowy mundur.

 class="wp-image-2415867"
Nowy polski mundur wraz z nowym hełmem. Zwraca uwagę możliwość montowania na nim różnych osłon balistycznych.

Póki co nosiłem przez godzinę, jeszcze przed targami w Kielcach, ale już mogę podzielić się tym, że nowa jakość i faktura tkaniny zapewnią większy komfort, niż to co jest oferowane w obecnych mundurach

- napisał ppłk Krzysztof Płatek.

Obiecał też, że za jakiś czas postara się przygotować pierwsze omówienie z użytkowania munduru.

Zakończenie testów przewidywane jest z końcem 2023 r. Producentem jest polska spółka Maskpol S.A. 

Aktualnie w Wojsku Polskim obowiązuje kamuflaż Pantera. Jest to następca kamuflażu Puma wprowadzony do użytku w 1993 roku. Inne niż u poprzednika kolory plam powodują większy kontrast co poprawia skuteczność maskowania.

 class="wp-image-2415864"
Kamuflaż Pantera

Kamuflaż wz. 93 był pierwszym wzorem maskującym opracowanym w Polsce po roku 1990. Jego schemat inspirowany był eksperymentalnym wzorem maskującym z przełomu lat. 60. i 70.

Kamuflaż wz. 93 opracowany został przez jednego z oficerów JW GROM i początkowo przeznaczony był właśnie dla tej jednostki.

Nowy mundur, kamizelka i hełm Wojska Polskiego

W skład nowego umundurowania wchodzić będzie: bielizna, mundury bojowe, obuwie, odzież ocieplająca i przedmioty uzupełniające, takie jak rękawice, ochraniacze oraz nakrycie głowy.

Umundurowanie umożliwi kompletowanie warstw w zależności od potrzeb związanych z rejonem działania i panującymi warunkami pogodowymi.

Kamizelka balistyczno-taktyczna zapewniać będzie żołnierzom wysoką ochronę balistyczną przed skutkami trafienia pociskami i odłamkami, jak również będzie chronić przed bezpośrednim cięciem nożem bojowym lub bagnetem.

Kamizelka została opracowana zgodnie z wymaganiami Sił Zbrojnych RP oraz norm obowiązujących w Sojuszu Północnoatlantyckim, a jej modularne ukompletowanie pozwoli na konfigurację wariantu lżejszego, stawiającego na komfort, mobilność i długotrwałość użytkowania, bądź cięższego, o zwiększonym poziomie ochrony balistycznej. 

REKLAMA

Hełm kuloodporny zapewniać będzie wysoką ochronę balistyczną przed skutkami trafienia pociskami i odłamkami, a dodatkowo, przy zastosowaniu osłony szczęki i twarzy, przełoży się na wzrost poziomu ochrony żołnierzy pełniących np. funkcję strzelca pokładowego.

. Jego konstrukcja pozwoli na jednoczesne używanie wyposażenia indywidualnego żołnierza, takiego jak: maska przeciwgazowa, odzież ochronna, aktywne ochronniki słuchu oraz urządzeń do ochrony wzroku i twarzy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA