REKLAMA

Oficjalna piłka Euro 2024 jest naszpikowana technologią. Przyjrzyjmy się jej bliżej

Decyzja została podjęta. To Adidas Fussballliebe będzie właśnie tą piłką, którą będą rozgrywane mecze podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2024. Czym się różni od podwórkowej futbolówki? Cóż, no kształt akurat mają podobny, ale w zasadzie to tyle.

07.06.2024 11.19
oficjalna piłka euro 2024
REKLAMA

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, znane również jako Euro, to turniej, który od dziesięcioleci przyciąga uwagę fanów futbolu na całym kontynencie. Jednym z najbardziej interesujących aspektów każdego turnieju jest oficjalna piłka, która nie tylko jest kluczowym elementem każdego meczu, ale także odzwierciedla technologiczny postęp i zmieniające się trendy we wzornictwie.

REKLAMA

Pierwsze Mistrzostwa Europy odbyły się w 1960 r., ale dopiero w kolejnych latach zaczęto wprowadzać oficjalne piłki turniejowe. Każda z nich miała swoją unikalną nazwę i wzornictwo, które często odzwierciedlało kulturę kraju-gospodarza. Na przykład, Tango España, używana w 1984 r. we Francji, stała się kultowa dzięki swojemu klasycznemu projektowi, który był później wielokrotnie modyfikowany i wykorzystywany w kolejnych turniejach.

Nie przegap:

Wraz z rozwojem technologii, oficjalne piłki Mistrzostw Europy również ewoluowały. Producenci zaczęli stosować nowe materiały i technologie, aby poprawić ich lot i trwałość. Na przykład, piłka Adidas Beau Jeu, używana podczas Euro 2016 we Francji, została zaprojektowana tak, aby zapewnić lepszą kontrolę w różnych warunkach pogodowych. Każda nowa piłka to nie tylko narzędzie sportowe, ale także dzieło sztuki, które łączy w sobie innowacje i tradycję, będąc jednocześnie świadkiem historii futbolu.

Tango España (autor zdjęcia: Chong Fat)

Oficjalna piłka na Euro to nie przelewki. Jest ściśle opisana przez regulamin turnieju

Oficjalne piłki do gry na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej są ściśle regulowane przez przepisy, aby zapewnić uczciwość i spójność rozgrywek. Przepisy te określają nie tylko standardy dotyczące rozmiaru, wagi i materiału, ale także testy, którym piłki muszą sprostać przed zatwierdzeniem do użytku na turnieju.

Zgodnie z przepisami, oficjalna piłka meczowa musi mieć określoną średnicę, ciężar oraz być wykonana z materiałów zatwierdzonych przez odpowiednie organy piłkarskie. Musi również zachować swoje właściwości podczas gry w różnych warunkach pogodowych i na różnych nawierzchniach. Przed każdym meczem, piłki są dokładnie sprawdzane przez sędziów, aby upewnić się, że spełniają wszystkie wymagania.

W ostatnich latach wprowadzono również nowe technologie, takie jak systemy śledzenia piłki, które pozwalają na dokładniejsze monitorowanie jej położenia na boisku. Wszystkie te przepisy i technologie mają na celu nie tylko ulepszenie jakości gry, ale także zapewnienie, że każda drużyna ma równe szanse na sukces.

Przepisy dotyczące piłek do gry są regularnie aktualizowane, aby odzwierciedlać postęp technologiczny i zmieniające się potrzeby gry. Na przykład, zmiany w przepisach mogą dotyczyć sposobu, w jaki piłki są pompowane, czy też materiałów, z których są wykonane, aby zapewnić lepszą kontrolę i trwałość.

Jaka jest tegoroczna piłka? Adidas Fussballliebe oficjalną piłką Euro 2024

Adidas Fussballliebe

Nazwa Fussballliebe dosłownie oznacza miłość do piłki nożnej, co ma oddawać pasję, jaką kibice i gracze wkładają w ten sport. Piłka ta jest nie tylko symbolem najważniejszego turnieju piłkarskiego w Europie, ale także niemałą okazją Adidasa do autopromocji. Znany producent odzieży sportowej i sprzętu ma sposobność pochwalić się swoimi najnowszymi technologiami.

Piłka została zaprojektowana z myślą o zapewnieniu optymalnej kontroli i precyzji podczas gry. Jej bezszwowa konstrukcja TSBE (Thermally Bonded Seamless Surface) zapewnia idealny kształt i dużą odporność na warunki atmosferyczne. Ponadto, butylowy pęcherz gwarantuje trwałość i wydajność podczas gry, zachowując kształt piłki przez dłuższy czas. Kolorowa grafika na powierzchni piłki nawiązuje do oficjalnej piłki meczowej Euro 2024, dodając stylu piłkarskiej elity do meczów i sesji treningowych.

Adidas Fussballliebe ma być również świadectwem chęci do dążenia zrównoważonego rozwoju w sporcie. Adidas, podobnie jak wiele masowych producentów odzieży, ma tu wiele do zrobienia i poprawy, pozostaje więc mieć nadzieję, że to swego rodzaju deklaracja, a nie greenwashing. Piłka zawiera co najmniej 20 proc. materiałów pochodzących z recyklingu, co zmniejsza wpływ produkcji na środowisko. Dodatkowo, piłka spełnia najwyższe standardy FIFA Quality Pro, co potwierdza jej jakość i niezawodność podczas oficjalnych meczów.

Adidas Fussballliebe

Na tym jednak nie koniec, bo Fusballliebe to zdecydowanie również i cyfrowa piłka. Adidas Connected Ball to system, który za pomocą wbudowanego sensora 500 Hz, przesyła dane w czasie rzeczywistym do systemu VAR. Dzięki temu możliwe jest dokładniejsze śledzenie położenia piłki na boisku, co pomaga sędziom w podejmowaniu sprawiedliwych decyzji, na przykład przy wykrywaniu spalonych czy dotknięć ręką.

Ostatnią, ale równie ważną technologią jest Precisionshell – zewnętrzna powłoka piłki. Charakteryzuje się ona specjalnymi wcięciami na 20 panelach, które zostały strategicznie rozmieszczone po intensywnych badaniach laboratoryjnych. Mają one na celu kontrolowanie przepływu powietrza nad piłką, co przekłada się na maksymalną precyzję w locie.

Z tymi oficjalnymi piłkami nie zawsze się jednak wszystko udaje

 class="wp-image-4675766" width="840"
Adidas Beau Jeu

Wspomniana we wprowadzeniu do tekstu oficjalna piłka z Euro 2016, Adidas Beau Jeu, zaliczyła wpadkę i nie wszystko poszło zgodnie z planem – podczas jednego z meczów piłka niespodziewanie pękła po silnym uderzeniu, co wywołało zdumienie wśród graczy i kibiców. Mimo tego incydentu, Beau Jeu została zapamiętana jako jedna z najlepiej zaprojektowanych piłek w historii turnieju, aczkolwiek to z pewnością był długi i trudny wieczór dla marketingowców Adidasa.

Tego typu historie są na szczęście rzadkością, a w pamięci fanów imprezy pozostają na szczęście pozytywniejsze wspomnienia. Sukcesem marketingowym była chociażby piłka Etrusco Unico, która była oficjalną piłką Euro 1992 w Szwecji. Piłka ta była pierwszą, która zawierała w sobie elementy kultury kraju-gospodarza - jej nazwa i wzory nawiązywały do starożytnych Etrusków.

REKLAMA
Etrusco Unico

Oficjalne piłki Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej są czymś więcej niż tylko sprzętem sportowym - są częścią większej historii i tradycji, która żyje w sercach fanów i graczy na długo po zakończeniu turnieju. Zobaczymy, czy Fusballliebe również się tu sprawdzi.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA