REKLAMA

Mapy Google z dużą zmianą. Zapisz dane nim będzie za późno

Mapy Google usuwają przydatną funkcję z przeglądarki internetowej. Lepiej zapisz dane na smartfon, zanim będzie za późno.

05.06.2024 18.08
Mapy Google nawigacja
REKLAMA

Tym rozwiązaniem jest historia lokalizacji, która niebawem przejdzie duże zmiany w kwestii bezpieczeństwa. Google zmienia nazwę rozwiązania na "oś czasu", ale to jedynie mały szczegół. Zmiany zakładają, że dane lokalizacji będą przechowywane na urządzeniu bezpośrednio w aplikacji. Aby zachować (nierzadko długą i bogatą) oś czasu na smartfonie, będzie trzeba wykonać dodatkowe kroki.

REKLAMA

Google zamienia historię lokalizacji w oś czasu. Oto co się zmieni

Historia lokalizacji (od teraz oś czasu) to przydatna funkcja. W łatwy sposób graficznie pokazuje wszelkie odwiedzone miejsca za pomocą czerwonych kropek na mapie – oczywiście o ile mamy ją włączoną (można bez problemu ją dezaktywować). Wyświetla liczbę odwiedzonych miejsc, miast i państw – za pomocą naszej lokalizację tworzy historię podróży.

Teraz jednak Google zmieni podejście do rozwiązania, ponieważ oś czasu będzie przechowywana lokalnie, na naszym urządzeniu w aplikacjach Mapy Google. Dotychczas mogliśmy z niej skorzystać także w przeglądarce na komputerze, wchodząc w "historię lokalizacji".

Firma wysyła pierwszym użytkownikom wiadomości o nadchodzących zmianach – najczęściej poprzez powiadomienie lub wiadomość e-mail. Tym sposobem informuje o wyłączenia funkcji w przeglądarce internetowej – czyli logując się do konta Google na komputerze (Windows, Mac, Linux), w niedalekiej przyszłości już nie będzie można uruchomić osi czasu. A to dlatego, że dane będą dostępne wyłącznie na urządzeniu, które zbiera dane o podróżach i lokalizacji – m.in. smartfonie lub tablecie.

Dzięki takiemu podejściu dane z osi czasu w Mapach Google będą unikalne dla każdego urządzenia. Oczywiście to nie tak, że dotychczasowa oś czasu zostanie utracona. Będzie trzeba wykonać migrację, jeśli tylko otrzymamy e-maila lub powiadomienie push z aplikacji Mapy Google. Aby zachować dane dot. podróży z historii lokalizacji będzie trzeba mieć tylko najnowszą wersję aplikacji Map Google i wykonać kroki podane w instrukcji na wybranym urządzeniu – może być to zarówno smartfon (tablet) z Androidem, jak i iPhone (bądź iPad).

Dane z serwerów Google zostaną przeniesione bezpośrednio na urządzenie zgodnie z wybranymi przez użytkownika ustawieniami. No dobra, ale co się stanie, jeśli będziemy musieli zmienić urządzenie po wykonanej migracji? Google to przymyślał - będzie można wykonać kopię zapasową osi czasowej, która będzie przechowywana na naszym koncie Google. Więc nawet jeśli zmienimy smartfon (lub go zgubimy), to dane o podróżach w Mapach Google nie przepadną – będzie trzeba tylko wybrać, z którego urządzenia chcemy zaimportować dane.

W wysłanych przez Google wiadomościach o nadchodzących zmianach jest informacja, że trzeba będzie zdecydować się na przeniesienie do 1 grudnia 2024. Wtedy najprawdopodobniej historia lokalizacji (oś czasu) zostanie wyłączona w przeglądarce. Google zawsze podchodzi do takich sprawach bardzo uczciwie względem użytkowników – o wszystkich akcjach informuje na bieżąco z odpowiednim wyprzedzeniem.

REKLAMA

Więcej podobnych wiadomości znajdziesz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA