REKLAMA

Nie ma już miejsca na Windowsa 10. AMD podjęło ważną decyzję

AMD nie zamierza testować swoich nowych układów pod kątem pełnej zgodności z Windowsem 10 i nie planuje zapewnić temu systemowi sterowników do nowych układów. Windows 11, Linux - albo nic.

05.06.2024 14.08
Nie ma już miejsca na Windowsa 10. AMD podjęło ważną decyzję
REKLAMA

Premiera układów AMD to swego rodzaju triumf - oczywiście pod warunkiem, że deklaracje przedstawicieli firmy mają pokrycie w rzeczywistości. Mikroarchitektura Zen 5, na bazie której budowane będą układy Ryzen 9000, zapowiada się na jedną z najbardziej udanych w historii firmy. Z kolei mobilne układy z linii Ryzen AI 300 (Strix Point) mają zapewnić niezwykłą sprawność energetyczną.

REKLAMA

Zen 5, wedle zapewnień AMD, to 16-procentowy przyrost IPC (instrukcji na takt zegara) w porównaniu z układami poprzedniej generacji i NPU o wydajności nawet 50 TOPS, pokonujące tym samym dotychczasowego króla w formie Snapdragona X Elite. AMD ma jednak też i złe wieści, przynajmniej dla niektórych.

Czytaj też:

AMD Ryzen 9000 i AMD Ryzen AI 300. SI tylko dla systemów Windows 11

Plotki o braku zgodności nowych układów ze starszymi systemami Microsoftu krążyły już od pewnego czasu, ale w końcu znalazły oficjalne potwierdzenie od samego AMD. Firma zapewni obsługę techniczną i sterowniki dla układów Ryzen AI 300 dla Windowsa 11, Red Hat Enterprise Linux oraz dla Ubuntu. Nie zamierza zapewniać oprogramowania dla Windowsa 10.

REKLAMA

Na szczęście osoby, które z jakichś względów nie mogą przejść na Windowsa 11, będą przynajmniej mogły w pełni wykorzystać układy Ryzen 9000. Te doczekają się oficjalnej obsługi serwisowej dla klientów z Windowsem 10 (a także Windowsem 11, RHEL i Ubuntu).

Należy się spodziewać, że liczba układów bez oficjalnej obsługi Windowsa 10 będzie wyłącznie rosnąć. Chociażby z uwagi na fakt, że nowsze układy zawierają w sobie NPU, a Microsoft nie zamierza już optymalizować swojego starego systemu pod sztuczną inteligencję. To co prawda nie oznacza, że komputery te nie będą z Windowsem 10 działać - ale stabilność i bezawaryjność nie są gwarantowane.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA