REKLAMA

Jedziesz na Euro do Niemiec? Pamiętaj, by w twoim smartfonie nie zabrakło tych aplikacji

Wyjazd do Niemiec żeby zobaczyć mecze na żywo? To niezwykłe oddanie, ale i wyzwanie. Podpowiadamy, w jakie aplikacje się zaopatrzyć tak, aby podróż na mecze Euro 2024 i pobyt w Niemczech były niczym więcej jak ekscytującym wydarzeniem i dobrym wspomnieniem.

07.06.2024 11.18
Jedziesz na Euro do Niemiec? Pamiętaj, by w twoim smartfonie nie zabrakło tych aplikacji
REKLAMA

Gospodarzem tegorocznych Mistrzostw Europy w piłce nożnej są Niemcy, wobec czego nietrudno się domyślić, że polscy kibice skorzystają z okazji, by zasiąść na trybunach i na żywo obejrzeć mecze odbywające się tuż za naszą zachodnią granicą.

Dla niektórych ta wyprawa może być pierwszą do Niemiec lub w ogóle pierwszą za granicę, dlatego podpowiadamy, jakie aplikacje w smartfonie mogą ułatwić podróż i pobyt podczas Euro 2024 w Niemczech.

REKLAMA

Polski kibic w Niemczech? Te aplikacje zabierz ze sobą na Euro:

Dla każdego kibica - UEFA EURO 2024 Official

Podobnie jak w poprzednich latach, UEFA przygotowała aplikację specjalnie z myślą o mistrzostwach Europy w piłce nożnej. W aplikacji UEFA EURO 2024 Official użytkownicy mogą sprawdzić harmonogram meczów, otrzymywać aktualizacje minuta po minucie z każdego spotkania, obejrzeć na żywo przygotowania do meczu oraz ekskluzywne wywiady i analizy, a także spersonalizować aplikację tak, by pokazywała informacje tylko dotyczące interesujących cię drużyn.

Niezależnie, czy Euro będziesz oglądać przed telewizorem czy na trybunach, przez najbliższy miesiąc na telefonie każdego fana piłki nożnej nie powinno zabraknąć aplikacji UEFA EURO 2024 Official.

Nocleg - AirBnb, Booking

Nawet w przypadku przyjazdu na jeden mecz, wyjazd wiąże się ze znalezieniem zakwaterowania, by spędzić noc (lub kilka) w Niemczech. Wśród osób zza granicy najczęściej używanymi do tego platformami są AirBnb oraz Booking, które pozwalają na zarezerwowanie miejsca u prywatnego gospodarza, jak i w hotelach, motelach czy hostelach.

Planowanie wyjazdu w wielu przypadkach zaczyna się właśnie od zadbania o nocleg, wobec czego wiele z udających się na mecze do Berlina czy Hamburga ma już zarezerwowane miejsce. Jednak jeżeli Polacy wyjdą z fazy grupowej, rezerwację noclegu będzie trzeba powtórzyć - i to prawdopodobnie w innym mieście.

Co ważne, w przypadku AirBnb oraz Booking aplikację należy mieć cały czas ze sobą, gdyż pozwala ona na komunikację z gospodarzem oraz zgłoszenie nieprawidłowości - tak z noclegiem gospodarzowi, jak i z gospodarzem obsłudze platformy.

Przejazdy - Uber, Bolt, Taxi.eu

Ze względu na dość restrykcyjne prawo dotyczące komercyjnego przewozu osób, w Niemczech dominującym sposobem komercyjnego przewozu osób jest transport publiczny, a dopiero za nim taksówki i... właściwie tylko taksówki. W Niemczech co prawda znajdziemy Ubera i Bolta, ale działają one na zasadzie współpracy z firmami taksówkarskimi, a nie z pojedynczymi kierowcami. Dlatego za naszą wschodnią granicą zamawiając Ubera, by pojechać na kolejny mecz lub do hotelu, de facto zamawiamy taksówkę.

Z tego względu rynek przewozów osobowych na terenie największych niemieckich miast skupiony jest wokół transportu publicznego i taksówek, a znacznie popularniejszą od Ubera platformą jest Taxi.eu. W Niemczech, tak jak w Polsce, zamawianie taksówek przez telefon wciąż popularne, a w największych miastach (m.in. Berlin, Frankfurt czy Monachium) dogadasz się z dyspozytorem również po angielsku.

Transport publiczny - Deutsche Bahn Navigator

Deutsche Bahn Navigator to aplikacja pozwalająca na podgląd rozkładów i rezerwację biletów w transporcie publicznym - zarówno lokalnym, regionalnym, jak i dalekobieżnym. Stanowi ona główną tego typu aplikację w Niemczech, z której korzystają zarówno mieszkańcy Niemiec, jak i turyści.

Z pomocą Deutsche Bahn zakupisz bilety (tak autobusowe, jak i kolejowe, tramwajowe czy bilety kolei podziemnej), otrzymasz powiadomienie o nadchodzącej podróży, w czasie rzeczywistym sprawdzisz pozycję pojazdu na mapie, czy sprawdzisz spodziewane obłożenie przejazdu pasażerami. Posiadanie Deutsche Bahn Navigator to zdecydowanie konieczność dla osób planujących podróż do Niemiec na Euro na więcej niż jeden mecz.

REKLAMA

Tłumaczenie - Tłumacz Google, DeepL

Choć język angielski to współczesna lingua franca - w zdecydowanej większości państw jeżeli nie dogadamy się w języku urzędowym, jest spora szansa, że dogadamy się właśnie w nim - to całkiem sensownym jest oczekiwać, że gdzieś po drodze na mecz (lub z meczu) przyda się także język niemiecki. Tu z pomocą może przyjść Tłumacz Google lub DeepL. Ta pierwsza ze względu na liczne funkcje, m.in. tłumaczenie tekstu z obrazu obecnie przechwytywanego przez aparat czy transkrypcje i tłumaczenie rozmów. Z kolei mający mniej funkcji DeepL za sprawą wykorzystania sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego zapewnia trafniejsze tłumaczenie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA