REKLAMA

Dziś piękne kosmiczne widowisko! 6 planet zatańczy na niebie

Przygotujcie lornetki i teleskopy, miłośnicy astronomii. Już 3 czerwca czeka nas niezwykłe widowisko na niebie. Sześć planet - Merkury, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun - ułoży się w idealnej linii, tworząc kosmiczny balet, który będzie można podziwiać krótko przed wschodem słońca.

03.06.2024 05.15
Dziś piękne kosmiczne widowisko! 6 planet zatańczy na niebie
REKLAMA

Choć planety te zawsze znajdują się na niebie, rzadko zdarza się, aby ułożyły się one w tak idealnej konfiguracji. Tym razem będą one widoczne z ciemnych, wysokich miejsc z minimalnym zanieczyszczeniem światłem. Niestety do zobaczenia wszystkich sześciu planet potrzebne będą lornetki lub teleskopy, ale nawet gołym okiem będzie można dostrzec niektóre z nich.

REKLAMA

Więcej o tajemnicach Układu Słonecznego przeczytasz na Spider`s Web:

Wkrótce kolejne widowisko

Kolejność, w jakiej planety ułożą się w niedzielę to: Jowisz, Merkury, Uran, Mars, Neptun i Saturn, a towarzyszyć im będzie półksiężyc. Pamiętaj jednak, że eksperci z NASA zgadzają się, że mimo wszystko nie będzie to najlepszy czas na oglądanie parady planet.

Dzieje się tak, ponieważ Uran, Merkury i Jowisz zostaną pochłonięte przez światło słoneczne i znajdą się zbyt blisko horyzontu, aby były widoczne. Będziecie mogli zobaczyć za to Marsa, Saturna, Neptuna oraz Księżyc.

Kosmiczny taniec planet w naszym układzie trwa cały czas. Dlatego już 29 czerwca podziwiać będziemy mogli coś na kształt parady planet, kiedy to o świcie na niebie pojawią się Saturn, Księżyc w trzeciej kwadrze, Mars i Jowisz. Pamiętajcie, że każda okazja, aby podziwiać piękno wszechświata, jest dobra.

Kiedy i gdzie oglądać kosmiczny spektakl?

Najlepszy czas na obserwację planety to krótko przed wschodem słońca, około godziny 4:30 rano czasu lokalnego. Planety będą widoczne na wschodnim niebie, układając się w linii od południowego wschodu do północnego wschodu. Najłatwiej będzie je dostrzec z dala od świateł miasta, na otwartym terenie.

Aby w pełni cieszyć się tym kosmicznym widowiskiem, warto odpowiednio się przygotować. Unikaj miejsc z dużym zanieczyszczeniem światłem, takim jak miasta. Im ciemniejsze miejsce wybierzesz, tym lepiej będziesz widzieć planety.

REKLAMA

Obserwacje najlepiej przeprowadzać krótko przed wschodem słońca, kiedy planety są najwyżej na niebie. Choć niektóre planety będzie można dostrzec gołym okiem, lornetka lub teleskop znacznie poprawią komfort obserwacji i pozwolą Ci dostrzec więcej szczegółów.

Położenie planet na niebie możesz sprawdzić za pomocą specjalnych aplikacji astronomicznych, takich jak Stellarium.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA