ROZDAJEMY SPRZĘTY!
Rotated image 1Image 2Rotated image 3Image 4Image 4
Close small
REKLAMA

Akumulatory z drzew. Tanie, wydajne i ekologiczne baterie

Świat opiera się na prądzie. Samochody, elektronika, nawet ogrzewanie - coraz więcej urządzeń czerpie energię z baterii i akumulatorów. To rodzi problem. Grafit, kluczowy surowiec do ich produkcji, jest w dużej mierze kontrolowany przez Chiny. Ale naukowcy mają rozwiązanie - baterie z drzew.

24.06.2024 05.15
Akumulatory z drzew. Tanie, wydajne i ekologiczne baterie
REKLAMA

Stora Enso, jeden z największych na świecie prywatnych właścicieli lasów, połączył siły ze szwedzkim startupem Altris, aby wykorzystać ligninę – naturalny komponent drewna – jako materiał anodowy w akumulatorach zamiast grafitu.

REKLAMA

Lignina to organiczny związek chemiczny, który stanowi 20-30 proc. masy drewna. Pełni rolę spoiwa i nadaje drewnu sztywność i odporność na gnicie. Do tej pory była traktowana jako odpad uboczny w procesie produkcji papieru i celulozy. Teraz okazuje się, że może być cennym surowcem do produkcji baterii i akumulatorów o wielu zaletach.

Więcej o akumulatorach przyszłości przeczytasz na Spider`s Web:

Akumulatory z odpadów

Szwedzcy naukowcy stworzyli materiał o nazwie Lignode. To twardy węgiel wytwarzany z ligniny -produktu ubocznego występującego przy produkcji masy celulozowej. Lignina zawiera również węgiel. Jest to jedno z największych odnawialnych źródeł węgla na świecie.

To właśnie Lignode ma stanowić nowy materiał anodowy zarówno w akumulatorach litowo-jonowych, jak i sodowo-jonowych, i ma w nich zastąpić grafit.  

Grafit stanowiący do 50 proc. masy akumulatora litowo-jonowego jest jego największym składnikiem, a większość grafitu na świecie jest obecnie produkowana w Chinach. Biografit zapewnia bezpieczeństwo dostaw, z możliwością lokalnej produkcji tego krytycznego materiału w celu zaspokojenia szybko rosnącego popytu

- podaje firma w komunikacie.

Szwedzi dodają, że ponieważ zdecydowana większość materiałów do akumulatorów pochodzi spoza Europy, nowy materiał wspiera tworzenia europejskiego łańcucha dostaw akumulatorów.

Drewno to odnawialny surowiec, a ligninę można pozyskiwać z drzew uprawianych w sposób zrównoważony. W przeciwieństwie do grafitu, który wydobywa się z kopalin, produkcja ligniny nie wywiera negatywnego wpływu na środowisko. Drewno jest też powszechnie dostępne na całym świecie, co oznacza, że ​​produkcja baterii z ligniny nie będzie uzależniona od jednego dostawcy.

Co więcej, badania wskazują, że baterie z anodami z ligniny mogą być szybsze w ładowaniu i mieć dłuższą żywotność niż tradycyjne baterie litowo-jonowe.

Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika?

REKLAMA

Tanie, wydajne i ekologiczne baterie to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy korzystają z urządzeń elektronicznych. Oznacza to szybsze ładowanie telefonów, laptopów i samochodów elektrycznych, a także dłuższą żywotność baterii. To również krok w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości, w której energia pochodzi z odnawialnych źródeł i nie szkodzi środowisku.

Baterie z drzew to nie tylko innowacja technologiczna, ale też symbol zmiany. Pokazują, że możemy zaspokoić nasze potrzeby energetyczne bez niszczenia planety.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA