REKLAMA

ChatGPT i Google Gemini to zagrożenie nie tylko dla mediów. Właśnie zaczęły przywłaszczać twoją wiedzę

Reddit właśnie podpisał umowę partnerską z OpenAI, niedawno zawarł podobną z Google'em. Jedna z największych i najpopularniejszych tematycznych sieci społecznościowych wyprzedaje wiedzę ekspercką swojej wielomilionowej społeczności. Cenniejsze dla zarządu są czatboty.

19.05.2024 07.00
reddit OpenAI Google
REKLAMA

Reddit to internetowe forum dyskusyjne oraz społeczność internetowa, na której użytkownicy mogą dzielić się linkami, postami tekstowymi, obrazkami oraz innymi treściami. Jest to jedna z największych platform internetowych, na której użytkownicy mogą tworzyć własne społeczności tematyczne, zwane subredditami, poświęcone różnorodnym interesującym ich tematom.

REKLAMA

Każdy użytkownik może przeglądać, komentować i głosować na treści innych użytkowników, co umożliwia łatwe sortowanie treści według popularności. Reddit jest znany ze swojej różnorodności, otwartości oraz bogactwa tematycznego, obejmującego takie dziedziny jak nauka, technologia, sztuka, rozrywka, sport czy polityka. To niezwykle cenna kopalnia wiedzy eksperckiej (i, jak w przypadku innych social mediów, również i wielu bzdur), która właśnie jest pożerana przez centra danych OpenAI i Google’a.

Nie przegap:

Udzielałeś porad na Reddicie na temat składania nowych komputerów? Dzieliłaś się tam wiedzą ekspercką o programowaniu, gotowaniu, ogrodnictwie? Sprzedaliście się za darmo, będziecie zastąpieni

Strategiczne porozumienie Reddita z Google’em i finansowanym przez Microsoft OpenAI to kolejna ilustracja ważnego problemu, który niedawno został wyeksponowany głośnym artykułem Przemka Pająka. Tak zwany Big Tech ma w głębokim poważaniu koncepcję praw autorskich i własności intelektualnej, kiedy na szali jest wyścig o pieniądze akcjonariuszy.

Już nie chodzi tylko o media i dziennikarzy, których niektórzy być może postrzegają jako tę skostniałą, wyegzaltowaną elitę. Niektóre rewolucje wymagają ofiar, zapewne ta związana z generatywną sztuczną inteligencją będzie wymagać przemodelowania biznesowego wielu branż - w tym tej medialnej - i jest też wysoce prawdopodobne, że wielu pracowników będzie musiało zdobywać kwalifikacje i doświadczenia w zupełnie nowych zawodach czy branżach. Co będzie bardzo dotkliwe, a w przypadku niektórych niemożliwe.

Problem z ceną postępu związaną z generatywną sztuczną inteligencją jest jednak inny. Big Tech szkoli swoje modele używając biznesowych praktyk, dla których określenie nie fair byłoby stanowczo zbyt łaskawe. OpenAI i Google pasożytują na cudzej pracy, nie oferując w zamian dla autorów tejże żadnej rekompensaty. To zupełnie inna sytuacja od wypierania dobrego przez lepsze.

REKLAMA

Na mocy porozumienia Google i OpenAI mają relatywnie nieskrępowany dostęp do Reddit Data API, co oznacza, że mają dostęp do wszystkich umieszczanych przez użytkowników informacji na bieżąco i w czasie rzeczywistym. Reddit w zamian otrzyma od OpenAI nieujawnioną kwotę finansową i preferencyjny dostęp do Dużych Modeli Językowych firmy, które może wykorzystać do budowania swoich nowych aplikacji i usług. Rzeczone modele mają też być wykorzystane do usprawnienia moderacji na Reddcie.

Oby tylko było jeszcze kogo moderować.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA