REKLAMA

Twój pieseł będzie miał PIESEL. Padła ważna obietnica

Podczas konwencji programowej Lewicy zadeklarowano doprowadzenie do końca planów zapowiedzianych jeszcze przez PiS i będących w trakcie realizacji przez Parlamentarny Zespół ds. Praw Zwierząt. Walczący o reelekcję europoseł zapowiedział "PiESEL dla każdego psa".

20.05.2024 09.14
Twój pieseł będzie miał PIESEL. Padła ważna obietnica
REKLAMA

Kampania przed czerwcowymi wyborami do europarlamentu powoli nabiera rozpędu i kolejne partie oraz ich kandydaci prezentują swoje plany i programy wyborcze.

Wyjątku nie stanowi tutaj Lewica, która minionej niedzieli poprowadziła swoją konwencję programową. Wśród postulatów przedstawionych przez Roberta Biedronia był m.in. wprowadzenie jednolitego systemu znakowania wszystkich zwierząt, PiESEL.

REKLAMA

Lewica deklaruje wprowadzenie PiESEL-u

O PiESEL-u zrobiło się głośno po raz pierwszy na początku bieżącego roku, gdy Parlamentarny Zespół ds. Praw Zwierząt pochylił się nad inicjatywą społeczną stworzenia centralnej ewidencji wszystkich zwierząt domowych, które zgodnie z polskim prawem mogą być bezdomne - nie tylko psów, bowiem w rozumieniu prawa bezdomne mogą być także koty, fretki czy króliki.

Ewidencja zwierząt towarzyszących PiESEL w założeniu twórców ma zredukować zjawisko bezdomności, co przełoży się także na zredukowanie kosztów, jakie ponoszą samorządy, by utrzymać bezpańskie zwierzęta. W ewidencji PiESEL-u oprócz danych zwierząt będą także przechowywane informacje o przebytych o nich szczepieniach i kraju pochodzenia. Bowiem PiESEL ma być zgodny z podobnymi rozwiązaniami wprowadzonymi w pozostałych państwach Wspólnoty.

Do PiESELu nawiązał Robert Biedroń podczas konwencji programowej Lewicy. Wśród wielu postulatów takich jak odejście od ośmiogodzinnego dnia pracy czy 100 tys. nowych miejsc w żłobkach, pojawił się także PiESEL.

Każdemu psu wprowadzimy PIESEL - czyli PESEL dla psów. Tak, by nie było bezdomnych piesków. Pamiętajcie te wybory są nie tylko o nas. Są również o naszych najlepszych przyjaciołach

Powiedział Robert Biedroń

Choć postulat padł z ust przedstawiciela Lewicy, to warto przypomnieć, że idea "PESELu dla zwierząt" wyszła po raz pierwszy w 2022 od ówczesnego wicepremiera i ministra rolnictwa z partii PiS, Henryka Kowalczyka.

Chcemy wprowadzić ustawę o obowiązku czipowania psów. Tak, żeby każdy był odpowiedzialny za to zwierzę, którym się opiekuje. [...] Czip to będzie numer, który zidentyfikuje każde zwierzę. Można sobie wyobrazić, że to jak PESEL. Docelowo obowiązkiem będzie objęty każdy pies. Zastanawiamy się, jak rozłożyć to w czasie, jak wspomóc finansowo właścicieli zwierząt przez rząd i samorząd. Ustawa będzie w I półroczu 2023 r. Mam nadzieję, że się porozumiemy. Czipy będą wszczepiać lekarze weterynarii np. przy szczepieniach

Mówił Henryk Kowalczyk w programie "Sedno Sprawy" w Radiu Plus w grudniu 2022 roku
REKLAMA

Może zainteresować cię także:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA