REKLAMA

Pendrive Blaustahl przeżyje twoje praprawunki. Ale pamięci ma tyle, co komputer twojego dziadka

Niemiecka firma Machdyne dodała do swojego sklepu nowy, prawdziwie ponadczasowy produkt. Według deklaracji pendrive Blaustahl ma przetrwać co najmniej 200 lat. Jednak wszystko ma swoją cenę, a w przypadku Blaustahl ceną jest pojemność urządzenia.

20.05.2024 06.45
Pendrive Blaustahl przeżyje twoje praprawunki. Ale pamięci ma tyle, co komputer twojego dziadka
REKLAMA

Długość życia przeciętnego pendrive'a zależy od wielu czynników takich jak jakość czipu pamięci NAND flash, jakość wykonania, miejsce przechowywania czy po prostu sposób używania. Przyjmuje się, że 10 lat dla przeciętnego pendrive'a to oczekiwany okres życia, jednak zależnie od zmiennych, jeden pendrive może dożyć nawet trzydziestki.

Ale czy możliwym jest, żeby pendrive przeżył nie tylko ciebie, ale także twoje dzieci, wnuki, prawnuki? Zgodnie z deklaracjami firmy Machdyne jest, ale jest także haczyk.

REKLAMA

Dane na Blaustahl będą gdy nas już nie będzie

Niemiecka firma Machdyne w ubiegłym tygodniu wypuściła do sprzedaży pendrive Blaustahl, który według deklaracji ma przetrwać przynajmniej 200 lat. Blaustahl wyposażony jest w mikrokontroler Raspberry Pi RP2040 MCU i 8 kB FRAM. A to z kolei pozwala mu na przechowywanie do... 8 kB danych. Tak, 8 kilobajtów - nie megabajtów czy gigabajtów.

Blaustahl - po lewej stronie sam pendrive, po prawej stronie pendrive w obudowie / Źródło: Machdyne

Co można przechować na 8 kB pamięci? Kilka stron tekstu bez formatowania lub obraz w formacie JPG o rozmiarach 24 x 24 piksele.

Jak przekazuje serwis CNX Software, zastosowanie przez Machdyne FRAM było nieprzypadkowe, gdyż ten typ pamięci jest znany z bardzo niskiego zużycia energii, wysokiej prędkości zapisu i niezwykle dużej "wytrzymałości" na zapis, zdolnej do "przeżycia" 10 miliardów cykli odczytu/zapisu danych.

Zastosowanie FRAM jest także głównym czynnikiem wpływającym na długowieczność Blaustahl, zapewniając mu 95 lat działania w temperaturze 55 stopni Celsjusza lub 200 w temperaturze 35 stopni.

Co ciekawe, oprócz 8 kB pamięci FRAM, w pendrive jest też onbecne 4 MB pamięci NOR, dzięki której Blaustahl posiada również własny edytor tekstu, do któtego dostęp można uzyskać poprzez program komunikacji szeregowej z obsługą emulacji VT100, taki jak PuTTY, Tera Term, Minicom czy screen.

Blaustahl można kupić za 29,95 euro (ok. 127,66 zł) w internetowym sklepie Machdyne.

Idź do sklepu
x-kom
Kup pendrive Samsunga
x-kom
REKLAMA

Może zainteresować cię także:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA