REKLAMA

Tak oszukują Polaków. 18 na 1 ofiarę

Oszuści na szczęście nie są bezkarni i są rozpracowywani przez służby. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, jak działają cyberprzestępcy.

08.05.2024 13.39
policja
REKLAMA

Ich metody są różne. Na Polaków polują wyrafinowane grupy przestępcze, które przypominają tradycyjne gangi – skoordynowane, liczące co najmniej kilkunastu członków, operujące na wiele różnych sposobów. Wciąż jednak nie brakuje też chałupniczych metod. Pokój, a przed komputerami dwójka wchodzących w życie nastolatków, którzy chcą iść na skróty i szybko zdobyć niemałą kwotę.

REKLAMA

Policjanci olsztyńskiego wydziału Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości ustalili 18 osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej. Podszywali się pod pracowników banków i w rozmowie telefonicznej wyjaśniali, że konto potencjalnej ofiary jest zagrożone. Aby nie dopuścić do rzekomego ataku hakerskiego, należy przelać środki na konto techniczne. To rzecz jasna należało do przestępców.

Niestety w ten sposób pokrzywdzona straciła ponad 100 tys. zł

Złodzieje byli wiarygodni, bo na ekranie telefonu faktycznie wyświetlił się numer banku. Spoofing wciąż jest poważnym zagrożeniem. Przestępcy coraz częściej wpadają – taki los spotkał również gang rozbity przez wrocławskie służby – ale kolejne grupy próbują dalej oszukiwać Polaków i uniknąć odpowiedzialności za swoje czyny. Dlatego tak ważne jest, aby zachować czujność i nie dać się nabrać, gdy w słuchawce słyszy się głos w banku „Dzień dobry, dzwonię z banku”.

Pamiętajmy, że w wielu bankach weryfikacja pracowników odbywa się przy pomocy mobilnej aplikacji. Dzięki temu mamy pewność, że po drugiej stronie faktycznie znajduje się przedstawiciel instytucji.

W wyniku intensywnej pracy analitycznej, funkcjonariusze Wydziału w Olsztynie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, ustalili tożsamość sprawców, zaś zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie im zarzutów karnych: 18 osób usłyszało zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i oszustwa. Czterech  podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. Zabezpieczono pieniądze, urządzenia mobilne, komputery, zaś sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

- relacjonują służby.

Póki co ta grupa oskarżana jest o kradzież pieniędzy od jednej osoby. Służby nie wykluczają, że pokrzywdzonych może być więcej. Tak liczna grupa to nie przypadek. Część zajmuje się wyszukiwaniem potencjalnych ofiar, część prowadzi rozmowy. Inni muszą przejąć pieniądze, które trafiają na udostępnione przez zamieszane w proceder osoby konta. Skomplikowana, rozległa akcja.

Nie tylko specjalistyczne gangi

Komenda Miejska Policji w Krakowie zatrzymała z kolei dwóch 19-latków. Działali w podobny sposób. Podawali się za pracowników banku i nakłaniali do przekazania kodów Blik. W wyniku oszustw wyłudzili blisko 15 tys. zł. Oprócz tego 19-latkowie zajmowali się oszukiwaniem osób sprzedających przedmioty na portalach aukcyjnych. Usłyszeli zarzuty oszustwa, za co kodeks karny przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności.

Jak widać, sposoby różnią się, ale efekt jest ten sam. Dlatego trzeba się chronić, bo zagrożenie dociera z wielu stron.

REKLAMA

Na Spider's Web ostrzegamy przed oszustami:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA