REKLAMA

Odwrócił komputer Apple'a do góry nogami i zdębiał. Radzi: róbcie to regularnie

Przeglądając Reddita można znaleźć wiele przydatnych rad. Dobrym przykładem jest post, w którym użytkownik postanowił odwrócić Maca Studio i zdębiał. Nawet superzaawansowane sprzęty Apple za grube tysiące czasem wymagają uwagi.

29.05.2024 18.30
Odwrócił komputer Apple'a do góry nogami i zdębiał. Radzi: róbcie to regularnie
REKLAMA

O ile sprzęty takie jak smartfony, które nie mają na pokładzie aktywnego chłodzenia składającego się z systemu wentylatorów, nie wymagają większej uwagi, to z laptopami, komputerami, konsolami i innymi jest zupełnie inaczej. Nie odkryję Ameryki, twierdząc, że niektórym sprzętom elektronicznym trzeba poświęcić trochę więcej uwagi niż innym.

REKLAMA

Sprawdził spód drogiego Maca i zdębiał. Lepiej robić to częściej

Użytkownik serwisu Reddit pod pseudonimem Vincent_672 w wątku poświęconym komputerom Apple dał prostą, lecz cenną radę użytkownikom – aby czyścić komputery regularnie. Po odwróceniu urządzenia do góry nogami na wlotach powietrza zauważył bowiem kłębki kurzu, które zasłaniają wloty powietrza komputera Mac Studio.

Jak wiadomo, ten model ma na pokładzie mocniejsze procesory Apple typu M1 Max, M1 Ultra, M2 Max czy M2 Ultra, które, mimo że są wykonane w architekturze ARM, to z racji potężnych konfiguracji liczby rdzeni CPU i GPU emitują dużo więcej ciepła niż podstawowe układy M, które bez problemu można chłodzić pasywnie. Kurz wpływa na to, że do urządzenia może dostać się mniej powietrza wtłaczanego przez obecny w środku wentylator (a raczej dwa mniejsze wentylatory).

To sprawia, że urządzenie musi rozpędzać je do większych prędkości, co wpływa bezpośrednio na hałas (oraz to, że czip pracuje w wyższych temperaturach). Oczywiście, przestroga Redditowego użytkownika nie dotyczy wyłącznie Maka Studio, a tak naprawdę użytkowników wszystkich urządzeń wyposażonych w system aktywnego chłodzenia. Także komputerów z Windowsem – szczególnie zamkniętych w przewiewnych skrzynkach wyposażonych w dużą liczbę wentylatorów, czy konsol typu PS4 i PS5.

To przypomnienie, aby dbać o swoją elektronikę

Zdaje sobie sprawę, że zdecydowana większość użytkowników elektroniki nie przykłada do sprzętu większej uwagi. Stawia komputera pod biurko, konsolę na szafkę i zapomina – to ma działać. Jednak raz na jakiś czas trzeba poświęcić trochę uwagi sprzętom, z których korzystamy na co dzień. Mówi się, że warto to robić co 3 do 6 miesięcy. Nie potrzeba dużego zaangażowania. Ściągnięcie kurzu nie wydaje się przecież trudne.

Unikniemy wówczas sytuacji, w której sprzęt traci na wydajności. Jeśli nie ma się natomiast wiedzy i nie chce się "grzebać", zawsze można poprosić kogoś o pomoc, lub wysłać sprzęt do specjalisty.

REKLAMA

Więcej podobnych tekstów znajdziesz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA