Jak zarejestrować telewizor? Za brak rejestracji grozi kara
Ale zaraz - to telewizor trzeba rejestrować? Jak najbardziej i w dodatku masz na to ograniczony czas. W razie wpadki możesz zapłacić ponad 800 zł kary.
Prawo stawia sprawę jasno - po zakupie telewizora mamy 2 tygodnie, by go zarejestrować. Oczywiście wiąże się to również z tak ukochanymi przez Polaków opłatami abonamentowymi (abonament RTV). Ciężko powiedzieć jaki odsetek rodaków faktycznie rejestruje zakupione telewizory do użytku domowego.
W ogóle to jakie odbiorniki podlegają rejestracji? Czy wszystkie trzeba rejestrować? Za taki odbiornik uważa się urządzenie dostosowane do odbioru programu telewizyjnego lub radiowego, a więc nie zaliczają się do nich odtwarzacze wideo i audio. Co istotne - nie trzeba rejestrować również odbiornika telewizyjnego nie podłączonego do żadnego źródła (anteny czy łącza internetowego), która pozwala na odbiór programu, a więc na przykład takiego, który pełni funkcję monitora.
Załóżmy jednak, że kupiliśmy telewizor by odbierać na nim program telewizyjny, a więc urządzenie, które bez żadnych wątpliwości podlega zarówno rejestracji, jak i opłatom abonamentowym. Jako praworządny obywatel mamy więc obowiązek rejestracji urządzenia.
Jak zarejestrować telewizor i radio?
Aby zarejestrować telewizor możemy się udać do najbliższej placówki Poczty Polskiej. Tam należy poprosić o formularz "Zgłoszenia rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych". Po jego wypełnieniu i przekazaniu pracownikowi poczty, powinniśmy otrzymać potwierdzenie, czyli "Zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownika".
Przybytek ten znany jest jednak nie tylko z szerokiego asortymentu towarów, ale również długich kolejek. Nie da się załatwić sprawy przez internet, jak na XXI wiek przystało?
Tak, rejestrację odbiornika TV możemy załatwić również przez internet - wystarczy wejść na dedykowaną stronę Poczty Polskiej.
Tam na początku wybieramy, czy jesteśmy osobą fizyczną (w sensie prawnym, a nie filozoficznym), jednostką upoważnioną do wnoszenia jednej opłaty abonamentowej (np. publicznie i niepubliczne jednostki oświaty, czy publiczne zakłady opieki zdrowotnej), czy też firmą (podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą).
W przypadku osoby fizycznej musimy teraz dostarczyć kompletu danych, w tym numeru PESEL (lub innego dokumentu) oraz danych adresowych. Zwróćcie uwagę na możliwość podania innego adresu korespondencyjnego oraz adresu użytkowania odbiornika.
Następnie musimy podać ilość odbiorników telewizyjnych i radiowych, które chcemy zarejestrować oraz podać swój adres e-mail.
Gdy wszystko jest gotowe podajemy jeszcze kod captcha oraz klikamy przycisk Zapisz, znajdujący się w prawym dolnym rogu. Na podany adres korespondencyjny powinniśmy otrzymać potwierdzenie zarejestrowania telewizora (teoretycznie Poczta Polska ma na to 4 dni).
Dokumenty, które otrzymamy, to oryginał i kopia "Zgłoszenie rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych". Kopię podpisujemy, umieszczamy w kopercie zwrotnej i wysyłamy do nadawcy. W razie problemów reklamację złożymy pod adresem rtv.rejestracja@poczta-polska.pl.
Zobacz inne poradniki na Spider's Web:
Na koniec mała uwaga - opłacanie abonamentu RTV w gospodarstwie domowym nie zwalnia od obowiązku rejestracji odbiorników telewizyjnych oraz radiowych i wnoszenia opłat w miejscu pracy.