REKLAMA

Jak zdjąć hasło z PDF? Oto najlepsze sposoby

Czasami chcemy komuś przesłać dokument w formacie PDF, ale jest on zabezpieczony hasłem, którego nie chcemy podawać (może to być np. numer PESEL - co zdarza się choćby przy dokumentach urzędowych). Zobacz jak usunąć hasło z pliku PDF.

23.03.2024 06.11
Jak zdjąć hasło z PDF? Oto najlepsze sposoby
REKLAMA

Zabezpieczanie plików PDF hasłem jest popularną metodą ograniczania do nich dostępu niepowołanym osobom. Tak chroniony dokument PDF możemy otrzymać choćby od ubezpieczyciela (polisy), czy też urzędu skarbowego (deklaracje PIT).

REKLAMA

Jak zdjąć hasło z dokumentu PDF? Zadanie nie jest przesadnie skomplikowane - pod warunkiem, że pamiętamy hasło - ale może wymagać użycia dodatkowego oprogramowania. W większości przypadków usunięcie zabezpieczeń wymaga jedynie podania hasła, ale w innych taki proces może wymagać dodatkowych uprawnień. Jeśli bowiem plik jest zabezpieczony przez zasady gwarantowane na serwerze, to często jedynie administrator może zmodyfikować taki dokument.

A co jeśli w ogóle zapomnieliśmy hasła? W tym przypadku sprawa jest znacznie trudniejsza - są jednak sposoby, by sobie z tym poradzić.

Jak zdjąć hasło z pliku PDF (jeśli je pamiętamy)?

Najlepiej (i najbezpieczniej) jest wykorzystać oficjalne oprogramowanie firmy Adobe.

 class="wp-image-4504281"

Niestety, darmowa wersja Acrobat Reader nie umożliwia usunięcia (ani dodania) hasła w dokumencie w formacie PDF. Jeśli jednak chcemy skorzystać z tej najpewniejszej i najbezpieczniejszej opcji możemy skorzystać z wersji próbnej Adobe Acrobat. Zarówno Adobe Standard jak i Pro można za darmo testować przez 7 dni.

 class="wp-image-4504284"

Wiąże się to z wyborem płatnego planu i podaniem karty do płatności, ale można stworzyć choćby wirtualną kartę bankową i po wykonaniu zadania po prostu ją anulować (można również zrezygnować z subskrypcji - lub zrobić jedno i drugie).

Gdy mamy dostęp do pełnej wersji oprogramowania Adobe Acrobat, po załadowaniu dokumenty wystarczy przejść do Narzędzi, a w opcjach ochrony i szyfrowania po prostu kliknąć przycisk Usuń zabezpieczenia. Zostaniesz poproszony o wprowadzenie hasła i zadanie zostanie wykonane.

 class="wp-image-4504464"
Ograniczenia dokumentu PDF możemy sprawdzić w jego właściwościach

Dlaczego po prostu nie skorzystać z innego oprogramowania, które realizuje takie funkcje za darmo? Można oczywiście spróbować, pod warunkiem, że ufamy dostawcy konkretnego oprogramowania.

Jak zdjąć hasło z pliku PDF (jeśli go NIE pamiętamy)?

I tu zaczynają się schody. Można oczywiście wykorzystać bardziej zaawansowaną wiedzę i próbować zdobyć hasło za pomocą specjalistycznego oprogramowania do łamania haseł jak hashcat. Nie jest to jednak program dla przeciętnego Kowalskiego (obsługa jest bardziej skomplikowana od paru kliknięć myszką), a złamanie rozbudowanego hasła metodą siłową, nawet przy użyciu bardzo wydajnych kart graficznych, może ciągnąć się w nieskończoność. Dodatkowo różne typy PDF są łamane z różną prędkością. Jeśli jednak jesteś zdesperowany, to może być ostatnia deska ratunku.

 class="wp-image-4504368"
Zapomniałeś hasło do PDF? Możesz mieć gruby problem

Można spróbować wykorzystać serwisy online, które realizują taki cel, ale kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania - wrzucając pliki do sieci w nieznanym serwisie, nigdy nie wiemy gdzie, ani w czyje ręce trafią. To, że dany serwis zapewnia, że nie przechowuje żadnych haseł, a twoje pliki są kasowane po godzinie, wcale nie musi być zgodne z rzeczywistością.

Nawet jeśli ufamy takiemu serwisowi, to często mają one ograniczoną funkcjonalność - np. spełnią swoje zadanie tylko w przypadku prostych haseł, a tych bardziej skomplikowanych już nie.

Zobacz inne poradniki na Spider's Web:

Jak szybko założyć hasło w pliku PDF?

A co jeśli chcemy zabezpieczyć plik PDF hasłem? Można to zrobić za pomocą narzędzi online i bez instalacji jakiegokolwiek oprogramowania. Wystarczy udać się na dedykowaną stronę Adobe szyfrowania plików PDF.

REKLAMA
 class="wp-image-4504044"

Na tej stronie wystarczy przeciągnąć plik PDF na okienko, ustawić hasło, a następnie go pobrać. Firma Adobe nie będzie przechowywać twoich plików, chyba, że będziesz zalogowany. Wtedy też możliwa jest opcja udostępniania zabezpieczonego hasłem pliku PDF, a nie tylko jego pobrania.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA