REKLAMA

Jak podpisać dokument profilem zaufanym? To prostsze niż myślisz

Profil zaufany to narzędzie, które ułatwiło przeciętnemu Kowalskiemu załatwianie mnóstwa urzędowych spraw. Jak podpisać dokument (na przykład w formacie PDF) podpisem zaufanym? Z naszą instrukcją będzie to banalnie proste.

28.01.2023 18.42
jak podpisać dokument profilem zaufanym
REKLAMA

Jak podpisać dokument profilem zaufanym? Podpisywanie dokumentów podpisem zaufanym ułatwiło życie wielu Polaków. Profil zaufany z powodzeniem może służyć do tej czynności, ale nie należy go mylić z podpisem kwalifikowanym - są to różne usługi.

Sam profil zaufany można założyć bez wychodzenia z domu i następnie używać go między innymi do podpisywania dokumentów, czy też uwierzytelniania swojej tożsamości w sprawach urzędowych załatwianych online. Najprostszą opcją jest chyba uruchomienie tej usługi w swoim banku, dzięki czemu można zalogować się do profilu zaufanego po prostu logując się do banku i potwierdzając daną operację.

REKLAMA

Jak podpisać dokument profilem zaufanym?

Jak podpisać dokument elektronicznie za pomocą profilu zaufanego? W celu należy użyć rządowy serwis mObywatel. Na jego stronie możemy wczytać dokument, który chcemy podpisać. Maksymalny rozmiar dokumentu to 10 MB, a operację najlepiej przeprowadzić za pomocą przeglądarek Google Chrome od wersji 71.0.3, Firefox od wersji 65.0.1 lub Safari od wersji 12.0.2.

 class="wp-image-3151479"

Obsługiwane są pliki z formacie .pdf, .txt, .rtf, .xps, .odt, .ods, .odp, .doc, .xls, .ppt, .docx, .xlsx, .pptx, .csv, .jpg, .jpeg, .tif, .tiff, geotiff, .png, .svg, .wav, .mp3, .avi, .mpg, .mpeg, .mp4, .m4a, .mpeg4, .ogg, .ogv, .zip, .tar, .gz, gzip, .7z, .html, .xhtml, .css, .xml, .xsd, .gml, .rng, .xsl, .xslt, .TSL, .dwg, .dwf, .dxf, .dgn, .jp2.

 class="wp-image-3151500"

Jeśli operacja wczytania pliku w serwisie rządowym przebiegnie poprawnie, otrzymamy powyższy komunikat. Wtedy wystarczy kliknąć w przycisk PODPISZ.

Zostaniemy przeniesieni do strony logowania profilu zaufanego. W zależności od tego jak założyliśmy profil zaufany, możemy skorzystać z logowania za pomocą maila/nazwy użytkownika...

 class="wp-image-3151515"

... lub też za pomocą logowania do banku (jeśli świadczy on takie usługi i uruchomiliśmy w nim profil zaufany).

 class="wp-image-3151518"

Wtedy wystarczy kliknąć w ikonę swojego banku i zalogować się do niego, by zostać przeniesionym na stronę profilu zaufanego.

Następnie należy kliknąć przycisk Podpisz podpisem zaufanym i ponownie potwierdzić operację za pomocą logowania do profilu.

 class="wp-image-3151557"

Jeśli wszystko odbyło się poprawnie powinieneś otrzymać komunikat Twój dokument został poprawnie podpisany. Teraz możesz pobrać podpisany dokument.

 class="wp-image-3151563"

Czytaj też:

REKLAMA

Jak widać podpisywanie dokumentów za pomocą profilu zaufanego nie jest specjalnie skomplikowane i każdy poradzi sobie z takim zadaniem.

W ten sposób można podpisywać również dokumenty które podpisał ktoś inny, sprawdzić, czy osoby trzecie złożyły prawidłowy podpis, czy po prostu zobaczyć podpisane dokumenty.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA