REKLAMA

mObywatel dla Ukraińców. Uchodźcy będą mogli korzystać z Profilu Zaufanego

Dziesiątki tysięcy uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy trafiły już do Polski. Centralny Ośrodek Informatyki już pracuje nad tym, by nasi nowi przyjaciele mogli łatwo się odnaleźć w strukturach administracji państwa. mObywatel zostanie udostępniony obywatelom Ukrainy.

03.03.2022 19.45
mObywatel, Profil Zaufany i węzeł krajowy dla obywateli Ukrainy
REKLAMA

Według danych opublikowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych, granicę Polski przekroczyło już 600 tys. uchodźców, ratujących swoje życie przed krwawą, zbrodniczą napaścią wojskową przez siły dyktatora Putina. Na dziś nie jest jasne, jaka jest przyszłość tych biednych ludzi. Wiele zależy od dalszych losów wojny w Ukrainie. Zwycięstwo sił Putina, na szczęście, nadal nie jest przesądzone.

REKLAMA

Czytaj też:

Należy jednak przyjąć scenariusz upadku Ukrainy jako jeden z prawdopodobnych. Część uchodźców w takim scenariuszu prawdopodobnie wyemigruje do innych krajów. Znaczna część jednak zechce zostać w Polsce. Będą się starali stać się częścią polskiego społeczeństwa, podejmować w Polsce pracę, płacić tutejsze podatki, posyłać dzieci do szkoły. Polska nie jest na to gotowa. Trudno by była, mało kto dawał wiarę, że w Europie wybuchnie niebezpieczna wojna. I to taka, w której agresor nie cofa się przed niczym, z premedytacją mordując ludność cywilną. Na szczęście już dziś podejmowane są pierwsze kroki.

mObywatel, Profil Zaufany i węzeł krajowy dla obywateli Ukrainy.

Mile widziane informacje jako pierwszy opublikował serwis Cashless. Reakcji udało się ustalić, że dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki prowadzi intensywne prace nad przygotowaniem ukraińskich wersji Profilu Zaufanego, węzła krajowego i mObywatela.

REKLAMA

Profil Zaufany to cyfrowa usługa, za sprawą której możliwe jest łatwe potwierdzenie tożsamości obywatela przy korzystaniu z usług online administracji państwowej. Węzeł krajowy łączy dostawców tożsamości z portalami instytucji państwowych. mObywatel to aplikacja mobilna (Android, iOS), dzięki której przy wykorzystaniu Profilu Zaufanego można mieć w telefonie najważniejsze dokumenty, takie jak dowód osobisty, certyfikat szczepień, prawo jazdy czy dowód rejestracyjny.

Na dziś nie jest jasne, kiedy prace nad ukraińskimi wersjami powyższych usług zostaną zakończony. Podobno są realizowane, co cieszy, w trybie pilnym.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA