REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Uff, już nie trzeba do urzędu. Założenie Profilu Zaufanego będzie dużo prostsze

Nieco ponad rok trwała kariera Tymczasowego Profilu Zaufanego. Konto będące reakcją na początek pandemii przejdzie do historii. Co z użytkownikami, którzy wciąż korzystają z takiej opcji? Tłumaczymy.

15.06.2021
16:01
profil zaufany jak założyć
REKLAMA

Tymczasowy Profil Zaufany wszedł w życie pod koniec kwietnia 2020 roku. Był to początek pandemii i jasne stało się, że wychodzenie z domu może być ryzykowne. W rozwiązaniu wielu urzędowych spraw pomocny był Profil Zaufany. Tyle że nie każdy mógł go założyć – trzeba było potwierdzić dane w punkcie potwierdzającym (co wtedy nie było łatwe), albo dzięki weryfikacji poprzez bankowość elektroniczną. Nie wszystkie banki udostępniały jednak taką opcję.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji, które wówczas jeszcze istniało, ułatwiło założenie Profilu Zaufanego

Rozwiązaniem był właśnie Tymczasowy Profil Zaufany. Podstawową różnicą było to, że konto obowiązywało jedynie przez trzy miesiące. Natomiast weryfikacyjne spotkanie z urzędnikiem zostało przeniesione do internetu.

17 czerwca Tymczasowy Profil Zaufany przejdzie do historii. I to akurat dobra wiadomość, ponieważ wszystkie osoby, które mają TPZ staną się właścicielami „tradycyjnego” Profilu Zaufanego. I od razu na trzy lata, a nie trzy miesiące.

Co równie ważne, wideoweryfikacja będzie już opcją dla każdego, kto chce założyć Profil Zaufany. Wizyta u urzędnika, by potwierdzić swoją tożsamość, przestaje być konieczna.

Dlaczego teraz jest to możliwe, a wcześniej nie? Jak czytamy na stronie gov.pl, to zasługa wejścia w życie nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności realizujących zadania publiczne.

Podsumowując: jeśli macie Tymczasowy Profil Zaufany, od 17 czerwca automatycznie stanie się on „normalnym”, ważnym przez trzy lata. Nie musicie nic robić. Jeżeli zaś jeszcze nie założyliście Profilu Zaufanego, to będziecie mogli to zrobić w sieci, bez konieczności posiadania konta w banku, który na to pozwala. Wystarczyć będzie wideospotkanie z urzędnikiem.

REKLAMA

Profil Zaufany: przez chwilę mogą być problemy

„Wdrożenie nowości zaczniemy w nocy z 16 na 17 czerwca. Zrobimy wszystko, aby poszło jak najsprawniej. Jednak już teraz prosimy o wyrozumiałość, gdyby wystąpiły jakieś problemy” – zaznacza gov.pl.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA