REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Ważna nowość w mObywatelu. Nowy dokument przyda się w autobusie

Coraz więcej dokumentów można przechowywać w cyfrowej wersji w aplikacji mObywatel. Nowa funkcjonalność dotyczy osób starszych – renciści czy emeryci mogą legitymizować się za pomocą mLegitymacji.

10.01.2023
11:36
mobywatel sms oszustwo
REKLAMA

Dzięki mLegitymacji można potwierdzić, że jest się emerytem bądź rencistą, ma się prawo do świadczeń zdrowotnych oraz że można korzystać z ulg, które przysługują emerytom lub rencistom (np. zniżek do biletów). Cyfrowa wersja legitymacji jest dostępna w aplikacji mobilnej mObywatel. Legitymacja emeryta-rencisty w mObywatelu ma taką samą moc prawną jak plastikowa legitymacja. Można ją okazać w każdej sytuacji, w której zwyczajnie pokazuje się tradycyjny dokument.

REKLAMA

Aby dodać mLegitymację emeryta-rencisty do aplikacji mObywatel, wystarczy wybrać opcję "Dodaj dokument" i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać "Legitymacja emeryta-rencisty". Dokładnie tłumaczy to film przygotowany przez Cyfryzację KPRM:

Nowy rok to zmiany w wydawaniu legitymacji dla nowych emerytów i rencistów. Osoby te otrzymają tylko mLegitymację, czyli dokument w postaci elektronicznej. Wersja plastikowa przygotowana zostanie jedynie na specjalne życzenie. Należy złożyć w tej sprawie wniosek do ZUS na formularzu ERL.

 class="wp-image-3115131"

mObywatel stale się rozwija

Aplikacja faktycznie jest przyjaznym przykładem na to, jak może funkcjonować e-państwo. W ciągu 5 lat jej działania pobrało ją 7 mln Polaków, a dziś w wersji cyfrowej możemy pokazywać prawo jazdy, mLegitymację ucznia i studenta, a nawet kartę wędkarską.

Cyfryzacja KPRM zapowiada, że dokumenty w aplikacji będą zrównane z dokumentami tradycyjnymi, co jest przełomowym rozwiązaniem. Projekt ustawy został przedstawiony w grudniu 2022 roku.

REKLAMA

Wśród nadchodzących zmian wymienia się jeszcze dokonywanie opłat administracyjnych online oraz otrzymywanie powiadomień push.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA