REKLAMA

Ekologia wygrała z akcesoriami. Nowe iPady bez zasilacza i naklejek

Apple kontynuuje swoje proekologiczne działania, tym razem eliminując ładowarkę i jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów z pudełka najnowszych iPadów. Jeśli po raz pierwszy wkraczasz w świat tabletów Apple, musisz przygotować się na dodatkowy wydatek.

08.05.2024 08.41
iPad Air i Pro (2024) bez zasilacza w pudełku
REKLAMA

Firma z Cupertino na każdej konferencji otwarcie mówi o swoim ekologicznym podejściu do nowych produktów. Podczas konferencji z 7 maja podkreślono, że nowe tablety w znacznej części wyprodukowano z materiałów z odzysku. I wszystko w porządku, ale teraz zmiany zapoczątkowane w iPhone'ach (z których pudełek zniknęły słuchawki wraz z zasilaczem w modelu 12) zaczynają obejmować również iPady. Apple dodatkowo uderzył jeszcze mocniej, bo oberwą również fani naklejek.

REKLAMA

Nowe iPady bez ładowarki w opakowaniu

Apple wydał właśnie nowe modele iPada Pro i Air, a w całkiem niespodziewanym zwrocie akcji, firma zrezygnowała z dołączania ładowarki do pudełka z tymi urządzeniami na terenie Polski i innych krajów Unii Europejskiej. Obecnie w zestawie otrzymasz wyłącznie samo urządzenie oraz kabel USB-C - USB-C.

Poprzednie wersje iPadów Pro i Air były wyposażone zarówno w kabel, jak i standardowy zasilacz o mocy 20 W, co można łatwo sprawdzić w archiwum Wayback Machine.

Zawartość opakowania iPada Air poprzedniej generacji

Zmiana dotyczy tylko iPada Pro i Air, a nie starego iPada mini ani nowego iPada 10. generacji. Co ciekawe, osoby kupujące nowego iPada Pro i Air poza Europą nadal otrzymają ładowarkę w pudełku.

Powód tej zmiany jest niejasny. Apple nie podał żadnych oficjalnych informacji, a zmiana dotyczy jedynie nowych modeli. Serwis 9to5Mac sugeruje, że powodem jest unijna dyrektywa WEEE (Waste from Electrical and Electronic Equipment), która mogła zmusić Apple’a do usunięcia ładowarek. W związku z tym, że dyrektywa WEEE w drugiej wersji została wydana przed Brexitem, Wielka Brytania również straciła ładowarkę w opakowaniu nowych iPadów.

Przeczytaj więcej o najnowszych produktach Apple'a:

Naklejki Apple również znikają

Mam kolejną informację dotyczącą nowych iPadów Air i Pro, która ponownie rozczaruje niektórych fanów: Apple kończy z dodawaniem darmowych (i klasycznych) naklejek z logo w pudełkach swoich produktów.

REKLAMA

Jak donosi serwis 9to5Mac, decyzja ta wpisuje się w cele środowiskowe Apple dotyczące ograniczenia użycia plastiku w opakowaniach. Jednak jeśli jesteś fanem naklejek Apple, wciąż masz szansę! Sklepy Apple (nie wiadomo, czy dotyczy to również Polski) będą miały ograniczoną liczbę naklejek dostępnych do wręczenia klientom, którzy wyraźnie o nie poproszą przy zakupie nowego iPada Pro lub Air.

To również koniec pewnej ery. MacBook Air z czipem M3 z lutego 2024 r. nadal ma naklejki w opakowaniu, podobnie jak jego poprzednicy. Ciekawe tylko, co z iPhone'em 16. Jeśli Apple chce być ekologiczny, to oznacza to również koniec darmowych naklejek. I co teraz nalepisz sobie na klapę bagażnika auta?

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA