Po co komu mObywatel? W tym kraju wystarczy ci iPhone
Dowód osobisty pod ręką? Masz go zawsze w aplikacji mObywatel. A co jeśli napiszę, że można go mieć jeszcze szybciej? To jeszcze marzenie w naszym kraju, ale za jego granicami to już rzeczywistość.
W Polsce od 2021 roku posiadamy mObywatela, aplikację, która pozwala nam mieć dowód osobisty, prawo jazdy i inne dokumenty w telefonie. Jest to wygodne rozwiązanie, ale wciąż wymaga sięgnięcia po smartfon i uruchomienia aplikacji.
A co gdybyśmy mogli mieć nasz dowód osobisty jeszcze szybciej, dosłownie za dwa kliknięcia? W Japonii taka wizja stała się rzeczywistością – od 2024 roku mieszkańcy tego kraju mogą korzystać z cyfrowego dowodu osobistego w Apple Wallet. Czy podobna opcja pojawi się wkrótce w Polsce?
Dwa kliki i już masz otwarty dowód
Od późnej wiosny 2025 roku mieszkańcy Japonii będą mogli dodawać karty My Number (numer identyfikacyjny) do Apple Wallet. Będzie to pierwszy przypadek uruchomienia w nim funkcji dowodu osobistego poza Stanami Zjednoczonymi.
Użytkownicy będą mogli bezpiecznie dodawać kartę My Number do Apple Wallet na swoim iPhonie i korzystać z niej w celu:
- uzyskiwania oficjalnych dokumentów, takich jak zaświadczenia, w sklepach;
- dostępu do aplikacji rządowej Mynaportal na iOS-ie;
- okazywania dowodu osobistego zbliżając iPhone'a do czytnika kart identyfikacyjnych.
Wdrożenie funkcji dowodu osobistego w Apple Wallet poza Stanami Zjednoczonymi to ważny krok w naszej wizji zastąpienia tradycyjnych portfeli fizycznych łatwymi, bezpiecznymi i prywatnymi portfelami mobilnymi. Od drugiej połowy przyszłej wiosny karta My Number będzie dostępna w Apple Wallet. Będziemy prezentować twój dowód tożsamości z pełnym wykorzystaniem funkcji bezpieczeństwa i ochrony prywatności wbudowanych w iPhone'a. Cieszymy się, że możemy zapewnić mieszkańcom Japonii wygodny i praktyczny sposób na posiadanie dowodu osobistego w telefonie
- powiedziała Jennifer Bailey, wiceprezeska Apple Pay i Apple Wallet.
Po co to komu? Prosty scenariusz: chcesz kupić coś, co wymaga pokazania dowodu
Weźmy za przykład krótką scenkę rodzajową, gdzie musisz pokazać dowód osobisty (czy inny dokument), aby potwierdzić swój wiek. Nawet nie dowód, ale i np. prawo jazdy - wszak i to może być użyte w takich sytuacjach.
Co musisz zrobić, gdy zapomniałeś portfela? Znaleźć aplikację mObywatel, uruchomić ją, potwierdzić swoją tożsamość FaceID lub hasłem, znaleźć moduł z dokumentem tożsamości, wyświetlić go i finalnie pokazać to, że ty to ty, Janusz Kowalski.
W Japonii czy w czterech stanach Stanów Zjednoczonych (Arizona, Colorado, Georgia, Maryland) wystarczą dwa kliki - i już jesteś w stanie mieć pod ręką dowód osobisty, co ułatwia jakiekolwiek interakcje wymagające tego dowodu.
Przeczytaj więcej o nowościach w popularnych aplikacjach:
Integracja mObywatela z aplikacją Portfel od Apple'a? Marzenie
Pomyśl teraz, że po zainstalowaniu aplikacji mObywatel 2.0, potwierdzeniu wszystkich najważniejszych rzeczy i otrzymaniu cyfrowego dowodu, możesz go dodać do aplikacji Portfel, aby ten był pod twoją ręką w każdej chwili, niezależnie od tego, czy jesteś w Polsce, w Radomiu czy za granicą.
Bo skoro nasz rząd udostępnia opcję łatwego dostępu do dowodu, który zrównał się pod względem praktycznie wszystkiego z plastikowym dowodem osobistym, to dlaczego nie mógłbym go mieć jeszcze bliżej siebie? Ta hipotetyczna sytuacja z wyżej jest jeszcze bardziej prawdopodobna, gdy częściej robicie takie zakupy. Przecież teraz, aby kupić napój energetyczny - który nie jest kawą - trzeba udowodnić, że ukończyłeś 18. rok życia.
I jest to moje marzenie, które mogłoby się kiedyś zrealizować. Po co komu ten twardy dowód, skoro można go mieć zawsze pod ręką: dwa kliknięcia i już. Ach, już się rozmarzyłem tym, co zrobiłbym z zaoszczędzonym czasem, który muszę tracić na szukanie mObywatela, bo zawsze zapominam portfela.