REKLAMA

Najpierw pokazali mi rewolucję, a teraz sam produkt. Takich telewizorów Bravia jeszcze nie było

Telewizor Bravia 9 będzie wyposażony w ponoć najbardziej zaawansowany system podświetlenia na rynku. Patrząc na pierwsze demonstracje, nietrudno w to uwierzyć. Co więcej, premierze towarzyszy kilka innych, ciekawych modeli. W tym OLED-owy Bravia 8.

17.04.2024 16.01
Sony Bravia 9
REKLAMA

Sony z nieskrywaną dumą na początku bieżącego roku pokazywał mi swój nowy sterownik Mini LED, za sprawą którego firma miała zyskać niemałą przewagę nad konkurencją. Ta ściga się na liczbę stref wygaszania i doświetlających LED-ów, co jest skutecznym sposobem na zwiększenie kontrastu czy jasności - ale też znacząco zwiększa koszt produkcji i zużycie energii przez urządzenie. Sony już od długiego czasu stawia na precyzję.

REKLAMA

Tym znacznie trudniej się chwalić, wszak w ramach typowej specyfikacji technicznej listowane są suche liczby - 1024 strefy wygaszania brzmią lepiej od 512, ale z 22-bitową precyzją. Tyle że gdy przychodzi do testów, efekty podejścia Sony widać. Telewizory Mini LED Bravia z wyższej półki osiągają parametry, których osiągać nie powinny, patrząc na ich specyfikację. Co więcej, za sprawą wspomnianej nowej technologii doświetlania efekty mają być jeszcze bardziej spektakularne. Tak brzmiały zapowiedzi. Produktem, który będzie realizował te obietnice, będzie Bravia 9.

Telewizory Bravia QLED Mini LED ze znacznie precyzyjniejszym doświetleniem

Nie przegap tych tekstów:

Sony w tym roku wprowadzi raptem trzy nowe telewizory, używając przy tym zupełnie nowego nazewnictwa. Poza Bravią 9 pojawi się jeszcze WOLED-owy telewizor Bravia 8, a także tańszy Mini LED Bravia 7. W sprzedaży pozostanie zeszłoroczny A95L QD-OLED, a także modele A90K, X90L, X85L, X80L i X75WL.

Trudno powiedzieć, czy Bravia 9 to nowy sztandarowy model Sony, mając na uwadze A95L. Choć technologia zastosowane w tym telewizorze imponuje

Sony znacząco modyfikuje system Google TV, wprowadzając autorski interfejs i funkcje. Tu dzielenie ekranu na kilka źródeł

Wykorzystana w tych telewizorach technika XR Backlight Master Drive działa podobnie do technologii sterowania podświetleniem w profesjonalnych monitorach Sony używanych przez filmowców. Algorytm przyciemniania lokalnego precyzyjnie steruje tysiącami diod LED, aby nadać obrazowi realistyczny kontrast i zapewnić widoczność szczegółów w ciemnych fragmentach. Z kolei XR Processor jest wyposażony w system rozpoznawania sceny. Precyzyjnie wykrywa dane, analizuje je, a następnie optymalizuje obraz w celu nadania mu maksymalnego realizmu i odtworzenia zamysłu twórców filmu. Oprócz tego powłoka X-Anti Reflection osłabia odblaski powodowane przez słońce lub lampę. Z kolei rozwiązanie X-Wide Angle sprawia, że kąty widzenia w tych telewizorach są znikomym problemem.

Tegoroczny pilot Sony Bravia

Sony słynie też z jednych z najlepszych systemów audio na rynku – również i tu wyposażenie jest co najmniej imponujące. Bravia 9 wyposażona jest nie tylko w boczne głośniki wysokotonowe w ramce, ale jako pierwszy na świecie telewizor ma też liniową jednostkę wysokotonową u góry ramki. Na życzenie, funkcja uwydatniania głosu Voice Zoom 3 wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do rozpoznawania dialogów i zwiększa albo zmniejsza ich głośność. Z kolei za sprawą Acoustic Center Sync można łączyć system audio telewizora z soundbarami Bravia Theatre, zwiększając łączną liczbę aktywnych głośników.

 class="wp-image-4565922" width="840"
Telewizorom Sony Bravia towarzyszyła premiera soundbarów Sony Theater. Opowiemy o nich w osobnym materiale

Telewizory Bravia są wyposażone w tryby Studio Calibrated, które pozwalają na wyświetlanie w domowych warunkach obrazu wiernie oddającego zamierzenia twórców. Do wprowadzonych wcześniej ustawień Netflix Adaptive Calibrated Mode i Sony Pictures Core Calibrated Mode dodano nowy tryb Prime Video Calibrated Mode. Za sprawą współpracy z Amazonem, Netflixem i Sony Pictures wszystkie treści oferowane w tych usługach VOD można na życzenie oglądać w dedykowanym dokładnie tym usługom i ich kodekom ustawieniach, co zapewnia jeszcze wyższą jakość obrazu i dźwięku. Czy może nie tyle jakość w sensie dosłownym, co wygląd i brzmienie zgodne z zamierzeniami twórców. Owe tryby są oczywiście opcjonalne.

Stojak ma trzy poziomy wysokości, do wyboru. Użyteczne, jeśli ktoś nie planuje wieszania telewizora na ścianie, ale za to rozważa soundbar

Bravia 9 jest nie tylko o 50 proc. jaśniejsza od świetnego modelu X95L, ale przy tym oferuje trzykrotnie więcej stref wygaszania, zużywając przy tym o 20 proc, mniej energii.

Co to Sony Bravia 8 i co to Sony Bravia 7? Ciekawe uzupełnienie oferty, ale zdecydowanie mniej ekscytujące od Bravii 9

Sony Bravia 7

Bravia 9 to telewizor QLED z systemem dźwiękowym 2.2.2 i obsługą wszystkich nowoczesnych formatów Dolby i DTS i ze stojakiem oferującym trzy ustawienia wysokości telewizora, w zależności od potrzeb. Bravia 8 to z kolei telewizor OLED (WOLED), który poza inną matrycą ma też inny system dźwięku (2.1). Obsługuje VRR, działa pod kontrolą Google TV

Sony Bravia 8
REKLAMA

Bravia 7 ma oferować niższą szczytową jasność i niższy kontrast, choć nie udało mi się dowiedzieć na czym konkretnie oszczędzono - telewizor ten również korzysta z techniki XR Backlight Master Drive. Pozbawiony jest też powłoki antyrefleksyjnej i techniki zwiększania kątów widzenia. Jego system audio to tylko 2.0. Niestety nie wiemy jeszcze, o ile tańsza będzie Bravia 7 od Bravii 9, ceny jeszcze nie zostały zakomunikowane.

Bravia 9 pojawi się w 85- i 75-calowej wersji, Bravia 8 w 77-, 65- i 55-calowe, zaś Bravia 7 w 85-, 75- i 65-calowej. Nie znamy dokładnego terminu pojawienia się ich w polskich sklepach. Bravia 9 może się pojawić w nieco późniejszym terminie. A szkoda, bo z oczywistych względów to na nią mamy największy apetyt.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA