REKLAMA

Spotify w końcu z bezstratną jakością dźwięku. Są konkrety

To zdumiewające z jakim oporem i z jakim opóźnieniem Spotify traktuje wprowadzenie do oferty dźwięku o jakości jakkolwiek zbliżonej do konkurencji. Tym razem jednak wydaje się, że premiera Spotify Hi Fi może nastąpić lada moment.

13.04.2024 18.00
Spotify w końcu z bezstratną jakością dźwięku. Są konkrety
REKLAMA

Spotify był jedną z pierwszą z usług muzycznych, która zaczęła otwarcie badać możliwość wprowadzenia jakości Hi Fi do dźwiękowych streamów. Chciałoby się przewrotnie napisać, że pomyślał jako pierwszy a zrobił jako ostatni - ale nawet to nie jest możliwe. W przeciwieństwie do Apple Music czy Tidala czy innych, Spotify nadal tkwi w przeszłości. I nadal powolutku traci zmęczonych czekaniem użytkowników.

REKLAMA

Fakt faktem Spotify niezmiennie jest największą i najpopularniejszą usługą tego typu. Co więcej, jakość Hi Fi w przypadku korzystania z usługi za pomocą sieci LTE, telefonu komórkowego i typowych słuchawek Bluetooth nie ma większego sensu. Jest jednak pewna grupa odbiorców, która ma znacznie wyższe oczekiwania. Ich cierpliwość ma być w końcu nagrodzona.

Nie przegap:

Co to jest Spotify Music Pro?

Music Pro nie zastąpi istniejących abonamentów Spotify. Jak ustalił the Verge ma być to usługa dodatkowa, dokupowana do istniejącego planu. Ma pozwolić użytkownikom na nowe możliwości miksowania i mieszania utworów na listach odtwarzania, a także bezstratną jakość dźwięku. Udało się nawet ustalić parametry techniczne mechanizmu, jakiego będzie używać Spotify: ma być to format FLAC o jakości do 24-bit/44,1 kHz. Dodatkowo Music Pro ma oferować dodatkowe funkcje poprawy jakości dźwięku dla konkretnych modeli słuchawek, z producentami których Spotify miał nawiązać współpracę.

Powyższe informacje wynikają z analizy kodu aplikacji Spotify i nie zostały oficjalnie ogłoszone przez firmę. Możliwe, że to ślady mechanizmu, który na razie jest testowany wewnętrznie i który do szerokiej publiczności jednak nie trafi. Presja wydaje się jednak zbyt duża by Spotify mógł tę premierę jeszcze długo odkładać.

Co to znaczy jakość FLAC 24-bit/44,1 kHz? Jak to się ma do typowych słuchawek Bluetooth?

Piosenki zapisane w formacie FLAC 24-bit/44.1kHz są uważane za bardzo wysokiej jakości i mogą być uznane za idealne dla wielu zastosowań audiofilskich. Format FLAC (Free Lossless Audio Codec) jest formatem bezstratnym, co oznacza, że nie traci żadnych informacji audio podczas kompresji, w przeciwieństwie do formatów stratnych takich jak MP3.

24-bit/44.1kHz odnosi się do głębokości bitowej i częstotliwości próbkowania. Głębokość bitowa 24 bity pozwala na bardziej szczegółowe odwzorowanie dynamiki dźwięku, a częstotliwość próbkowania 44.1kHz jest wystarczająca do zapisu wszystkich niuansów słyszalnych dla ludzkiego ucha, zgodnie z teorią Nyquista-Shannona. Dla porównania, standardowe pliki CD mają 16-bit/44.1kHz, więc 24-bitowy FLAC oferuje szerszy zakres dynamiki.

REKLAMA

Spotify na dziś używa formatu Ogg Vorbis, który jest formatem stratnym i kompresuje dźwięk, co może prowadzić do utraty pewnych detali dźwiękowych. Jednakże, wiele osób może nie zauważyć znaczącej różnicy w jakości dźwięku podczas codziennego słuchania muzyki, szczególnie jeśli używane są standardowe słuchawki Bluetooth. Technologie kodeków Bluetooth, takie jak aptX Lossless obiecują jakość dźwięku na poziomie CD, ale nadal nie są one tak powszechne i mogą wymagać specjalnych słuchawek oraz odtwarzacza.

*Ilustracja otwierająca: Natee Meepian / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA