REKLAMA

Bank sprawdzi, jak trzymasz smartfona. Tak ochroni cię przed oszustami

Bank BNP Paribas uruchomił naprawdę przydatną funkcję, dzięki której użytkownicy mogą czuć się bezpieczniejsi. Aplikacja będzie sprawdzała, w jaki sposób trzymasz smartfon. Tym sposobem cię ochroni.

16.04.2024 05.48
Bank sprawdzi jak trzymasz smartfona. Tak ochroni cię przed oszustami
REKLAMA

Rozwiązanie bazuje na weryfikacji behawioralnej, która bada zachowania użytkownika poruszającego się po aplikacji mobilnej banku. W taki sposób może cię uchronić przed utraceniem środków, ponieważ może wykryć, że ktoś inny niż właściciel konta korzysta z oprogramowania. Opcja jest zupełnie darmowa i warto ją uruchomić.

REKLAMA

Sprawdzą, jak trzymasz smartfona. Po to, aby cię ochronić przed oszustami

Co ciekawe ochrona behawioralna była już wcześniej dostępna dla klientów banku… ale tylko w serwisie bankowości elektronicznej GOonline. Teraz zostało rozszerzone do aplikacji mobilnej na smartfony, co jest zdecydowanie potrzebne, ponieważ Polacy zdecydowanie chętniej sięgają po bankowości mobilne niż bankowości internetowe, co potwierdzają liczne badania.

Jak działa rozwiązanie wdrożone przez BNP Paribas? System opracowany przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK) ma badać indywidualny sposób korzystania użytkownika z aplikacji mobilnej – np. sposób klikania, przewijania ekranu, wpisywania danych, a nawet tego, w jaki sposób trzyma się nasze urządzenie. Na podstawie tych danych tworzy spersonalizowany model zachowania.

Podczas korzystania z aplikacji system będzie analizował, czy sposób korzystania zgadza się z modelem zachowania i jeśli aktywność znacząco będzie różnić się od danych modelu, to bank może skontaktować się z klientem w celu weryfikacji wykonywanej operacji. Tym sposobem rozwiązanie może uchronić nas przed potencjalnym oszustem, który w pewien sposób uzyska dane do logowania się na nasze konto.

W dzisiejszych czasach istnieją liczne metody phishingu, przez które nieuważni użytkownicy mogą naciąć się np. na fałszywy formularz podszywający się pod stronę internetową banku. Ochrona behawioralna powinna przynajmniej częściowo zapobiec potencjalnym kradzieżom oraz wyłudzeniom. Aktywacja rozwiązania wydaje się naprawdę prosta, chociaż warto zaznaczyć, że domyślnie będzie wyłączona. Aby ją uruchomić, trzeba wejść w Ustawienia > Profil > Bezpieczeństwo > Ochrona behawioralna. Metoda nie wymaga żadnych dodatkowych działań poza aktywacją – można też w każdym momencie z niej zrezygnować.

Za usługę odpowiada BIK, natomiast ani bank, ani Biuro Informacji Kredytowej nie zbierają informacji o usługach, stronach czy loginach, hasłach i innych personalnych danych użytkowników wpisywanych do aplikacji w procesie logowania. Co ciekawe, jest to kolejny bank w Polsce, który korzysta z rozwiązania – stosunkowo niedawno narzędzie wdrożył Velo Bank.

REKLAMA

Więcej o bezpieczeństwie w sieci piszemy na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA