REKLAMA

Oszukiwał ludzi w serwisach z ogłoszeniami. Ukradł milion i przez rok uciekał przed policją

Zatrzymany założył i kierował zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze międzynarodowym dokonującej oszustw phishingowych. Policja znalazła u niego prawie milion złotych.

09.04.2024 17.50
policja
REKLAMA

Funkcjonariusze Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w ramach śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łodzi we współpracy z Departamentem do spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej zatrzymali mężczyznę odpowiedzialnego za phishingowe oszustwa.

REKLAMA

Mężczyzna stał na czele grupy przestępczej. Jak tłumaczy policja sprawcy za pośrednictwem popularnych portali ogłoszeniowych wysyłali wiadomości do sprzedających, które „zawierały przygotowane linki przekierowujące pokrzywdzonych na spreparowane strony internetowe przewoźników lub płatności kartami płatniczymi”. Następnie złodzieje wykorzystywali nielegalnie zdobyte dane kart płatniczych.

Oszukanych zostało ponad 320 osób

Łączna kwota skradzionych środków wyniosła ponad milion złotych.

Kierujący grupą ukrywał się przed organami ścigania od ponad roku zarówno na terenie Polski jak i Ukrainy.

W wyniku przeprowadzonego przeszukania lokali mieszkalnych oraz posesji zatrzymanego ujawniono i zabezpieczono liczny materiał dowodowy w postaci m.in. umów o założenie rachunków bankowych, karty bankomatowe, telefony komórkowe, komputery i cyfrowe nośniki pamięci, a także pieniądze w walucie zagranicznej oraz środki finansowe w kryptowalucie, o łącznej wartości około miliona złotych.  

- relacjonują służby.

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Łodzi ogłosił podejrzanemu łącznie 328 zarzutów dotyczących założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, kradzieży z włamaniem do rachunków bankowych, oszustw komputerowych oraz tzw. prania pieniędzy pochodzących z przestępstw.

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości przypomina o konieczności dokładnego sprawdzania, kto do nas pisze i weryfikowania informacji. Podpisujemy się pod tym apelem, bo oszustw stale nie brakuje – wystarczy przypomnieć najnowsze, w którym cyberprzestępcy podszywają się pod Allegro.

REKLAMA

Na Spider's Web przestrzegamy - tak działają oszuści:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA