REKLAMA

Postawili wielką kostkę bez okien. To jedyny taki obiekt w Polsce

Przykuwa oko, bo wysoka na kilka pięter konstrukcja nie przypomina innych budowli. To nie przypadek. W środku testowane będą rozwiązania 5G w naprawdę specjalnych warunkach.

19.03.2024 13.34
Postawili wielką kostkę bez okien. To jedyny taki obiekt w Polsce
REKLAMA

12 m wysokości hala jest obudową dla 10 m hybrydowej komory bezodbiciowej – wyjaśnia wroclaw.pl. Budynek należy do Instytutu Łączności, a jego powstanie kosztowało 21 mln zł. Budowla stoi, ale jeszcze czeka na pozwolenia na użytkowanie.

REKLAMA

Będą badać technologie i usługi związane z 5G

Dzięki tej inwestycji będą mogły odbywać się badania, prace naukowe i rozwojowe, w których wymagane są pomiary kompatybilności elektromagnetycznej (EMC), pomiary anten, a także inne badania możliwe do wykonania wyłącznie w środowisku całkowicie odizolowanym elektromagnetycznie

– wyjaśnia Daniel Niewiadomski, Kierownik Zakładu Kompatybilności Elektromagnetycznej we wrocławskim oddziale Instytutu Łączności.

Specjalne zabezpieczenie chroni przed wnikaniem do środka i wydostaniem się pola elektromagnetycznego. Naukowcy w komorze będą mogli badać zjawiska promieniowania elektromagnetycznego np. wytwarzanego przez różnego rodzaju urządzenia elektryczne, elektroniczne czy teleinformatyczne. Wnętrze pozwoli również na testy „specyficznych cech emisji czy odbioru różnego typu elektronicznych i teleinformatycznych urządzeń nadawczo-odbiorczych”. Chodzi o charakterystyki promieniowania anten, moce promieniowania, zyski promieniowania itp. – precyzuje Niewiadomski.

Komora została zaprojektowana i zbudowana specjalnie dla wrocławskiej placówki Instytutu Łączności - PIB.

Laboratorium 5G

W Polsce przeprowadza się coraz więcej badań związanych z 5G. Niedawno Politechnika Gdańska uruchomiła własne laboratorium sieci i usług 5G na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

– W tych obiektach możemy prowadzić bardzo szeroki zestaw eksperymentów, opracowaliśmy specjalny dokument obrazujący możliwe zastosowania tego sprzętu – tłumaczy dr inż. Krzysztof Gierłowski z Katedry Teleinformatyki WETI.

Jak wyjaśnia uczelnia stworzono trzy specjalistyczne laboratoria:

  • Laboratorium sieci 5G, do badania rdzenia 5G w różnych konfiguracjach oraz badania siedzi RAN różnego typu. Udostępnione zostały tam różnorodne pod względem pojemności, sposobu realizacji, otwartości czy skali instalacje dostępowe sieci 5G, w tym rozwiązania NR oraz non-3GPP, obejmujące m.in. sieć ponadregionalną z aparaturą klasy operatorskiej
  • Laboratorium symulatorów i aparatury pomiarowej 5G, które oferuje wyspecjalizowaną aparaturę pozwalającą na weryfikację wewnętrznych mechanizmów systemów sieci 5G zarówno na poziomie radiowym, sygnalizacji czy też symulowanych/emulowanych komponentów systemu 5G.
  • Laboratorium otoczenia, gdzie udostępniona została aparatura badawcza pozwalająca na weryfikację przypadków wykorzystania systemów i sieci 5G w różnorodnych scenariuszach. W szczególności w laboratorium Politechniki Gdańskiej dostępne są elementy systemów Internetu Rzeczy w postaci np. różnorodnych czujników czy elementów wykonawczych, stacji bazowych systemów IoT (np. LoRaWAN, ZigBee, NB-IoT, CAT-M, 5G), komputery przemysłowe i zestawy rozwojowe, drony jeżdżące; systemów Przemysłu 4.0 oferującego przeznaczone dla rozwiązań przemysłowych systemy komunikacji (IWLAN), czujniki i zestawy sterowania wejść/wyjść klasy przemysłowej, pojazdy sterowane z czujnikami czy zestaw robotów kolaboracyjnych znajdują się urządzenia i systemy IoT, IIoT i Przemysłu 4.0.

Z kolei na początku roku Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie uruchomiła swoją sieć 5G. Uczelnia będzie mogła prowadzić "badania naukowe na światowym poziomie, korzystając z dostępu do w pełni funkcjonalnej sieci szkieletowej i dostępowej 5G, programowalnych urządzeń radiowych, centrum przechowywania i przetwarzania danych, sieci 5G zbudowanej w oparciu o komponenty pochodzące od różnych producentów typu OpenRAN, rozmaitych terminali klienckich 5G czy generatorów ruchu".

REKLAMA

Więcej o sieci 5G przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA