REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Polska uczelnia uruchomiła własną sieć 5G. Możemy tylko pozazdrościć

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie uruchomiła swoją sieć 5G. Wszystko po to, aby przeprowadzać kolejne badania nad siecią mobilną piątej generacji.

06.02.2024
13:50
Szybki internet trafia do kolejnych polskich miast. Prawdziwe 5G zaczyna się rozkręcać
REKLAMA

Jak podaje AGH w komunikacie, uruchomienie sieci 5G ma być efektem sfinalizowanego projektu "Krajowe laboratorium sieci i usług 5G wraz z otoczeniem: PL-5G". Ten miał być realizowany we współpracy z Politechniką Warszawską (która jest liderem projektu), Instytutem Łączności – Państwowym Instytutem Badawczym, Politechniką Wrocławską, Politechniką Gdańską oraz Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Projekt zakłada jeden główny cel: zbudowanie unikalnej infrastruktury w celu prowadzenia praktycznych badań 5G.

REKLAMA

AGH ma własną sieć 5G. Projekt kosztował miliony złotych.

Cały projekt oczywiście wymagał ogromnych środków – aż 225 mln zł, gdzie AGH dysponowała budżetem ok. 25 zł. Dzięki czemu Akademia Górniczo-Hutnicza opracowała aż cztery laboratoria, które są zlokalizowane w Instytucie Telekomunikacji (Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH). Jest Laboratorium sieci 5G, laboratorium symulatorów i aparatury pomiarowej, laboratorium otoczenia sieci 5G w zakresie badań IoT oraz laboratorium otoczenia sieci 5G w zakresie badań multimediów.

Jak twierdzi prof. Marek Natkaniec z Instytutu Telekomunikacji, który koordynował budowę laboratoriów i wdrożenie sieci 5G na rzecz badań zostało zakupionych aż 1000 urządzeń związanych z siecią 5G, które umożliwiły opracowanie kilkudziesięciu stanowisk laboratoryjnych. Dzięki laboratoriom AGH będzie mogła prowadzić "badania naukowe na światowym poziomie, korzystając z dostępu do w pełni funkcjonalnej sieci szkieletowej i dostępowej 5G, programowalnych urządzeń radiowych, centrum przechowywania i przetwarzania danych, sieci 5G zbudowanej w oparciu o komponenty pochodzące od różnych producentów typu OpenRAN, rozmaitych terminali klienckich 5G czy generatorów ruchu".

Nadajnik 5G mmWave zamontowany na terenie AGH (źródło: AGH)

 Dzięki wdrożeniu tak rozbudowanych stanowisk badawczych jesteśmy w stanie świadczyć także usługi komercyjne związane z dostępem do profesjonalnej aparatury diagnostycznej, komór tłumiących sygnały radiowe czy przestrzeni wirtualnej, a także urządzeń pozwalających na wykonywanie pomiarów obiektywnych, jakościowych i wydajnościowych sieci 5G.

- prof. Marek Natkaniec.

5G inne niż wszystkie. Możemy tylko pozazdrościć

5G działające w AGH bazuje na jednostkach, które są połączone tzw. rdzeniem sieci 5G. W odróżnieniu komercyjnego 5G wybudowanego w naszym kraju rozwiązanie AGH na podstawie architektury 5G Standalone, co oznacza, że działa niezależnie od wcześniejszych generacji sieci komórkowych (m.in. LTE). AGH uruchomiła również sieć 5G w zakresie fal milimetrowych (mmWave obsługujące pasmo 26 GHz), która cechuje się ogromnymi prędkościami pobierania rzędu nawet kilku Gb/s. No cóż, obecnie możemy pozazdrościć i mieć nadzieję, że jeszcze w tej dekadzie pojawi się tak szybki internet w naszych smartfonach.

W Polsce wykorzystujemy pasmo C 3,4 – 3,8 GHz, ale badania AGH-u pozwolą na testowanie usług związanych z dokładną lokalizacją, ale także wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością, czy sterowaniem robotami przemysłowymi. Na Akademii Górniczo-Hutniczej nie brakuje również dedykowanego serwera UPF, który ma zmniejszać opóźnień reakcji nawet do 1 ms.

W budynku zbudowano też 8 nadajników 5G, które mają służyć do badań naukowych w kwestii przełączania międzykomórkowego i nie tylko. AGH (i uczestnicy projektu) mają pozwolenie od UKE na użytkowanie sieci 5G do 2028 roku.

REKLAMA

Więcej o sieci 5G przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA