REKLAMA

Samsung wchodzi do polskich szkół. Będzie uczył bezpieczeństwa w internecie

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci? Jak sprawić, aby nie czuły się tam zagrożone? Co można zrobić, aby lepiej rozumiały technologiczny świat i potrafiły z niego korzystać we właściwy sposób? Samsung postanowił znaleźć odpowiedzi oraz rozwiązanie, tworząc specjalny program edukacyjny skierowany zarówno do dzieci, jak i rodziców. Mieliśmy okazję przyjrzeć się temu z bliska.

18.03.2024 13.44
Samsung wchodzi do polskich szkół. Będzie uczył bezpieczeństwa w internecie
REKLAMA

Nowe technologie zagościły na dobre w naszym życiu, stając się jego nieodłącznym elementem. Od komunikacji po naukę, pracę czy rozrywkę. Nie wyobrażamy sobie wyjścia z domu bez smartfonu, który na przestrzeni lat zamienił się w mobilne narzędzie służące nam już nie tylko do dzwonienia czy wysyłania wiadomości, ale pełniące funkcję o wiele szerszą niż kiedykolwiek wcześniej.

REKLAMA

Co istotne, dotyczy to nie tylko nas, dorosłych. Współcześnie dzieci również są coraz bardziej zaangażowane w korzystanie z nowych technologii, od smartfonów i tabletów, po komputery oraz gry wideo. Do tego dochodzi, ciężka do uniknięcia, styczność z internetem i tym, co on oferuje. Oczywiście nie możemy patrzeć na to tylko przez pryzmat negatywnych aspektów, bo mimo wszystko nowoczesne rozwiązania są w stanie zapewnić też wiele dobrego. Ważna jest jednak odpowiednia edukacja w tym zakresie oraz kształtowanie odpowiedzialnej postawy zarówno dzieci, jak i dorosłych w cyfrowym świecie.

Współcześnie coraz młodsze dzieci rozpoczynają swoją przygodę z Internetem. Dzieje się to często niestety bez jakiejkolwiek kontroli rodziców. Przedszkolak z tabletem czy telefonem w ręku jest widokiem powszechnym, a na etapie wczesnoszkolnym pojawia się coraz więcej przypadków dzieci silnie uzależnionych od dostępu do sieci i wymagających specjalistycznej pomocy psychologicznej. Młodzież każdego dnia mierzy się w sieci z hejtem czy cyberprzemocą, co w efekcie prowadzi w wielu przypadkach do kryzysów psychicznych. Dlatego podstawowym warunkiem bezpieczeństwa dzieci w sieci jest świadomość zarówno korzyści, jak i niebezpieczeństw z nią związanych. Edukacja w zakresie higieny cyfrowej jest współcześnie dla nas  rodziców, opiekunów i nauczycieli – nie tylko wyzwaniem, ale i obowiązkiem 

- powiedziała Wioletta Krzyżanowska, Mazowiecka Kurator Oświaty.
Wioletta Krzyżanowska, Mazowiecka Kurator Oświaty

Samsung postanowił o to zadbać. Oto Stacja Galaxy. Bezpieczne miejsce w sieci

Stacja Galaxy. Bezpieczne miejsce w sieci to program edukacyjny Samsung, którego założeniem jest wspieranie bezpieczeństwa online oraz higieny cyfrowej dzieci. Skierowany jest do dzieci w wieku 7-9 lat, do ich rodziców, opiekunów, a także nauczycieli i szkół. Zasięg programu obejmuje całą Polskę, oferując szkolenia zarówno stacjonarne, jak i online. Inicjatywa ma służyć odpowiedzialnemu i mądremu wykorzystywaniu nowoczesnych technologii, w tym przede wszystkim mobilnych urządzeń. Jak podkreślił, Conor Pierce, prezes Samsung Electronics Polska:

Misją firmy Samsung już od wielu lat jest rozwijanie kompetencji dzieci, rodziców i nauczycieli w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego. Chcielibyśmy, aby korzystanie z naszych urządzeń – telefonów czy tabletów – wspierało, a nie zastępowało relacje międzyludzkie w realnym świecie. Wierzymy, że to właśnie edukacja od najmłodszych lat jest najważniejsza dla bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z cyfrowych technologii.

Conor Pierce, prezes Samsung Electronics Polska

Program jest uzupełnieniem treści z zakresu edukacji cyfrowej zawartych w podstawie programowej w szkołach. Podczas oficjalnego wydarzenia w Szkole Podstawowej nr 234 im. Juliana Tuwima w Warszawie, mieliśmy okazję posłuchać i zapoznać się z zakresem programu, jakie zasoby udostępnia oraz jakie korzyści mogą odnieść szkoły, uczniowie oraz nauczyciele, dzięki udziałowi w nim. 

Nie obyło się też bez lekcji pokazowej, podczas której dzieci miały do wykonania różnego rodzaju zadania, w tym np. zaprojektowanie własnego smartfona przy użyciu papierowych materiałów i naklejek. Uczniowie mogli wyposażyć je w konkretne funkcje i aplikacje, doklejając odpowiednie symbole. Następnie dzieci opowiedziały nam o tym, co przygotowały. Był to niejako punkt wyjściowy do tego, aby nauczyciel mógł porozmawiać z dziećmi o nowych technologiach, jak z nich właściwie korzystać oraz jak odpowiednio je zabezpieczać.

W pełnym skupieniu trwały prace nad nowymi urządzeniami.
Dzieci w ramach lekcji pokazowej tworzyły własne smartfony - personalizowały jego wygląd oraz dobierały funkcje

Dzięki kreatywnym działaniom oraz zabawie dzieci podczas takich zajęć mogą dzielić się swoimi pomysłami i spostrzeżeniami dotyczącymi nowoczesnych technologii. Zadaniem nauczyciela jest nakierowanie uczniów i rozmowa z nimi m.in. o bezpiecznym korzystaniu z urządzeń mobilnych oraz przebywaniu w sieci. Program zakłada wsparcie najmłodszych, którzy dopiero wkraczają w świat technologii. A skąd mają czerpać tę wiedzę, jak nie ze szkoły, w której spędzają tak wiele swojego czasu.

Oprócz standardowych lekcji jest coś jeszcze. Gra edukacyjna na platformie Roblox

W ramach projektu Stacja Galaxy. Bezpieczne miejsce w sieci Samsung przygotował coś więcej. Na popularnej platformie Roblox, we współpracy z nauczycielami, powstała pierwsza gra edukacyjna Stacja Galaxy. W ten sposób dzieci poprzez rozrywkę, mogą przyswajać w przystępny dla nich sposób zdrowe nawyki dotyczące korzystania z sieci, zdobywać wiedzę na temat zagrożeń online, takich jak spam, scam, fejk czy clickbait oraz zapoznać się z tym, jak odpowiednio reagować na tego rodzaju zagrożenia. Gra ma również uczyć tego, jak tworzyć silne hasła, rozpoznawać niebezpieczne strony czy aplikacje. To kolejny element programu Samsunga, który nauczyciele mogą wykorzystać podczas lekcji, aby efektywniej przeprowadzić zajęcia dotyczące tej tematyki.

Stacja Galaxy wylądowała na Robloxie! Bardzo cieszymy się z tego, że Game Changer jest częścią tak ambitnego programu realizowanego przez Samsung. Gra Stacja Galaxy na Roblox jest nie tylko ogólnodostępną formą edukacyjnej rozrywki, ale również narzędziem, które może zostać wykorzystane na lekcjach, dzięki specjalnej wersji z ograniczonym dostępem dla nauczycieli. Przy okazji chcemy też pokazać rodzicom, że środowisko najpopularniejszej gry w naszym kraju  to miejsce, gdzie w kontrolowany sposób mogą dbać o bezpieczeństwo swoich pociech

- podkreślił manager projektu Aleksander Gręziak, Head of Gaming & Esports w Game Changer.

Interfejs gry jest niezwykle prosty i czytelny, zarówno dla dzieci, rodziców, jak i nauczycieli.

Gra „Stacja Galaxy” dostępna na platformie Roblox pod tym linkiem.

Zgłoszenia do programu i konkurs dla szkół

Do aktywnego udziału w programie mogą zgłaszać się szkoły podstawowe z całej Polski poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie stacjagalaxy.pl do 31 marca 2024 r. W ramach programu, szkoły mogą realizować warsztaty z dziećmi, korzystając z dedykowanych scenariuszy, a nauczyciele mają możliwość uczestniczenia w specjalnych szkoleniach, których celem będzie wzmocnienie kompetencji w zakresie higieny cyfrowej i bezpieczeństwa w sieci. Na zakończenie szkoły biorące udział w programie będą mogły otrzymać certyfikat udziału.

REKLAMA

Dodatkowo, szkoły mogą wziąć udział w specjalnym konkursie Aktywna Stacja Galaxy. Dziesięć najaktywniejszych placówek otrzyma nagrody w postaci wyposażenia przestrzeni klasy, na które składa się zestaw: 15 tabletów Tab S9 FE oraz interaktywny flipchart Samsung Flip 2.

Konkurs trwa do 10 maja, a szczegółowy regulamin znaleźć można na stronie www.stacjagalaxy.pl.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA