REKLAMA

Microsoft w Polsce: kupuj komputery z NPU. To właśnie one mają teraz sens

Podczas warszawskiej konferencji Build AI Day firma Microsoft udostępniła odwiedzającym wydarzenie gościom stoisko z urządzeniami maki Surface. Co mają wspólnego z generatywną sztuczną inteligencją i tworzeniem opartych na niej rozwiązań? Jak się okazuje, coraz więcej i więcej.

19.03.2024 18.12
Microsoft Surface firma biznes
REKLAMA

To niezwykłe jak dynamicznie rozwija się nowa gałąź informatyki, jaką jest generatywna sztuczna inteligencja. Pierwszy i mocno niedoskonały hit - czatbot ChatGPT od OpenAI – zadebiutował raptem w listopadzie 2022 r. Minęły niecałe dwa lata, a generatywna SI jest na ustach wszystkich. Nic dziwnego - tak niewiele czasu, a już pierwsze firmy wykorzystują GenAI i donoszą o znaczących sukcesach biznesowo-komercyjnych.

REKLAMA

Wydaje się wręcz, że ta nowa generacja sztucznej inteligencji jest jak niegdyś chmura publiczna - w tym znaczeniu, że niemal każdy przedsiębiorca powinien zacząć poważnie analizować sposób działania swojej firmy i sprawdzić, w jaki sposób GenAI mogłaby usprawnić jej działanie. Można być pewnym, że konkurencja już to robi. I - podobnie jak z cloudem - ci, którzy jako pierwsi prawidłowo wdrożą tę technologię do swojego przedsiębiorstwa, szybko zyskają znaczącą przewagę nad rynkowymi rywalami.

Microsoft Build AI Day. Dlaczego pojawił się tam Microsoft Surface?

Jeden z liderów rozwoju SI i strategiczny partner OpenAI, czyli Microsoft, rozpoczął wręcz kampanię edukacyjną związaną z technologią GenAI. Na dwa miesiące przed Microsoft Build (to jedna z największych deweloperskich konferencji na świecie) zorganizował serię wydarzeń Build AI Day, w tym w Warszawie.

Zainteresowanie było znaczące, na wydarzeniu pojawiły się setki deweloperów i menedżerów. Do ich dyspozycji były wykłady, sesje, eksperci i możliwość sprawdzenia działających na żywo rozwiązań z rodziny Microsoft AI - zarówno gotowych produktów, jak i narzędzi, za sprawą których można budować własne, autorskie rozwiązania i aplikacje GenAI. Zachęcam do przeczytania relacji z całego wydarzenia.

Microsoft Surface - okazja dla uczestników Build AI Day, by zapoznać się z najnowszymi urządzeniami Microsoftu dla biznesu. W tym z NPU na pokładzie

Wystawione też były komputery z linii Surface. Niektórych mogło zastanawiać, co one właściwie robią na konferencji dla deweloperów i co właściwie mają wspólnego z tematem wydarzenia, czyli GenAI. Czyżby firma przy okazji chciała zareklamować swój produkty? Okazuje się, że niezupełnie. Surface’y zapoczątkują bowiem trend, który z całą pewnością podchwycą pozostali partnerzy sprzętowi Microsoftu. Chodzi o sztuczną inteligencję.

Co to jest NPU?

NPU, czyli Jednostka Przetwarzania Sieci Neuronowych, to specjalny rodzaj procesora zaprojektowany do przyspieszania aplikacji AI (sztucznej inteligencji). Procesory NPU naśladują ludzki system neuronalny i są energooszczędne, co czyni je idealnymi do długotrwałego użytku i ciągłych zadań obliczeniowych AI, takich jak generowanie obrazów czy rozpoznawanie twarzy. NPU mogą mieć formę karty rozszerzeń lub znajdować się bezpośrednio w głównym SoC komputera.

Koncepcja NPU nie jest nowa - tego rodzaju koprocesory są już od pewnego czasu stosowane przez producentów telefonów i tabletów, gdzie energooszczędne i sprawne przetwarzanie obrazu i mowy jest szczególnie ważne. Okazuje się jednak, że NPU o odpowiedniej wydajności może też być szalenie pomocne na komputerze osobistym. W tym do poważnych zadań, choć by móc skorzystać z mocy NPU, taką możliwość powinny też zapewniać aplikacja i system operacyjny.

NPU będzie bardzo ważne dla deweloperów

Deweloperzy mogą wykorzystać NPU w systemie Windows do przyspieszenia uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Microsoft wprowadził wsparcie dla NPU w DirectML, co jest częścią DirectX i umożliwia wykorzystanie akceleracji sprzętowej dla obliczeń ML, czyli bezpośrednio związanych z SI. Dzięki temu deweloperzy mogą trenować modele AI bezpośrednio na urządzeniach z systemem Windows 11. Pod warunkiem że są wyposażone w odpowiednio wydajne NPU.

Znaczna część urządzeń Surface jest już w rzeczone NPU wyposażona. Niektóre PC w formie całej karty rozszerzeń, jak chociażby urządzenia Surface Laptop Studio 2. W innych pojawia się jako opcja bezpośrednio w układzie scalonym, jak chociażby w Surface Pro 9. Dodatkowo dosłownie za kilka dni zapowiedziana jest prezentacja nowych urządzeń z rodziny Surface. Nic o nich jeszcze oficjalnie nie wiemy, ale można być pewnym, że Microsoft sięgnie po najnowsze układy Intela i Qualcomma, a te mają bardzo mocne NPU.

Za sprawą NPU praca deweloperów może stać się istotnie wydajniejsza. Szczególnie gdy będą pracować nad szkoleniem wyspecjalizowanych modeli SI, przygotowywanych specjalnie pod potrzeby firmy. Te, zanim trafią do infrastruktury chmurowej takiej jak Azure, nieraz będą testowane offline, lokalnie, na maszynie dewelopera. Akceleracja przeliczeń przez NPU może okazać się bezcenna.

Nie tylko deweloperzy. Coraz większa liczba aplikacji będzie działała szybciej właśnie na Surface’ach i innych PC z NPU

Surface Laptop dostępny jest w dwóch rozmiarach

Obsługa NPU w Windowsie jest już dostępna od pewnego czasu. Do tej pory przejawiała się głównie drobiazgami - takimi jak zaawansowane filtry kamery internetowej, co bywało przydatne w wideorozmowach z klientami czy innymi pracownikami firmy. Została zaimplementowana przez Microsoft wcześnie, by twórcy aplikacji mieli czas na uaktualnienie swoich produktów i należyte ich przetestowanie w środowisku Windows. I coraz większa ich liczba melduje swoją gotowość.

Z NPU korzystać będą nie tylko narzędzia deweloperskie (w tym od innych niż Microsoft firm), ale też aplikacje popularne w wielu innych branżach. Producenci wiodących na rynku aplikacji do edycji zdjęć i wideo kończą ostatnie testy nowych wersji, co jest cenną wskazówką dla branży kreatywnej.

NPU mogą przyspieszać analizę obrazów medycznych, takich jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa, pomagając w diagnozie i planowaniu leczenia. W sektorze finansowym NPU mogą być wykorzystywane do analizy dużych zbiorów danych, prognozowania trendów rynkowych i wykrywania oszustw. Przykłady można mnożyć.

Surface dla biznesu to również bezpieczeństwo i serwisowalność. Ale o tym już wiecie

Surface zapewnia zaawansowane zabezpieczenia na poziomie chipa aż do chmury, w tym szyfrowanie sprzętowe i ochronę danych w izolowanym środowisku dzięki Modułowi Platformy Zaufanej (TPM 2.0). Automatyczne aktualizacje firmware'u zwiększają bezpieczeństwo, a DFCI (Device Firmware Configuration Interface) umożliwia zdalne zarządzanie komponentami sprzętowymi.

Surface współpracuje też z Microsoft 365, oferując znaczne oszczędności czasu i kosztów dzięki automatycznemu konfigurowaniu urządzeń z Windows 11 dla firm. Centralne rozwiązanie IT umożliwia zarządzanie i aktualizowanie urządzeń Surface w całej organizacji, w tym stosowanie aktualizacji firmware'u i zabezpieczeń.

Wiele urządzeń Surface zostało zaprojektowanych z myślą o łatwej naprawie i konserwacji, co daje klientom biznesowym większą elastyczność i przedłuża żywotność urządzeń. Klienci mogą uzyskać serwis bezpośrednio od Microsoftu, skorzystać z usług autoryzowanego dostawcy usług lub samodzielnie przeprowadzić naprawy, korzystając z odpowiednich przewodników serwisowych.

Trzeba wybrać mądrze. Nowy komputer bez NPU niedługo będzie traktowany jako sprzęt klasy entry-level

REKLAMA

Build AI Day i promocja linii Surface zgrabnie się połączyły w spójną całość. Argumenty Microsoftu mają sens: sztuczna inteligencja nowej generacji to teraźniejszość i przyszłość informatyki, należy więc wybierać sprzęt jak najlepiej pod te realia przygotowany. Surface’y mają wiele dodatkowych atutów, te jednak niewątpliwie nie są dla każdego.

Jeżeli sprzęt innego partnera Microsoftu lepiej się wpisuje w potrzeby danego przedsiębiorstwa, to i tak warto zwracać szczególną uwagę na przenośne komputery z NPU. Windows jest już gotowy na rewolucję GenAI, tak jak Microsoft, jego narzędzia i usługi. Administratorom i menedżerom pozostaje się upewnić, że ich firma również.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA