REKLAMA

Największa w Polsce pompa ciepła. To będzie prawdziwy gigant

Wrompa to wrocławska pompa ciepła, która ma za zadanie ogrzewać mieszkania wrocławian za pomocą energii odzyskanej ze ścieków. To największa tego typu instalacja w Polsce, i jedna z największych w Europie.

21.02.2024 04.55
pompa ciepła
REKLAMA

Największa w Polsce instalacja do pozyskiwania energii cieplnej ze ścieków – Wrompa – zawitała do Wrocławia. Ważąca ponad 100 ton pompa ciepła przyjechała do Polski z Austrii na dwóch ogromnych naczepach. Teraz będzie montowana na terenie przepompowni ścieków Port Południe.

REKLAMA

Wrompa już we Wrocławiu

Wrompa to inwestycja, która obejmuję budowę pompy ciepła o mocy 12,5 MW, wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, co umożliwi pozyskiwanie ekologicznego ciepła ze ścieków komunalnych i deszczowych głównie z centralnej i południowej części Wrocławia.

Głównym elementem inwestycji jest potężna pompa ciepła o mocy 12,5 MW. Dla zobrazowania to więcej niż moc tysiąca typowych pomp ciepła montowanych zwykle przy domach jednorodzinnych. Instalacja wymaga także szerokiej infrastruktury towarzyszącej – zbiorników, sieci przyłączeniowych, rozdzielni. Pompa odzyskuje ciepło ze ścieków, podnosi jego parametry i przekazuje za pośrednictwem specjalnego wymiennika ciepła do wody sieciowej, która z kolei za pośrednictwem systemu ciepłowniczego dostarcza to ciepło do naszych klientów.  

– mówi Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. rozwoju w Fortum.

Więcej o nowoczesnych pompach ciepła przeczytasz na Spider`s Web:

Pompa ma zapewnić czyste powietrze

Dzięki zastosowaniu pompy ciepła zasilanej energią elektryczną pochodzącą z OZE możliwe będzie zmniejszenie produkcji energii cieplnej z wykorzystaniem węgla, a to z kolei przyczyni się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery (CO2, SO2, NOx i pyłów). Spodziewana redukcja emisji CO2 po ukończeniu projektu wynosi ok. 35 tys. ton rocznie. We Wrocławiu system ciepłowniczy oparty jest obecnie w 90 proc. na spalaniu węgla.  

REKLAMA

Celem projektu Wrompa jest budowa największej systemowej pompy ciepła w Polsce i włączenia jej do sieci ciepłowniczej we Wrocławiu. Po uruchomieniu w 2024 r. będzie stanowić pierwszy element nowoczesnego systemu ciepłowniczego we Wrocławiu dostarczając do 5 proc. rocznego zapotrzebowania klientów ciepła sieciowego w mieście.

Z systemem ciepłowniczym Fortum Wrompa zostanie połączona siecią o długości kilometra i średnicy pół metra. Projekt Wrompa w sumie będzie kosztować ok. 100 mln zł. Inwestycja uzyskała dofinansowanie w formie dotacji ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w kwocie 18 mln zł oraz ze środków budżetu państwa w kwocie 3 mln zł.  

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA