REKLAMA

Polska cyfrowa innowacja to.... inteligentna miejska ławka. Siedziałem na niej

Mieszkańcy polskich dużych miast z pewnością już widzieli pierwsze inteligentne ławki, dostosowane do potrzeb nowoczesnego mieszkańca smart city. Trwają dyskusje na temat przydatności i opłacalności tego typu miejskich rozwiązań. Tymczasem Polacy z Seedii nie baczą na trudności, a swoimi innowacyjnymi ławkami zwracają uwagę coraz większej liczby międzynarodowych klientów.

17.02.2024 19.30
inteligentna ławka solarna Seedia
REKLAMA

Seedia to polska firma, która produkuje inteligentne i ekologiczne meble miejskie, takie jak ławki, wiaty, kioski i stacje ładowania hulajnóg, zasilane energią słoneczną. Seedia, jak deklaruje, ma na celu poprawę jakości życia w miastach poprzez wykorzystanie nowoczesnej technologii i zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA

Firma została założona w 2016 r. przez Piotra Hołubowicza i Artura Racickiego, a obecnie działa na kilku rynkach zagranicznych. W 2017 r. Seedia dotarła do finału konkursu Startup Europe Awards, nazywanego eurowizją dla start-upów. I ma na swoim koncie nieustannie rosnącą liczbę sukcesów.

Fascynujące projekty inteligentnych miast:

Poza powyższym zdobyła nagrodę w X edycji programu GreenEvo, organizowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, za swoje innowacyjne i ekologiczne rozwiązania dla sektora Smart City. Wprowadziła na rynek produkty takie jak stacje ładowania hulajnóg jCharge, solarne ławki, wiaty autobusowe i infokioski z technologią e-papieru, które poprawiają jakość życia w miastach i redukują zużycie energii. I zrealizowała projekty w kilku krajach na całym globie. Klientów przybywa.

Czy miasta inwestują w inteligentne ławki? To już nie fanaberia dla zamożnych samorządowców.

Zdecydowanie tak. Jak się okazuje w Polsce i na świecie inwestuje się coraz większe kwoty w inteligentne ławki. Statystyki pokazują, że średnio jedna taka ławka ładuje rocznie nawet 15 tys. telefonów. W ławkach znajduje się wiele sensorów, które zbierają dane z siatki miejskiej. Te dane są następnie przesyłane do panelu zdalnego zarządzania, dzięki któremu miasto może optymalizować działanie przestrzeni publicznej.

W Los Angeles już ponad połowa infrastruktury miejskiej jest zasilana energią słoneczną, począwszy od parkomatów po oświetlenie drogowe. Inne kraje również stawiają na zieloną energię. Inteligentne ławki pojawiły się już jako pełnoskalowe wdrożenia, a nie tylko niskowolumenowe eksperymenty, w takich miastach jak:

  • Londyn. Stolica Wielkiej Brytanii ma ponad 100 inteligentnych ławek, które oferują darmowe ładowanie urządzeń, Wi-Fi, czujniki jakości powietrza i mapy turystyczne.
  • Singapur. Azjatycka metropolia jest liderem w koncepcji smart city i posiada wiele inteligentnych ławek, które mierzą temperaturę, wilgotność, ciśnienie i hałas.
  • Warszawa. Polska stolica ma kilkanaście inteligentnych ławek, które są podgrzewane, oświetlone, mają gniazdka USB i panele informacyjne.
  • Dubaj. Miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ma największą liczbę inteligentnych ławek na Bliskim Wschodzie, które mają funkcje chłodzenia, dezynfekcji, monitorowania pogody i zdrowia.
  • Barcelona. Hiszpańskie miasto jest jednym z pionierów smart city i ma inteligentne ławki, które zbierają dane o ruchu, hałasie, zużyciu energii i jakości powietrza.

Niemal przy każdej inwestycji w tego rodzaju infrastrukturę miejską samorządy po czasie podkreślają wkład takich ławek w ochronę środowiska i zadowolenie mieszkańców. Koszt i zysk dla miasta z inteligentnych ławek zależy oczywiście od wielu czynników, takich jak model, producent, lokalizacja, montaż, utrzymanie i wykorzystanie. Koszt jednej ławki może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, a zysk może być mierzony niestety dość efemerycznie, w oszczędności energii, poprawie jakości życia, promocji miasta i zwiększeniu atrakcyjności turystycznej.

Inteligentne ławki, jak każda innowacja, mają swoje zalety i wady. Niektóre z wad, które często bywają związane z inteligentnymi ławkami, to:

  • Koszt. Inteligentne ławki są droższe w zakupie i montażu niż zwykłe ławki, co może być barierą dla niektórych miast lub gmin.
  • Zależność od warunków pogodowych. Inteligentne ławki wykorzystują energię słoneczną, co oznacza, że mogą mieć ograniczoną wydajność w dni pochmurne lub zimowe.
  • Podatność na uszkodzenia i kradzieże. Inteligentne ławki mają wiele funkcji i elementów elektronicznych, co sprawia, że są bardziej narażone na zniszczenie lub kradzież przez wandali lub złodziei.
  • Ryzyko naruszenia prywatności. Inteligentne ławki mogą zbierać i przesyłać dane o użytkownikach, takie jak lokalizacja, zachowanie, preferencje czy nawyki, co może być niezgodne z prawem lub niepożądane przez niektórych ludzi.

Polacy z firmy Seedia uważają, że mają najlepsze inteligentne ławki solarne na świecie. A świat coraz częściej zaczyna się z nimi zgadzać. Produkt podbił Las Vegas.

 class="wp-image-4427246"
Polska inteligentna ławka solarna Seedia na targach w Las Vegas

Inteligentne ławki solarnych firmy Seedia to rozwiązania dla smart city, które wykorzystują energię słoneczną do zasilania różnych funkcji, takich jak ładowanie urządzeń, dostęp do Internetu, oświetlenie, podgrzewanie i odśnieżanie.

Firma Seedia produkuje cztery modele inteligentnych ławek solarnych: City, Urban, Future i Invention, które różnią się projektem, wielkością i funkcjonalnością. Każda ławka ma wbudowany panel fotowoltaiczny, porty USB, Wi-Fi hotspot i moduł audio. Niektóre ławki mają dodatkowe funkcje, takie jak czujniki jakości powietrza, mapy turystyczne, zintegrowane wyświetlacze lub systemy chłodzenia i dezynfekcji.

Inteligentne ławki solarnych firmy Seedia już dziś można znaleźć w wielu miastach w Polsce i na świecie, takich jak Warszawa, Kraków, Zielona Góra, Tarnobrzeg, Gostynin, Popielów, Londyn, Singapur, Dubaj czy Barcelona. Firma Seedia współpracuje również z partnerami, takimi jak Orange, aby tworzyć nowe rozwiązania dla smart city.

Seedia ma wyróżniać się od konkurencji swoją wizją tworzenia inteligentnych urządzeń miejskich, które mają być ważną częścią większego ekosystemu smart city, stawiając na interoperacyjność. Firma przy tym oferuje różnorodne wersje ławek, które pasują do różnych potrzeb miast. Ławki są produkowane w Polsce z lokalnych materiałów.

REKLAMA

Seedia widzi siebie nie jako producent urządzeń, a jako realizator wizji smart city. Udany produkt i ta szczególna kultura to ponoć główne przyczyny rosnącego światowego sukcesu polskiej firmy. I choć stoisko na CES 2024 firma Seedia miała w najlepszym razie symboliczne, tak każdy przechodzień interesował się wystawioną ławką.

Nic dziwnego, to jeden z najnowocześniejszych i najbardziej udanych tego typu projektów na świecie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA