REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

W Atenach budują dzielnię z przyszłości. Będzie 3 razy większa od Monako

Lokalizacja? Przecudowna. Przy ateńskiej riwierze, nieopodal morza. Będzie nie tylko ślicznie, ale i funkcjonalnie. I z rozmachem: Ellinikon ma być największym samowystarczalnym smart city w Europie. Zdjęcia i wizualizacje robią wrażenie.

08.08.2022
12:02
ellinikon ateny smart city
REKLAMA

Ateny to jeden z historycznych fundamentów zachodniej cywilizacji. To właśnie w tym mieście narodziła się, między innymi, demokracja. Stolica Grecji ma niebawem stać się symbolem nie tylko przeszłości, ale i przyszłości. Projekt Ellinikon, realizowany na terenie starego ateńskiego lotniska i stadionu, ma być największym samowystarczalnym smart city w Europie. I jednym z najatrakcyjniejszych miejsc do życia i pracy.

REKLAMA

Czytaj też:

Koszt budowy Ellinikonu to 8 mld euro, które będzie pochodzić z kieszeni prywatnych inwestorów. Nie ma konkretnej daty, wyznaczonej na ostateczne ukończenie budowy tego miejsca. Sektor ma być jednak w pełni samodzielny, również ekonomicznie. Pomoże mu w tym to, z czego Grecja i tak się utrzymuje, a więc turystyka: w Ellinikonie znajdować się mają luksusowe hotele, markowe restauracje, największa w Europie dzielnica handlowa i gigantyczny inteligentny park do zwiedzania.

Ellinikon. Grecja stawia nowoczesny dystrykt przy Atenach.

Ellinikon uruchamiany będzie etapami. Na 2025 r. planowane jest otwarcie wieżowca mieszkalnego i galerii restauracyjno-handlowej. W następnej kolejności uruchomione mają być centrum sportowe, port i system transportu miejskiego. Region ma być nawadniany oczyszczoną wodą ściekową i deszczówką. Światła miasta będą przygaszane, gdy nie będą potrzebne, za co odpowiadać będą tysiące czujników Internetu rzeczy.

 class="wp-image-2291508"
Port w Ellinikonie

W 2026 r. mają już być dostępne nadmorskie rezydencje mieszkalne i połowa smart parku. Całe centrum ma zawierać 50 km ścieżek pieszo-rowerowych i mieć powierzchnię 3,7 km2. Będzie więc niemal trzykrotnie większe od państwa Monako, a projekt miasta zakłada, że każde użyteczne miejsce ma być nie dalej niż 15 minut spacerem.

 class="wp-image-2291493"
Centrum handlowe od Kengo Kuma

Ellinikon ma być nie tylko nowoczesny, ekologiczny i wydajny, ale też i modny, być może nawet nieco snobistyczny. Dla przykładu jedno z centrów handlowych zostało zaprojektowane przez znany japoński dom projektowy Kengo Kuma & Associates.

Drugie z trzech centrów handlowych ma być z kolei... miejscem na dyskonty, gdzie mieszkańcy będą mogli tanio kupować podstawowe produkty. Ceny mieszkań i domów zaczynają się od 9500 euro za metr kwadratowy, kończą się na 31 600 euro za metr kwadratowy.

 class="wp-image-2291496"
Marina Tower, Ellinikon
REKLAMA

Stałym mieszkańcom udostępnionych zostanie 10 tys. gospodarstw domowych: od mieszkań do wynajęcia aż po znajdujące się przy morzu wille. We wspomnianym wyżej centrum sportowym ma mieścić się 20 kortów tenisowych, sześć hal gimnastycznych, dziewięć boisk do koszykówki i trzy baseny klasy olimpijskiej.

W Ellinikonie ma też stanąć najwyższy biurowiec w Grecji. Będzie on połączony również z resztą Aten, w tym dwiema liniami metra i linią tramwajową. Dla turystów przewidziano jednak inne drogi dotarcia do tego miejsca. Szczegóły mamy poznać niebawem.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA