REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Pierwszy prywatny lot na Księżyc. Trzymamy kciuki

Stany Zjednoczone wracają na Księżyc po raz pierwszy od misji Apollo. Nie będzie to jednak zasługa NASA, która tym razem tylko asystuje w misji. Lądownik Peregrine to dzieło prywatnej firmy.

06.01.2024
17:28
Peregrine Mission One
REKLAMA

Peregrine Mission One weźmie udział w pierwszej komercyjnej misji, której celem jest wylądowanie na innym ciele niebieskim. Jest to lądownik księżycowy zbudowany przez firmę Astrobotic Technology, który został wybrany przez NASA w ramach programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Planowany termin startu to 8 stycznia 2024 r. na pokładzie rakiety Vulcan Centaur firmy United Launch Alliance (ULA).

REKLAMA

Lądownik będzie przenosił ładunek o łącznej masie 90 kg. Celem naukowym misji jest badanie egzosfery księżycowej, właściwości termicznych i obfitości wodoru w regolicie księżycowym, pól magnetycznych i promieniowania. Lądownik ma wylądować na powierzchni księżyca w Sinus Viscositatis.

Kosmos. Ostateczna granica:

Start rakiety zaplanowany jest na godzinę 8:18 polskiego czasu. Według planu, pojazd wykorzysta okołoziemską grawitację do obrania stosownego kursu na orbitę okołoksiężycową. Lądowanie na powierzchni ziemskiego satelity zaplanowane jest na 23 lutego.

Prywaciarz dostarczy instrumenty badawcze NASA na Księżyc. A także prochy twórcy Star Treka.

Peregrine Mission One

Lądownik ma na pokładzie instrumenty badawcze NASA, ale sama misja ma charakter prywatny. Nigdy wcześniej prywatne przedsiębiorstwo nie wylądowało żadnym pojazdem na Księżycu. Podobnież, rakieta mająca wystrzelić Peregrine nigdy wcześniej nie brała udziału w żadnej misji kosmicznej (choć samo ULA do tej pory nie ma na swoim koncie ani jednej katastrofy).

Na pokładzie Peregrine Mission One, poza sprzętem badawczym NASA, znajduje się cyfrowa kopia Wikipedii, fizyczna moneta z przypisanym jednym bitcoinem, a także prochy i materiał genetyczny osób, które wcześniej zapłaciły za ten pośmiertny przywilej.

Lądownik będzie monitorował zmiany księżycowej egzosfery w ciągu mniej więcej ośmiu ziemskich dni. Naukowcy mają nadzieję zobaczyć wpływ cykli naturalnych, takich jak wahania temperatury od 100°C do -100°C, oraz na funkcjonowanie samego pojazdu.

REKLAMA

Peregrine będzie pierwszym prywatnym pojazdem na Księżycu, ale nie ostatnim. W połowie lutego rozpocznie się misja pojazdu od amerykańskiej firmy Intuitive Machines. Co więcej, mimo późniejszego startu ma szansę osiągnąć cel przed Peregrine z uwagi na inny, bardziej bezpośredni plan lotu na Księżyc - wiele zależy od tego, czy Peregrine z powodzeniem wykona wszystkie manewry za pierwszym podejściem.

O załogowych misjach jednak na razie nikt nie chce rozmawiać.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA