REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

W PC nie da się zrobić nic nowego? ASUS ma coś, czego jeszcze nie było

ASUS pokazał światu swój najnowszy laptop z dwoma ekranami. Mowa o modelu Zenbook Duo (2024), który nie przypomina poprzednich propozycji z tej serii. Producent zrobił coś szalonego, ale to ma sens.

09.01.2024
21:36
W PC nie da się zrobić nic nowego? ASUS ma coś czego jeszcze nie było
REKLAMA

Poprzednie generacje laptopów Zenbook Duo były tak naprawdę klasycznymi laptopami, do których ASUS wrzucał dodatkowy wyświetlacz nad klawiaturą. Ten po rozkładaniu klapy nachylał się pod odpowiednim kątem, zapewniając dodatkową przestrzeń roboczą. W nowym modelu mamy tak naprawdę dwa pełnowymiarowe ekrany, do których można przyczepić bezprzewodową klawiaturę. Wierzcie lub nie, ale dla osób, które nie mają dużo miejsca na biurku to istne zbawienie.

REKLAMA

ASUS Zenbook Duo 2024 robi wrażenie. Wydaje się nad wyraz praktyczny

Jeśli dokładnie śledzicie technologię, to wiecie, że nowy Zenbook Duo 2024 jest bardzo podobny do zeszłorocznego Lenovo Yoga Book 9i z dwoma ekranami. Nowy laptop jest ASUSA ma na pokładzie dwa 14-calowe panele OLED, które pracują w rozdzielczości 2880 × 1800 pikseli przy proporcjach 16:10 i częstotliwości odświeżania 120 Hz. Oczywiście są one dotykowe i wspierają dedykowany rysik ASUSA – nie brakuje im też zawiasu 180°, umożliwiającego rozłożenie ekranów na płasko.

(źródło: ASUS)

Sprzętu możemy wykorzystać w kilku trybach - jako standardowego laptopa, używając dolnego ekranu dotykowego jako gładzika i klawiatury ekranowej lub też nakładając odczepianą fizyczną klawiaturę Bluetooth na dolny ekran. W obu przypadkach będziemy wykorzystywać przede wszystkim górny ekran, ale tak naprawdę możemy użyć oba. Obudowa laptopa ma wbudowaną podstawkę, dzięki której ustawimy sprzęt na blacie w taki sposób, aby klawiatura leżała płasko na biurku, a ekrany były ustawione pod kątem. Nic nie stoi też na przeszkodzie ustawienia ekranów w orientacji poziomej – mamy zatem aż cztery możliwości.

Może to wyglądać naprawdę niecodziennie, ale nie potrzebujemy tu dodatkowego sprzętu typu uchwyty czy ramiona. ASUS Zenbook Duo 2024 daje możliwość rozłożenia ogromnej przestrzeni roboczej na stosunkowo małej powierzchni, co jest zdecydowanie jego najmocniejszą cechą. Laptop został zaprojektowany tak, że w trakcie transportu urządzenia klawiatura Bluetooth może być przechowywana pomiędzy ekranami, co na pewno docenią ci, którzy często podróżują.

(źródło: ASUS)

Jeśli chodzi zaś o resztę specyfikacji, to oczywiście w środku nie zabrakło najnowocześniejszych komponentów: maksymalnie procesora Intel Core Ultra 9 185H połączonego z 32 GB pamięci operacyjnej oraz 2 TB przestrzeni na dane na dysku SSD, a całość zasila bateria 75 Wh.

Urządzenie ma na pokładzie też pełen zestaw portów - USB-A 3.2 Gen 1, HDMI (do podpięcia trzeciego wyświetlacza!), 2x Thunderbolt 4, czy gniazda audio 3,5 mm. To z pewnością ciekawy sprzęt, który oczywiście nie będzie tani. Producent poinformował o dostępności w Wielkiej Brytanii (do Polski też najpewniej zostanie wprowadzony, jak poprzednie generacje Zenbooków Duo), gdzie laptop ma kosztować od 1700 funtów (ok. 8600 zł). Nie są to małe pieniądze, ale mówimy tu przecież o urządzeniu z dwoma ekranami OLED.

REKLAMA

Więcej o nowościach pokazanych w ramach targów CES 2024 piszemy na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA