REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Nowe procesory Intela już tu są. Takie będą laptopy w 2024 roku

Intel pokazał światu nowe procesory. To układy, które napędzą nadchodzące laptopy, które już powoli trafiają na rynek, a w 2024 roku będzie ich tylko więcej. Producent porzucił dotychczasowe nazewnictwo czipów, więc trzeba będzie przyzwyczaić się do nowego formatu „Intel Core Ultra”.

14.12.2023
20:29
Nowe procesory Intela już tu są. Takie będą laptopy w 2024 roku
REKLAMA

Dotychczas nazewnictwo procesorów Intela stworzonych dla laptopów i komputerów osobistych było bardzo podobne – m.in. Intel Core i9-13900K i Intel Core i9-13900H, chociaż od dwóch generacji dla układów z literką "U" i "P" stosuje nazwy złożone z segmentu i czterech cyfr (np. i7-1335U). Teraz się to zmienia ponieważ porzuca nazewnictwo typu i5, i7 na rzecz Core lub Core Ultra 5, 7. Zaprezentowano całą masę czipów, które również stawiają mocno na rozwiązania sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Oto nowe procesory Intel Core. Nie ma już i5 lub i7, w zamian mamy Core Ultra

Nowe procesory Intel Core Ultra należą do rodziny Meteo Lake. Największą zmianą poza nowymi nazwami jest obecność dedykowanego koprocesora NPU, czyli jednostkę do obliczeń neuronowych, która ma gwarantować lepszą wydajność w obliczeniach sztucznej inteligencji przy jednoczesnym niskim poborze mocy. Układ ma odciążyć obliczenia AI wykonywane przez CPU oraz kartę graficzną.

Na konferencji Intel AI Everywhere Core Ultra 7 165H był istną gwiazdą – jest to jednostka, która według zapowiedzi producenta ma zapewniać 11 proc. wyższą wydajność wielowątkową od konkurencyjnego Ryzena 7 7840U, Snapdragona 8cx Gen 3, czy nawet Apple M3. Dodatkowo procesor ma być 25 proc. bardziej energooszczędny od Intel Core i7-1370P.

Warto jednak zaznaczyć, że to nie Core Ultra 7 165H jest najmocniejszą jednostką, a Core Ultra 9 185H, który ma na pokładzie aż 16 rdzeni (6 wydajnościowych P,  8 energooszczędnych E oraz 2 o bardzo niskim poborze mocy). Jest to już trzeci typ rdzeni w układach Intela, które noszą nazwę LP-E, będące jeszcze bardziej energooszczędną wersją dotychczasowych rdzeni E. Core Ultra 9 185H rozpędza się do zegara 5,1 GHz i nie brakuje mu też zintegrowanego układu graficznego Intel Arc z 8 rdzeniami Xe obsługującego ray tracing.

Najmocniejszy procesor Intel Core Ultra 9 185H trafi do pierwszych laptopów dopiero w pierwszym kwartale 2024, gdzie pozostałe układy z wyjątkiem Core Ultra 7 164U i 5 134U są dostępne w pierwszych laptopach już teraz. Wcześniej wspomniany Core Ultra 7 165H oferuje bardzo podobną specyfikację techniczną do Ultra 9 185H, natomiast jest pozbawiony układu graficznego Intel ARC (ma tylko Intel Graphics) oraz cechuje się niższym poborem mocy.

Wszystkie zaprezentowane przez Intela procesory zostały wypisane w tabelce – łącznie premierę miało aż 11 układów. Nowe czipy mogą odmienić przyszłoroczne laptopy, natomiast warto odnotować, że już ruszyła przedsprzedaż pierwszych laptopów wyposażonych w te procesory. Bardzo dobrym przykładem jest MSI Prestige 16 z Core Ultra 7 155H 32 GB RAM i 1 TB SSD, który kosztuje na start 6799 zł.

REKLAMA

Więcej o procesorach przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA