REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Zapomnisz o kupnie karty graficznej, bo będziesz ją miał w procesorze. Oto wyniki jej wydajności

Nowe procesory AMD Ryzen 8000G wyposażone w wydajne zintegrowane układy graficzne, mają mieć premierę już na początku przyszłego roku. Sprawdź jakiej wydajności GPU można się spodziewać.

20.11.2023
6:55
Zapomnisz o kupnie karty graficznej, bo będziesz ją miał w procesorze. Zobacz wyniki wydajności
REKLAMA

Przypomnijmy, że ostatnie desktopowe APU - czyli procesory Ryzen serii G z wydajną zintegrowaną grafiką - pojawiły się na rynku w 2021 roku, a mowa o modelach serii 5000G. Wyposażone w ciekawy, ale obecnie już leciwy układ graficzny Radeon Vega, przez długi czas rządziły jeśli chodzi o najwydajniejsze zintegrowane grafiki na rynku.

REKLAMA

Po prawdzie praktycznie wszystkie modele Ryzen serii 7000 otrzymały również zintegrowaną grafikę, ale jest to typowy układ do "wyświetlania pulpitu" i jego możliwości są bardzo skromne. Intel w tym czasie niespecjalnie dbał o rewolucję w kwestii zintegrowanych grafik z procesorami desktop - coś się tam działo, ale bez szału. Sytuację mogą zmienić nadchodzące modele Meteor Lake.

Fani tego typu rozwiązań długo czekali na nowe procesory AMD serii G i w końcu przyszły dobre wieści - modele Ryzen 8000G pojawią się już w styczniu i w zależności od wersji będą miały na pokładzie Radeona 780M, 760M lub 740M.

Procesorów nie mamy jeszcze w testach, ale możemy sprawdzić jak sprawują się te zintegrowane grafiki w wersji mobilnej - czyli w procesorach dla laptopów.

Testy w grach na zintegrowanym Radeonie 780M

Testy zostały wykonane na zintegrowanej grafice Radeon 780M w wersji mobilnej - wersja desktopowa powinna być jeszcze szybsza, ze względu na wyższe limity energetyczne, możliwość podkręcania, jak i stosowania wyżej taktowanej pamięci RAM.

Elden Ring na zintegrowanej grafice Radeon 780M. W ustawieniach niskich i rozdzielczości 1080p, w zależności od lokacji możemy liczyć na niecałe 40 lub niecałe 50 klatek na sekundę. Wersja desktopowa powinna podbić te osiągi do 50-60 klatek na sekundę.

Hogwarts Legacy na zintegrowanej grafice Radeon 780M. Podobnie jak w powyższym przypadku mamy do czynienia z ustawieniami niskimi i rozdzielczością 1080p - dodatkowo włączone zostało zaawansowane skalowanie FSR 2. To pozwoliło na osiągnięcie około 50 klatek na sekundę. Wersja desktopowa 780M powinna tu zapewnić pełny komfort (czyli co najmniej średnio 60 klatek na sekundę).

The Last of Us na zintegrowanej grafice Radeon 780M. Ponownie Full HD i skalowanie FSR 2, ale tym razem ustawienia bardzo niskie (chociaż grafika wciąż wygląda przyzwoicie). Jaki jest efekt? Niecałe 40-50 klatek na sekundę.

Czytaj inne artykuły o kartach graficznych na Spider's Web:

REKLAMA

Przyglądając się wynikom mobilnego zintegrowanego układu Radeon 780M, to desktopowa wersja nie będzie miała problemów z zapewnieniem 60 klatek na sekundę w rozdzielczości 1920 x 1080 w popularnych (i bardzo wymagających grach). Po prawdzie w ustawieniach niskich i często przy wsparciu skalowania FSR, ale to i tak należy się spodziewać imponujących osiągów. Jak na zintegrowaną grafikę oczywiście.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA