REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

To urządzenie ma rozwiązać problem przenośnych sprzętów do gier. Już nie mogę się doczekać

Podczas targów CES poznaliśmy dokładną specyfikację handhelda MSI Claw. Przenośny sprzęt do gier z Windows 11 ma zyskać przewagę tam, gdzie inne urządzenia tego typu wykazują słabość: w obszarze czasu działania na jednym ładowaniu.

09.01.2024
19:31
To urządzenie ma rozwiązać problem przenośnych sprzętów do gier. Już nie mogę się doczekać
REKLAMA

Miniony rok był początkiem renesansu wydajnych handheldów do gier. Po tym, jak szlak przetarł Steam Deck, na rynku pojawiły się urządzenia z wydajnym układem AMD Ryzen Z1 Extreme, radzące sobie z takimi produkcjami jak Starfield, Avatar czy Cyberpunk 2077.

REKLAMA

Dwa najpotężniejsze handheldy na rynku to aktualnie ASUS ROG Ally oraz Lenovo Legion Go. Oba łączy ta sama duża moc oraz ta sama słabość: czas działania na jednym ładowaniu. Układy takie jak AMD Ryzen Z1 podczas pracy z największą wydajnością pochłaniają bowiem tyle energii, że urządzenia nie są w stanie wytrzymać więcej niż 45 - 55 minut.

MSI Claw ma być silny tam, gdzie konkurencja okazuje słabość. Sukces ma zapewnić większy akumulator i podzespoły Intela.

Steam Deck, ASUS ROG Ally i Lenovo Legion Go - wszystkie handheldy do gier korzystają z podzespołów AMD. MSI Claw to pierwsze urządzenie tego typu, w którym odnajdziemy komponenty Intela: Intel Core Ultra 7 155H ze zintergrowaną grafiką Intel Arc. Mamy więc do czynienia z zasadniczą różnicą, która może znacząco przełożyć się na wydajność oraz czas działania na akumulatorze.

Będąc przy akumulatorze, MSI Claw otrzymał baterię o wydajności 53 Wh - to największa bateria ze wszystkim handheldów, przebijając nawet Legiona Go z jego akumulatorem 50 Wh.

Podzespoły Intela w połączeniu z pojemną baterią mają się przekładać na rekordowo długi czas działania handhelda z Windows 11. Przy obciążaniu na poziomie 25W - 30W, ten ma oferować o 50 proc. dłuższy czas działania niż ASUS ROG Ally. Byłaby to pokaźna różnica na korzyść MSI Claw i już nie mogę się doczekać, by samemu przetestować, ile handheld wytrzyma z Cyberpunkiem.

MSI Claw zaoferuje także ekstremalny tryb pracy z rekordowo wysokim obciążeniem układów.

Specyfikacja MSI Claw

Steam Deck pracuje z maksymalnym obciążeniem układów 15W. ASUS ROG Ally może pracować z maksymalną mocą na poziomie 25W, podobnie jak Lenovo Legion Go. Tymczasem MSI Claw będzie mógł działać z maksymalnym obciążeniem wynoszącym aż 45W.

Jestem bardzo ciekaw, jak ten najwyższy tryb przełoży się na wydajność w grach, a także na ile minut rozgrywki pozwoli. Z danych opublikowanych przedpremierowo możemy podejrzeć wydajność w trybie 25W (podobną do ROG Ally), lecz działanie z mocą 45W wciąż pozostaje zagadką.

MSI Claw jest bardzo podobny do ASUS ROG Ally. Znamy też cenę urządzenia.

REKLAMA

Handheld MSI został wyposażony w 7-calowy ekran LCD 1080p z maksymalną częstotliwością odświeżania 120 Hz. Układ przycisków, rozmieszczenie głośników, umiejscowienie wylotu powietrza: wszystko to wydaje się niemal identyczne jak w urządzeniu ASUS ROG Ally. Wizualną różnicę stanowi oczywiście kolor - czarny zamiast białego - a także wzornictwo i podświetlenie diodami przycisków akcji.

MSI Claw ma być sprzedawany w cenie od 699 do 799 dol. Bazowa wersja zostanie wyposażona w układ Intel Core Ultra 5 i 512 GB SSD, najdroższy wariant w Intel Core Ultra 7 155H. Premiera urządzenia odbędzie się w pierwszej połowie 2024 r.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA