Zarządzałem elektrownią jądrową w przeglądarce. To prostsze niż obsługa pralki
Myślisz, że działanie elektrowni jądrowej jest skomplikowane? Uniwersytet w Manchesterze pokaże ci, że to banalnie proste. Będziesz mógł sterować elektrownią bezpośrednio z przeglądarki.
Masz może wolne 5 minut? W tym czasie zdążysz poznać podstawy działania elektrowni jądrowej, bo naprawdę nie są one skomplikowane. Będziesz mógł pobawić się w jej sterowanie i to wszystko w twojej przeglądarce, więc nie musisz niczego instalować.
A to wszystko dzięki inicjatywie Uniwersytetu w Manchesterze, który udostępnił na swojej stronie symulator elektrowni jądrowej. Strona i symulator są oczywiście w języku angielskim, ale wystarczy tak naprawdę znać go w stopniu dostatecznym. Nie dostaniesz tu na twarz pełnej skomplikowanych wzorów dokumentacji o etapach fuzji jądrowej.
Czy wiesz, że system pomp w elektrowni tego typu jest w stanie opróżnić z wody obiekt o wielkości boiska olimpijskiego w 80 sekund? A że do godziny działania elektrowni wystarczy 3,5 kg uranu, czyli mniej więcej tyle, ile waży Xbox? Albo że zbiornik ciśnieniowy, w którym znajduje się rdzeń reaktora waży tyle, co dwa Jumbo Jety? Ale dość ciekawostek, pora odpalać reaktor.
Elektrownia jądrowa w przeglądarce
Panie, a co tu może być skomplikowanego? Na pierwszy rzut oka reaktor wodny PWR nie wygląda najprościej, ale dzięki samouczkowi szybko poznajemy zasady działania takich konstrukcji.
Po krótkim samouczku możemy odpalać reaktor. Zwykle jego uruchomienie zajmuje około 8 godzin, ale na potrzeby tej prostej symulacji ten czas oczywiście skrócono. Kiedy wszystko już działa, możemy zacząć produkować energię. Zapotrzebowanie na nią jest zmienne w zależności od pory dnia. Naszym zadaniem jest produkowanie takiej ilości energii, jaka jest aktualnie potrzebna.
Po chwili okazuje się, że rozgrywka jest banalnie prosta. Musimy kontrolować tylko dwie kwestie - wysokość wysunięcia prętów z reaktora oraz natężenie działania generatorów pary. I tyle.
Nie martw się też, że spowodujesz wirtualną katastrofę. Nawet w przypadku, gdy okażesz się najgorszym zarządcą elektrowni jądrowej na świecie i temperatury reaktora odjadą ci w kosmos, ten automatycznie się zamknie, a pręty paliwowe ustawią się w bezpiecznej pozycji.
Oczywiście to bardziej szkielet gry, niż pełnoprawna produkcja, ale doskonale pokazuje jak działa elektrownia jądrowa oraz to, że generalnie jest to proste rozwiązanie.
Zobacz inne artykuły na Spider's Web:
Jeśli zainteresowała cię taka tematyka, ale gra jest dla ciebie zdecydowanie zbyt prosta, możesz sięgnąć po bardziej rozbudowane produkcje.
Przykładem takiej gry jest Nucleares, którą znajdziesz na Steamie. To gra indie z tego roku, która może nie cieszy się olbrzymią popularnością, ale reakcje graczy są bardzo pozytywne - może warto spróbować?