REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka /
  3. Technologie
  4. Gry

Zarządzałem elektrownią jądrową w przeglądarce. To prostsze niż obsługa pralki

Myślisz, że działanie elektrowni jądrowej jest skomplikowane? Uniwersytet w Manchesterze pokaże ci, że to banalnie proste. Będziesz mógł sterować elektrownią bezpośrednio z przeglądarki.

17.12.2023
17:30
Elektrownia atomowa w przeglądarce
REKLAMA

Masz może wolne 5 minut? W tym czasie zdążysz poznać podstawy działania elektrowni jądrowej, bo naprawdę nie są one skomplikowane. Będziesz mógł pobawić się w jej sterowanie i to wszystko w twojej przeglądarce, więc nie musisz niczego instalować.

REKLAMA

A to wszystko dzięki inicjatywie Uniwersytetu w Manchesterze, który udostępnił na swojej stronie symulator elektrowni jądrowej. Strona i symulator są oczywiście w języku angielskim, ale wystarczy tak naprawdę znać go w stopniu dostatecznym. Nie dostaniesz tu na twarz pełnej skomplikowanych wzorów dokumentacji o etapach fuzji jądrowej.

Czy wiesz, że system pomp w elektrowni tego typu jest w stanie opróżnić z wody obiekt o wielkości boiska olimpijskiego w 80 sekund? A że do godziny działania elektrowni wystarczy 3,5 kg uranu, czyli mniej więcej tyle, ile waży Xbox? Albo że zbiornik ciśnieniowy, w którym znajduje się rdzeń reaktora waży tyle, co dwa Jumbo Jety? Ale dość ciekawostek, pora odpalać reaktor.

Elektrownia jądrowa w przeglądarce

Panie, a co tu może być skomplikowanego? Na pierwszy rzut oka reaktor wodny PWR nie wygląda najprościej, ale dzięki samouczkowi szybko poznajemy zasady działania takich konstrukcji.

 class="wp-image-4253036"

Po krótkim samouczku możemy odpalać reaktor. Zwykle jego uruchomienie zajmuje około 8 godzin, ale na potrzeby tej prostej symulacji ten czas oczywiście skrócono. Kiedy wszystko już działa, możemy zacząć produkować energię. Zapotrzebowanie na nią jest zmienne w zależności od pory dnia. Naszym zadaniem jest produkowanie takiej ilości energii, jaka jest aktualnie potrzebna.

 class="wp-image-4253105"

Po chwili okazuje się, że rozgrywka jest banalnie prosta. Musimy kontrolować tylko dwie kwestie - wysokość wysunięcia prętów z reaktora oraz natężenie działania generatorów pary. I tyle.

Nie martw się też, że spowodujesz wirtualną katastrofę. Nawet w przypadku, gdy okażesz się najgorszym zarządcą elektrowni jądrowej na świecie i temperatury reaktora odjadą ci w kosmos, ten automatycznie się zamknie, a pręty paliwowe ustawią się w bezpiecznej pozycji.

 class="wp-image-4253129"

Oczywiście to bardziej szkielet gry, niż pełnoprawna produkcja, ale doskonale pokazuje jak działa elektrownia jądrowa oraz to, że generalnie jest to proste rozwiązanie.

Zobacz inne artykuły na Spider's Web:

Jeśli zainteresowała cię taka tematyka, ale gra jest dla ciebie zdecydowanie zbyt prosta, możesz sięgnąć po bardziej rozbudowane produkcje.

REKLAMA
 class="wp-image-4253309"
Nucleares

Przykładem takiej gry jest Nucleares, którą znajdziesz na Steamie. To gra indie z tego roku, która może nie cieszy się olbrzymią popularnością, ale reakcje graczy są bardzo pozytywne - może warto spróbować?

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA