REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Gigant pokazał przed sądem długą listę grzechów ChatGPT. Nikt wcześniej nie żądał takiej kary

W ciągu ostatniego roku nie brakowało pozwów przeciwko gigantom technologicznym oraz spraw sądowych, w których pierwsze skrzypce grała sztuczna inteligencja. Lecz jeszcze nigdy dotąd żaden z powodów nie domagał się dosłownego zniszczenia przedmiotu sporu, tak jak teraz domaga się tego The New York Times od Microsoftu i OpenAI.

28.12.2023
9:11
Gigant pokazał przed sądem długą listę grzechów ChatGPT. Nikt wcześniej nie żądał takiej kary
REKLAMA

27 grudnia The New York Times Company, przedsiębiorstwo będące właścicielem amerykańskiego dziennika The New York Times złożyło skargę na Microsoft i OpenAI domagając się procesu z udziałem ławy przysięgłych. Zgodnie z treścią pozwu złożonego w sądzie południowego okręgu Nowego Jorku treści publikowane przez The Times zostały "bezprawnie wykorzystane do stworzenia produktów sztucznej inteligencji".

REKLAMA

Czy The New York Times doprowadzi do zniszczenia ChatGPT?

Według prasowego giganta, Microsoft i OpenAI skopiowały oraz wykorzystały "miliony chronionych prawem autorskim artykułów prasowych The Times, dogłębnych badań, opinii, recenzji, poradników" w celu zbudowania dużych modeli językowych "bez pozwolenia lub zapłaty".

"Pozwani angażowali się w kopiowanie na szeroką skalę z wielu źródeł, podczas tworzenia [dużych modeli językowych] kładli szczególny nacisk na treści z Timesa, co świadczy o tym, że uznawali wartość tych prac."

- czytamy w treści skargi.

Jak informuje sam The New York Times w artykule poświęconym sprawie, przedstawiciele dziennika w kwietniu bieżącego roku skontaktowali się z Microsoftem i OpenAI aby wyrazić zastrzeżenia dotyczące wykorzystania własności intelektualnej The Times i znaleźć "polubowne rozwiązanie". Wstępnie proponowane rozwiązania obejmowały umowę o wykorzystanie komercyjne i "technologiczne bariery ochronne" wokół generatywnej AI. Jednak rozmowy pomiędzy firmami nie doprowadziły do opracowania rozwiązania.

Jako dowód wykorzystania treści The New York Times do trenowania AI przez Microsoft i OpenAI, The Times przedstawił skład zestawu treningowego Common Crawl, który został wykorzystany przy treningu GPT-3 i w domyśle jest obecny także w ChatGPT i GPT-4. W sumie zestaw danych Common Crawl zawiera "ponad 66 milionów zapisów treści z The Times".

Ilość tekstu z różnych serwisów, których treści składają się na zestaw danych Common Crawl

Innym przykładem bezprawnego wykorzystania treści dziennika jest fragment artykułu z pięcioczęściowej serii poświęconej pożyczkom w branży taksówkarskiej w Nowym Jorku. Przy odpowiednim promptcie GPT-4 słowo w słowo kopiował treść artykułu.

Dowód mający świadczyć o bezprawnym wykorzystaniu treści The Times przez Microsoft i OpenAI. Po lewej stronie treści wygenerowane przez GPT-4, po prawej stronie treść artykułu The New York Times. Kolorem czerwonym zaznaczony pokrywające się fragmenty tekstu.

Nie jest to jedyny zrzut ekranu, gdyż The New York Times Company przytoczyło liczne tego typu przykłady z zarówno GPT-4, ChatGPT jak i chatbota Bing (Copilota).

Wobec powyższych The New York Times Company domaga się od Microsoftu i OpenAI nie tylko zadośćuczynienia i "trwałego zakazanie Pozwanym niezgodnego z prawem, nieuczciwego i naruszającego postępowania".

Najważniejszym oczekiwaniem NYT wobec koncernów technologicznych jest dosłowne "zniszczenie wszystkich GPT lub innych modeli i zestawów szkoleniowych LLM", które zawierają treści należące do firmy medialnej. W swym żądaniu NYT powołuje się na paragraf 507 Kodeksu Stanów Zjednoczonych dot. prawa autorskiego - w jego myśl w czasie postępowania o naruszenie praw autorskich "sąd może nakazać skonfiskowanie, na warunkach, jakie uzna za rozsądne" wszystkich bezprawnie utworzonych kopii danego utworu.

REKLAMA

Może zainteresować cię także:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA