REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Roadrunner to nowa broń przeciwko dronom i samolotom. Ląduje jak rakiety SpaceX

Genialna w swojej prostocie i zarazem wyrafinowana oraz zaawansowana technologicznie. Taka jest nowa broń przeciwko dronom, śmigłowcom i samolotom. Roadrunner to coś pomiędzy rakietą wielokrotnego użytku a pełnowymiarowym autonomicznym samolotem.

01.12.2023
14:56
Roadrunner
REKLAMA

Drony stały się nieodłącznym elementem współczesnego pola walki. Służą do zwiadu, rozpoznania, ataku, zakłócania i obrony. Jednak drony mogą być również zagrożeniem dla własnych sił i cywilów. Dlatego potrzebne są skuteczne systemy obrony przeciwko bezzałogowcom. Wojsko rozpaczliwie poszukuje wszelkich rozwiązań, które mogą okazać się skuteczne.

REKLAMA

Jednym z takich systemów jest Roadrunner, opracowany i zaprezentowany właśnie przez amerykańską firmę Anduril. Jest to w zasadzie przeciwlotniczy myśliwiec przechwytujący, skrzyżowany z amunicją krążącą i z możliwością powrotu do domu w celu zatankowania i ponownego użycia, jeśli nie zostanie zużyta w trakcie swojej misji. 

Roadrunner to całkiem nowa broń

Po co w ogóle robić coś takiego? Na wojnie liczy się czas reakcji. Taki krążący nad polem walki dron jak Roadrunner ma polować na drony (np. zwiadowcze, albo szturmowe czy nawet duże drony kamikadze) przeciwnika i czekać na nie już w powietrzu. Co więcej, Roadrunner może niszczyć śmigłowce, pociski manewrujące, a nawet samoloty odrzutowe. Jest to więc całkiem nowa broń przeciwlotnicza - krążący pocisk przeciwlotniczy. Krążący, oznacza w tym znaczeniu możliwość czekania już w powietrzu na swój cel, czyli np. myśliwiec przeciwnika. Skraca to więc znacznie wspomniany czas reakcji.

Wojsko może z wyprzedzeniem wystrzelić w powietrze dużą liczbę przeciwlotniczych dronów przechwytujących Roadrunner, dzięki czemu może kupić sobie czas, a następnie zużyć tylko amunicję niezbędną do pokonania zagrożenia, wracając z całą resztą na ziemię

- tłumaczył na konferencji prasowej założyciel Anduril, Palmer Luckey.
Roadrunner

Roadrunner startuje i ląduje pionowo

Roadrunner ma kilka unikatowych cech. Maszyna może pochwalić się dużą prędkością poddźwiękową i jest wyposażona w dwa silniki turboodrzutowe. Bezzałogowiec może wykonywać ostre manewry przy dużym przeciążeniu.

Startuje pionowo, a jeśli wróci z wyprawy w jednym kawałku, to także wyląduje pionowo na czterech składanych wysięgnikach, podobnie jak rakieta Falcon 9 od Spacex. Roadrunnera można szybko zatankować i w razie potrzeby ponownie wysłać na zwiad.

Więcej o nowatorskich dronach wojskowych i ich technologii przeczytasz na Spider`s Web:

Roadrunner startuje ze specjalnych kontenerów przypominających lodówki. Dron jest modułowy i może być uzbrojony w różne głowice, np. odłamkowe. Jak działa ta broń, jak Roadrunner startuje, atakuje i wraca do bazy, zobaczycie na filmie niżej.

REKLAMA

Założony w 2017 r. start-up Anduril wprowadził na rynek kilka zaawansowanych technologicznie produktów wojskowych, w tym kilka systemów antydronowych.

Roadrunner to nowa broń, która może zmienić oblicze współczesnej wojny. Dzięki niemu samolotu, pociski manewrujące i śmigłowce staną się łatwiejszym celem. Roadrunner to przykład innowacyjnej technologii, która łączy w sobie szybkość, skuteczność i najnowsze rozwiązania.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA