REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie /
 3. Poradniki
 4. Bezpieczeństwo /
 5. Oprogramowanie - Poradniki

Atak DDoS - czym jest i jak ochronić przed nim stronę internetową?

W internetowej prasie nieraz można było przeczytać, że dana usługa internetowa nie działa, bo padła ofiarą ataku DDoS. Ale co to właściwie znaczy? Czym jest atak DDoS? Wyjaśniamy.

02.12.2023
22:30
co to ddos
REKLAMA

Atak DDoS to rodzaj ataku, który ma na celu uniemożliwić działanie lub dostęp do systemu komputerowego lub usługi sieciowej poprzez zalewanie go ogromną ilością fałszywych żądań. Taki atak jest przeprowadzany z wielu komputerów, które zostały zainfekowane specjalnym oprogramowaniem i podporządkowane atakującemu. Atak DDoS może powodować poważne problemy dla ofiary, takie jak straty finansowe, utrata reputacji lub naruszenie bezpieczeństwa danych.

REKLAMA

Ów atak polega na tym, że atakujący wykorzystuje sieć złożoną z wielu komputerów, zwanych botnetem, do generowania dużej liczby żądań do serwera lub usługi ofiary. Żądania te mogą być np. próbami połączenia się, wysłania danych lub otwarcia strony internetowej. Serwer lub usługa ofiary musi przeznaczyć pewne zasoby, takie jak pamięć, procesor, pasmo sieciowe, do obsługi każdego żądania. Jeśli liczba żądań przekroczy możliwości serwera lub usługi, to może on ulec przeciążeniu, spowolnieniu lub zawieszeniu. W efekcie prawdziwi użytkownicy nie będą mogli skorzystać z serwera lub usługi ofiary, ponieważ będą odrzucani lub będą musieli czekać bardzo długo na odpowiedź.

Nie przegap tych tekstów o cyberbezpieczeństwie:

Atak DDoS może mieć różne cele i motywy. Niektórzy atakujący chcą zaszkodzić konkurencji, inni chcą wyrazić swój sprzeciw lub protest, a jeszcze inni chcą szantażować ofiarę i żądać okupu za zaprzestanie ataku. Atak DDoS może być skierowany na dowolny system komputerowy lub usługę sieciową, która jest dostępna w Internecie, np. stronę internetową, serwer gier, usługę pocztową, usługę płatności, usługę chmurową itp. DDoS może być również częścią większego ataku, np. próby włamania się do systemu lub kradzieży danych.

Jakie są skutki ataki DDoS?

Skutki ataku DDoS mogą być bardzo poważne i długotrwałe dla ofiary, jej klientów i partnerów. Taki atak może spowodować utratę przychodów, koszty naprawy uszkodzonej infrastruktury, kary umowne, odszkodowania lub okup za zakończenie ataku. Może też zaszkodzić wizerunkowi firmy, obniżyć jej wiarygodność i ranking w wyszukiwarkach, zniechęcić potencjalnych i obecnych klientów, narazić na krytykę i negatywne opinie.

Atak DDoS może być też częścią większego ataku, który ma na celu włamanie się do systemu i kradzież danych osobowych, finansowych, tajnych lub poufnych. Może to prowadzić do naruszenia przepisów o ochronie danych, narażenia na szantaż, kradzież tożsamości lub oszustwa. DDoS może spowodować zatrzymanie lub spowolnienie systemów produkcyjnych, usług internetowych, komunikacji, dostępu do informacji lub zasobów. Może to mieć negatywny wpływ na jakość i terminowość świadczenia usług, zadowolenie klientów, efektywność i wydajność pracy.

Jaki był największy atak DDoS w historii?

Był nim prawdopodobnie ten, który miał miejsce w październiku 2023 r. i był wymierzony w Google’a. W ciągu sekundy pojawiło się blisko 400 mln fałszywych żądań, które miały na celu zablokować usługi internetowe firmy. Atak trwał zaledwie dwie minuty, ale był o ponad 35 proc. większy niż poprzedni rekord, który wynosił około 46 mkn żądań na minutę w czerwcu 2022 r. Google zdołał obronić się przed atakiem dzięki swoim systemom ochrony, takim jak Google Cloud Armor.

Niektóre inne znane przykłady dużych ataków DDoS to:

 • Operacja Stophaus w marcu 2013 r., która była skierowana przeciwko organizacji anty-spamowej SpamHaus i spowodowała zakłócenia w globalnym ruchu internetowym.
 • Atak Mirai w październiku 2016 r., który wykorzystał setki tysięcy urządzeń podłączonych do Internetu, takich jak kamery czy routery, i sparaliżował popularne strony, takie jak Twitter, Netflix czy Amazon.
 • Atak Memcached w lutym 2018 r., który osiągnął rekordową moc 1,7 terabitów na sekundę i był skierowany przeciwko firmie GitHub.

Ataki DDoS stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa i stabilności Internetu, dlatego ważne jest, aby stosować odpowiednie środki zapobiegawcze i reagować na nie szybko i skutecznie.

REKLAMA

Jak ochronić stronę przed atakiem DDoS? TOP 5 najważniejszych porad.

 1. Należy używać wielu warstw zabezpieczeń, aby zapobiec atakom DDoS. Można zastosować specjalistyczne narzędzia do monitorowania ruchu, identyfikacji anomalii i blokowania podejrzanych źródeł. Nazywa się to barierami zapobiegawczymi DDoS.
 2. Należy używać systemu balansowania obciążenia, aby równomiernie rozkładać ruch sieciowy na wiele serwerów. W przypadku ataku DDoS, balansery obciążenia przekierowują nadmierny ruch z dala od kluczowych zasobów, zapobiegając ich przeciążeniu.
 3. Należy korzystać z usług chmurowych, które rozpraszają i filtrują ruch na wielu serwerach w chmurze zanim dotrze on do infrastruktury klienta. Można wybrać usługę, która specjalizuje się w ochronie przed atakami DDoS, na przykład CloudFlare.
 4. Należy zainstalować swoją stronę internetową w zewnętrznym data center, które oferuje usługę ochrony przed atakiem DDoS oraz robi regularne kopie zapasowe, na wypadek włamania się hakerów.
 5. Należy zastosowaćsieć dostarczania treści (CDN), która nie tylko przyspiesza ładowanie strony, ale także pomaga rozproszyć ruch, co może być pomocne podczas ataku DDoS.
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA