REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Ten SMS może zrujnować twoje święta. Nie daj się na to nabrać

Wielkimi krokami nadchodzi okres świąteczny, który jest równoznaczny z kupnem prezentów. Co za tym idzie, wiele osób decyduje się na zakupy online z dostawą do domu. W oczekiwaniu na paczkę warto mieć z tyłu głowy, że oszuści w tym czasie będą chcieli szczególnie na tym skorzystać.

27.11.2023
20:23
Ten SMS może zrujnować twoje święta. Nie daj się na to nabrać
REKLAMA

Oszustwo na przesyłkę nie jest nowym sposobem, natomiast należy do tych bardzo niebezpiecznych. Szczególnie dla osób, które zamawiają masę rzeczy przez internet - czekając na pojedyncze paczki, łatwo jest kontrolować status odbioru, ale gdy jest ich już znacznie więcej to może dojść do pomyłki. W takich sytuacjach nietrudno o kliknięcie fałszywego linku do śledzenia. Trzeba uważać.

REKLAMA

Oszuści podszywają się pod InPost. W okresie świątecznym to szczególnie niebezpieczne

NASK ostrzega, że pojawiła się nowa fala masowych wysyłek SMS-ów, w których oszuści podszywają się pod popularną w Polsce firmę kurierską InPost oraz Pocztę Polską. To nic innego jak kolejna kampania phishingowa, która ma na celu wyłudzenie danych kart płatniczych nieświadomych osób i wykradnięcie środków z kont, do których te karty są podpięte. 

Wycelowanie w klientów InPost oraz Poczty Polskiej ma związek z okresem przecen oraz nadchodzącym czasem przedświątecznym. Schemat działania jest tu bardzo standardowy - wysyłana jest wiadomość SMS, z której treści wynika, że rzekomo pojawiły się problemy z dostarczeniem przesyłki. Najczęściej jest mowa o braku numeru ulicy na paczce - może pojawić się też pretekst o drobnej dopłacie za przesyłkę. W treści są również linki, które mają przenosić do fałszywych stron popularnych firm kurierskich, które łudząco przypominają oryginały.

Przykładowa fałszywa strona InPost stworzona przez cyberoszustów (źródło: GOV)

Witryny prowadzą do fałszywego formularza, w którym najważniejsze są dane karty płatniczej. Obecność formularza jest tłumaczona rzekomą ponowną zapłatą za dostawę - tym sposobem nieświadomi niczego klienci są nakłaniani do podania numeru karty płatniczej i innych potrzebnych danych do wyczyszczenia konta ofiary. 

Podobną wiadomość może otrzymać praktycznie każdy. Z doświadczenia wiem, że aplikacja Google Wiadomości bardzo dobrze filtruje fałszywe SMS-y, natomiast najlepszym sposobem jest weryfikacja autentyczności SMS-a. Jeśli nie jest się pewnym, warto skontaktować się z firmą, która rzekomo ma być nadawcą wiadomości - oczywiście przy pomocy numeru telefonu lub adresu e-mail znalezionego na oficjalnych stronach firm kurierskich.

Warto edukować najbliższych, to najlepszy sposób walki z oszustami

Osoby świadome zagrożeń phishingowych mogą nie widzieć tu problemu, natomiast inna sprawa, gdy wiadomość trafia do osób starszych, które są stosunkowo nowi w internetowym świecie. Szczególnie w okresie przedświątecznym warto wytłumaczyć podstawy bliskim i ostrzec ich, że jest taka możliwość. Krótka rozmowa może uchronić przed utratą środków. Fałszywe SMS-y można zgłaszać na nowy numer 8080.

REKLAMA

Więcej o cyberbezpieczeństwie piszemy na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA