REKLAMA

Dlaczego załoga lotniskowca ubrana jest w tęczowe kolory? Chodzi o wygodę

Pokład lotniczy lotniskowca to miejsce, gdzie dzieje się wiele. To tu startują i lądują samoloty, które wykonują misje. To tu pracuje specjalistyczna załoga, która dba o bezpieczeństwo i sprawność operacji lotniczych. Aby lepiej zrozumieć, co się tam dzieje, warto zwrócić uwagę na kolorowe koszulki, które noszą członkowie załogi. Każdy kolor oznacza inną funkcję i rolę na pokładzie.

Dlaczego załoga lotniskowca ubrana jest w tęczowe kolory? Chodzi o wygodę
REKLAMA

Lotniskowce to ogromne pływające miasta, które są bazą dla dziesiątek samolotów bojowych. Aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność tak złożonej operacji, załoga lotniskowca musi być dobrze zorganizowana i skoordynowana. Jednym ze sposobów, w jaki to robi, jest noszenie koszulek w różnych kolorach, które oznaczają funkcje i zadania na pokładzie lotniczym. Pozwala to stwierdzić już na pierwszy rzut oka, kto znajduje się w pobliżu samolotu, i czy na pewno powinien tam być.

REKLAMA

Więcej niesamowitych informacji o lotniskowcach znajdziesz na Spider`s Web:

Pokład lotniczy lotniskowca to niezwykle niebezpieczne i hałaśliwe miejsce, ryczących silników, wirujących śmigieł, gorących spalin, startujących i lądujących maszyn. Aby porozumiewać się w takim środowisku, załoga musi polegać na sygnałach wzrokowych i gestach. To również dlatego każdy zespół zaangażowany w proces startu i lądowania samolotów nosi swój własny kolor koszulki, który wskazuje jego główną funkcję.

F/A-18E Super Hornet na pokładzie lotniskowca USS Nimitz. Nimitz.

Oto co oznaczają poszczególne kolory:

Żółty: Koszulki w kolorze żółtym noszą kierownicy ruchu lotniczego i dyrektorzy lotniczy, którzy przemieszczają samoloty po ciasnym i zatłoczonym pokładzie lotniczym. Oficerowie katapult i oficerowie hamowania również noszą koszulki w kolorze żółtym. Ponieważ osoby w koszulkach żółtych mocno zaangażowane w manewrowanie samolotami, często są widoczne na zdjęciach przedstawiających operacje na lotniskowcu.

Zielony: Koszulki w kolorze zielonym noszą niektórzy z najciężej pracujących marynarzy na pokładzie. To oni obsługują i konserwują katapulty oraz urządzenia hamujące lądujące na lotniskowcu samoloty. Sprawdzają, czy wszystko działa poprawnie i czy nie ma żadnych usterek. Zielone koszule i kaski noszą również specjaliści ds. komunikacji i marynarze zajmujący się sygnałami lądowania dla helikopterów. 

Niebieski: Koszulki w kolorze niebieskim noszą członkowie załogi pokładowej, którzy pomagają w załadunku i rozładunku samolotów, a także obsługują windy pokładowe i przewożą sprzęt. Kierują też wszelkimi pojazdami przeznaczonymi do np. holowania samolotów. Niebieskie koszulki są często nazywane "bagażowymi", albo "chłopcami na posyłki", ponieważ zajmują się ciężką pracą fizyczną na pokładzie.

Fioletowy: Koszulki w kolorze fioletowym noszą operatorzy paliwa, którzy napełniają zbiorniki samolotów i helikopterów. To oni podłączają węże do samolotów i kontrolują ilość i jakość paliwa. Fioletowe koszulki są często nazywane "winogronami", ale ich obowiązki są bardzo poważne. Fioletowy kolor oznacza, że są to osoby, które pracują z niebezpiecznymi substancjami i że muszą zachować szczególną ostrożność i dyscyplinę.

Czerwony: Koszulki w kolorze czerwonym noszą specjaliści od uzbrojenia i materiałów wybuchowych, którzy obsługują, przenoszą i podwieszają bomby, pociski i rakiety pod samolotami i śmigłowcami. Czerwoni są często nazywani "krwawymi marynarzami". Tworzą także załogi ratownicze odpowiedzialne za gaszenie pożarów statków powietrznych, a także akcje ratownicze.

Załoga lotniskowca USS Theodore Roosevelt

Brązowy: Koszulki w kolorze brązowym noszą mechanicy pokładowi, którzy są odpowiedzialni za konserwację i naprawę samolotów. Jest to personel eskadry skrzydła powietrznego przygotowujący samolot do lotu. Brązowe koszulki są często nazywane "skunksami", ponieważ mają biały pasek na plecach.

REKLAMA

Biały: Koszulki w kolorze białym noszą różne osoby, które pełnią funkcje inspekcyjne, bezpieczeństwa, medyczne lub administracyjne na pokładzie lotniczym. Niektóre z nich to oficerowie bezpieczeństwa lotniczego, lekarze pokładowi, inspektorzy jakości, członkowie załogi ratowniczej i fotografowie.

Jak widać, każdy kolor koszulki ma swoje znaczenie i rolę na pokładzie lotniczym lotniskowca. Dzięki temu załoga może sprawnie i bezpiecznie wykonywać swoją misję, która polega na nieustannym wysyłaniu i odbieraniu samolotów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA