REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Sprzęt - Poradniki

Co oznaczają napisy na karcie pamięci? Na to trzeba zwrócić uwagę kupując kartę SD

Nazwa producenta, pojemność, prędkość odczytu danych... a co z resztą informacji, których kopalnią jest sama karta? Jeżeli dotychczas nie przykładałeś wagi do A1, V30 i innych I, po lekturze tego artykułu zaczniesz. Albo przynajmniej staniesz się bardziej świadomy tego, co masz w swoim telefonie, tablecie lub aparacie.

30.11.2023
7:02
karty pamięci
REKLAMA

Kupując kartę pamięci, uwagę zwracamy przede wszystkim na pojemność oraz cenę. Bowiem nie ma żadnego sensu kupować karty, która jest zbyt mała, ani wydawać pieniędzy na kartę o pojemności, której nie jesteś w stanie wykorzystać.

Jednakże często w tym momencie kończy się świadomy wybór konsumencki, bowiem spora część osób przymyka oko na pozostałe parametry karty - czy to z niewiedzy, czy po prostu z braku potrzeby posiadania optymalnych rozwiązań. Dlatego w tym artykule postaram się pokrótce przetłumaczyć na polski, co oznaczają różne oznaczenia i liczby, które możesz zauważyć w specyfikacji większości kart pamięci.

REKLAMA

Wszystko co musisz wiedzieć o oznaczeniach kart pamięci:

Przykładowe oznaczenia, jakie możemy znaleźć na karcie pamięci

SD, SDHC, SDXC... czy dodatkowe litery po SD mają znaczenie?

SD to skrót od "Secure Digital", format kart pamięci stworzony i rozwijany przez organizację non-profit SD Association, która ustanawia standardy dla kart pamięci. Kolejne litery w nazwie "SD" mają znaczenie, ale mniejsze niż myślisz.

"SD" to standardowe określenie dla kart, które mają pojemność maksymalnie 2 GB. Wraz z rozwojem technologii stopniowo zwiększała się pojemność kart, a więc i SD Association musiało odzwierciedlić ten stan rzecz poprzez nowe oznaczenia. SDHC to połączenie SD oraz HC (High Capacity - Duża Pojemność) - te charakteryzują się pojemnością od 4 do 32 GB. Z kolei SDXC to połączenie SD i XC (Extended Capacity - Rozszerzona Pojemność), a same karty SDXC to nośniki o pojemności od 64 GB w górę.

Klasy szybkości zapisu danych

Szybkości zapisu danych to najbardziej wyzywający element interpretacji specyfikacji karty, ale i oznaczeń na samej karcie (w przypadku, gdy nie ma dostępu do specyfikacji karty).

Niezależnie od tego, kto jest producentem karty SD lub microSD, której używasz, podlega ona klasyfikacji Klasy Szybkości (Speed Class) ustanowionej przez SD Association. Obecnie mamy do czynienia z trzema klasami: Speed Class (Class-C), UHS Speed Class i Video Speed Class.

Speed Class to najstarsza, a zarazem "najsłabsza" klasa szybkości. Na opakowaniu, jak i na karcie znajdziemy ją oznaczoną symbolem "C", w którym dodatkowo znajduje się numer, zależny od klasy: 2, 4, 6 lub 10 (C2, C4, C6, C10). Numery nie są przypadkowe, bowiem oznaczają one minimalne prędkości zapisu danych w MB - odpowiednio 2 MB/s, 4 MB/s, 6 MB/s lub 10 MB/s. Klasy C2-C6 są obecnie właściwie już nieużywane, ustępując miejsca klasie C10 i jej następcom.

Kolejną, nowszą i prawdopodobnie najpopularniejszą w produktach konsumenckich, jest klasa UHS Speed Class. Występuje w tylko dwóch wariantach: U1 i U3. W wariancie U1 minimalna szybkość zapisu danych wynosi 10 MB/s, a w przypadku U3 30 MB/s. UHS Speed Class oznaczana jest za pomocą litery U, w której umieszczona jest cyfra 1 lub 3.

Tajemnicze I i II - interfejsy UHS

To co różni U1 i U3 od standardowej Speed Class, to użycie jednego z interfejsów UHS:

  • UHS-I: teoretyczna maksymalna prędkość transferu danych do 104 MB/s
  • UHS-II: teoretyczna maksymalna prędkość transferu danych do 312 MB/s

Interfejs UHS można zidentyfikować zarówno za pomocą oznaczenia na karcie (niewielkie I lub II pośród innych symboli), jak i ilością pinów znajdujących się z tyłu karty (UHS-II ma dwa rzędy zamiast jednego).

Najnowszą, ale i najbardziej wyspecjalizowaną klasą prędkości jest Video Speed Class, oznaczona literą V z numerem 6, 10, 30, 60 lub 90 - również odpowiadającym szybkości zapisu danych. Jak może sugerować nazwa, Video Speed Class została stworzona z myślą o fotografach i operatorach kamer, którzy w krótkim czasie zapisują (poprzez robienie zdjęć i nagrywanie w wysokiej jakości) dużą ilość danych.

Video Speed Class jest wyjątkowa, ponieważ może wykorzystywać zarówno interfejs magistrali UHS-I, jak i UHS-II. Karty pamięci klasy od V6 do V90 mogą korzystać z interfejsu magistrali UHS-II, ale interfejs magistrali UHS-I może obsługiwać tylko karty pamięci klasy szybkości od V6 do V30.

Wiele bardziej zaawansowanych aparatów i kamer wymaga, aby używane przez nie karty pamięci wspierały klasę prędkości V30 lub wyższą. Całą wyliczankę prędkości dobrze zilustrował producent kart pamięci i innych nośników, Kingston.

Źródło: Kingston.com

Wiele oznaczeń znaczy... to samo

Organizacja SD Association w odpowiedzi na postęp technologiczny wprowadzała nowe klasy szybkości i zmieniała nazwy, co spowodowało małe zamieszanie wśród użytkowników. Bowiem - przykładowo - karta pamięci może mieć oznaczenia C10 i U1, które oznaczają de facto to samo. Pomimo przejścia przez SD Association z klasyfikacji Speed Class (C) na klasyfikację UHS Speed Class i oznaczania kart jako U1, liczne urządzenia na rynku nadal oznaczone są jako zgodne z C10. W rezultacie na rynku możemy zobaczyć liczne karty SD oznaczone jednocześnie C10 i U1, a nawet V10 lub identyczne U3 i V30.

Przykładowa karta, której oznaczenie może być mylące

Innymi słowy, jeżeli jesteś przeciętnym użytkownikiem, wykorzystującym kartę SD jako dodatkowy nośnik na obrazy, muzykę, szeroko pojęte pliki, ale też lubisz od czasu do czasu zrobić zdjęcia domowemu zwierzakowi lub fajerwerkom na nowy rok, twoje potrzeby zadowoli karta klasy C10, U1 lub V10 (minimalna prędkość zapisu danych 10 MB/s). Jeżeli pasjonujesz się fotografią i chcesz wskoczyć na "wyższy poziom", prawdopodobnie skierujesz się w stronę klasy U3 lub wyższej.

Natomiast jako profesjonalny fotograf, kamerzysta lub twórca treści w internecie zależy ci na posiadaniu karty do zadań specjalnych, najpierw powinieneś skierować się do specyfikacji aparatu, by zobaczyć minimalną klasę szybkości obsługiwaną przez urządzenie. Mimo to prawdopodobnie skierujesz się ku klasie V30 lub wyższej.

Na karcie pamięci masz gry i aplikacje? Przyjrzyj się A1 i A2

Wydawałoby się, że po przejściu przez klasy szybkości zapisu danych jesteśmy już w domu i świat kart pamięci stoi przed tobą otworem. Otóż nic bardziej mylnego. Pozostaje jeszcze jedno (właściwie dwa), dość mało znane oznaczenie: klasa wydajności obsługi aplikacji (application preformance class) oznaczana jako A1 oraz A2. Klasa wydajności obsługi aplikacji oznacza ilość minimalnych IOPS (operacji wejścia/wyjścia na sekundę), jakich można oczekiwać od karty.

  • A1: minimum 1500 IOPS przy odczycie losowym, minimum 500 IOPS przy zapisie losowym, minimum 10 MB/s przy trwałym zapisie sekwencyjnym
  • A2: minimum 4000 IOPS przy odczycie losowym, minimum 2000 IOPS przy zapisie losowym, minimum 10 MB/s przy trwałym zapisie sekwencyjnym

Klasa wydajności obsługi aplikacji ma znaczenie, gdy karta jest używana do przechowywania oprogramowania, np. aplikacji na smartfonie, gier na konsoli przenośnej, aplikacji przenośnych na komputerze (portable). Jeżeli interesuje cię tego typu zastosowanie, powinieneś skierować się ku karcie pamięci z klasą A2.

REKLAMA

Więcej poradników na temat sprzętu:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA