REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Sprzęt /
  5. Sprzęt - Poradniki

Drukarki tanie w eksploatacji. Jak drukować, by nie zbankrutować?

Które drukarki są tanie w eksploatacji? Niektóre drukarki mogą kosztować niewiele, ale za to na tusze możemy wydać majątek. Zobacz co zrobić, by drukować po taniości.

11.11.2023
19:30
Drukarki tanie w eksploatacji. Jak drukować, by nie zbankrutować?
REKLAMA

Często zdarza się, że potrzebujemy do domu po prostu podstawowego modelu drukarki - chcemy, żeby było tanio, więc wybieramy modele z niższej półki.

Na najniższej półce zwykle znajdują się tanie drukarki atramentowe, które kuszą nas naprawdę atrakcyjnymi cenami. Po co przepłacać za drukarkę, jeśli wszystko czego potrzebujemy to okazjonalny wydruk dokumentu?

REKLAMA

Okazuje się, że takie myślenie jest błędne - jeśli producent nie zarobi na nas przy sprzedaży samej drukarki, to bądźcie pewni, że zedrze z was przy materiałach eksploatacyjnych, czyli najczęściej tuszach. Zobacz jak drukować tanio.

Drukarki tanie w eksploatacji

W przypadku drukarek zazwyczaj sprawdza się jedna, uniwersalna zasada - jeśli sama drukarka jest tania, to oznacza, że tusze do niej są drogie. Oczywiście można zainteresować się tanimi zamiennikami, ale wielu producentów drukarek się przed tym broni, stosując zabezpieczenia, które uniemożliwiają, bądź przynajmniej utrudniają korzystanie z tuszu innego producenta. Może się też zdarzyć, że producent odrzuci reklamację takiego sprzętu, argumentując to właśnie korzystaniem nieoryginalnych tuszy.

Jeśli zależy wam wyłącznie na okazjonalnym druku dokumentów, proponowałbym wam danie sobie spokój z drukarkami atramentowymi. Najtańsze monochromatyczne drukarki laserowe są niewiele droższe (chociaż promocje na tanie atramentówki w supermarketach mogą naprawdę kusić), a wkłady drukujące wystarczą wam na naprawdę długo. Sam używam niedrogiej drukarki laserowej w domu i... jeszcze nigdy nie kupowałem do niej wkładu drukującego - wciąż używam tego dostarczonego razem z drukarką.

 class="wp-image-4150820"
Xerox Phaser 3020 - przykład niedrogiej drukarki laserowej, która jest równocześnie bajecznie tania w eksploatacji

Niezależnie od tego, czy drukujesz dużo, czy też mało dokumentów, to drukarka laserowa zawsze będzie tania w eksploatacji i wątpię, by jakakolwiek drukarka atramentowa przebiła je w tej kwestii.

Jeśli jednak potrzebujesz drukarki atramentowej, choćby do wydruku zdjęć, to musisz zwrócić uwagę na inną kwestię, a mianowicie na obecność systemu CISS. Co to za zwierz?

 class="wp-image-3977717"
Epson EcoTank L3251 - drukarka z systemem CISS

CISS (Continuous Ink Supply System) to nic innego jak możliwość ciągłego zasilania atramentem. Zamiast wymieniać całe kartridże po prostu dolewamy atrament do pojemników, co pozwala uzyskać spore oszczędności.

Zobacz inne artykuły o drukarkach:

REKLAMA

Ze swojej strony polecałbym wykorzystanie drukarek atramentowych tylko tam, gdzie są faktycznie potrzebne - a jeśli już, niech będą wyposażone w system napełniania kartridży. We wszystkich innych przypadkach doskonale sprawdzą się wyjątkowo tanie w eksploatacji drukarki laserowe.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA