REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie /
 3. Poradniki
 4. Sprzęt /
 5. Sprzęt - Poradniki

Jak połączyć smartwatch z telefonem? Instrukcja krok po kroku

Wiele osób oczekujących na pierwszego smartwatcha czy po prostu nieobeznanych z technologią zadaje sobie pytanie: jak połączyć smartwatcha ze smartfonem? Czy wymaga to specjalnego oprogramowania i wiedzy? Strach ma wielkie oczy, bowiem połączenie smartwatcha ze smartfonem jest dziecinnie proste, a my tłumaczymy, jak to zrobić.

09.09.2023
20:12
smartwatch i smartfon
REKLAMA

Kupnu (lub otrzymaniu) pierwszego smartwatcha zawsze towarzyszy spora doza ekscytacji. Zarówno ze względu na nowy zakup (bo kto nie uwielbia nowych rzeczy?), jak i fakt, że smartwatche należą do kategorii urządzeń noszonych, a więc zupełnie nowego typu elektroniki, który na popularności zyskał dopiero w ciągu ostatniej dekady.

Jednak wyciągasz swój nowy zegarek z pudełka, uruchamiasz i... co teraz? Podpowiadamy jak połączyć smartwatcha ze smartfonem.

REKLAMA

Jak połączyć smartwatch z telefonem? Z tego artykułu dowiesz się:

Dlaczego łączymy smartwatch ze smartfonem?

Nazwa smartwatch (smart - inteligentny, watch - zegarek na rękę) niektórym osobom mylnie wskazuje, że tak jak smartfony, mogą one działać samodzielnie. Jednak w rzeczywistości smartwatche są w dużej mierze zależne od połączenia ze smartfonem. Są tego trzy powody.

 • Po pierwsze, smartwatche mają ograniczoną pamięć i moc obliczeniową, co oznacza, że nie mogą przechowywać i przetwarzać dużej ilości danych. Smartfony natomiast mają znacznie więcej pamięci i mocy obliczeniowej, co pozwala im na uruchamianie zaawansowanych aplikacji i usług. Dlatego smartwatche korzystają z połączenia ze smartfonem, aby uzyskać dostęp do owych aplikacji i usług.
 • Po drugie, niektóre smartwatche mają ograniczone możliwości sieciowe, będąc na łasce Wi-Fi. Kiedy opuścimy znaną smartwatchowi sieć, automatycznie traci on łączność z internetem. Tu właśnie do gry wchodzi łączność ze smartfonem, który poprzez transfer danych w sieci komórkowej smartfona i nawiązane połączenie Bluetooth pozwala na dalszą swobodę korzystania ze smartwatcha. Oczywiście, słowo klucz: niektóre. Bowiem na rynku dostępne są modele zegarków z łącznością LTE, która zapewnia pewien stopień niezależności od smartfona.
 • Po trzecie, smartwatche mają mały ekran i ograniczone możliwości wprowadzania danych, co oznacza, że nie są wygodne w użyciu do niektórych zadań. Z kolei smartfony mają duży ekran dotykowy i klawiaturę, co ułatwia wprowadzanie tekstu i przeglądanie treści. Dlatego smartwatche korzystają z połączenia Bluetooth, aby w razie czego za pomocą jednego dotknięcia na nadgarstku uruchamiać aplikacje w telefonie.

Jak połączyć smartwatch ze smartfonem?

 1. Połóż zegarek obok telefonu
 2. Włącz zegarek
 3. Uruchom Bluetooth na telefonie
 4. Przejdź przez wstępną konfigurację zegarka
 5. Zainstaluj na smartfonie aplikację, o którą poprosi smartwatch
 6. Zatwierdź sparowanie urządzeń poprzez Bluetooth
 7. W aplikacji smartwatcha na telefonie dotknij "Dodaj nowe urządzenie"

Na rynku istnieją dziesiątki różnych smartwatchy od różnych producentów: Apple Watch od Apple, Galaxy Watch od Samsunga, Huawei Watch od Huawei, Xiaomi Watch od Xiaomi, ale także produkty Garmin czy Amazfit. Każdy z tych producentów dostarcza własne oprogramowanie dla zegarków, a więc proces łączenia smartwatcha ze smartfonem będzie się delikatnie różnił zależnie od urządzenia.

Jednakże nie należy się martwić, bowiem oprogramowanie - tak smartwatcha jak i aplikacja na smartfony - zawsze jest przystosowane do przeprowadzenia do użytkownika krok po kroku przez połączenie i konfigurację.

Łączenie smartwatcha z telefonem - co warto wiedzieć przed połączeniem?

Zanim przystąpisz do połączenia smartwatcha ze smartfonem, warto abyś wiedział kilka rzeczy i wykonał kilka czynności.

Przede wszystkim - jeszcze przed zakupem - warto sprawdzić kompatybilność smartwatcha ze smartfonem. Niektóre smartwatche nie wspierają starszych wersji systemu Android, np. smartwatcha Garmin Venu 3 nie połączymy z Samsungiem Galaxy S5, gdyż aplikacja zegarka wymaga Androida w wersji min. 7, a ostatnia aktualizacja Androida na S5 to Android 6. Z kolei Apple Watch działa wyłącznie z iPhone. W przypadku braku kompatybilności połączenie smartwatcha ze smartfonem jest niemożliwe.

Przed rozpoczęciem łączenia smartwatcha ze smartfonem warto także naładować oba urządzenia, by uniknąć irytujących powiadomień, czy wyłączenia się telefonu i/lub zegarka.

Finalnie, aby przyspieszyć cały proces, można zawczasu zainstalować aplikację zegarka na smartfonie, nawet fizycznie nie posiadając jeszcze smartwatcha. Dzięki temu konfiguracja rozpocznie się od razu, bez oczekiwania na pobranie aplikacji na telefon. Oto nazwy aplikacji producentów poszczególnych smartwatchy:

 • Samsung - Galaxy Wearable
 • Xiaomi - Mi Fitness (Xiaomi Wear)
 • Huawei - Zdrowie Huawei (na Androidzie należy pobrać z App Gallery, nawet na urządzeniach innych niż Huawei)
 • Garmin - Garmin Connect
 • Amazfit - Zepp
REKLAMA

Czytaj więcej o smartwatchach na Spider/s Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA