Intel zaczyna produkcję zaawansowanych chipów w Irlandii. To ważny krok także dla Polski
Zakład Fab34 w Leixlip w Irlandii zaczął produkować najbardziej zaawansowane chipy Intel 4. Wraz z planowaną polską inwestycją Intela w Miękini pod Wrocławiem stworzą kompleksowy łańcuch produkcji półprzewodników w Europie.
– Pomysł zbudowania odpornego, zrównoważonego geograficznie łańcucha dostaw jest właściwym rozwiązaniem dla nas, dla przemysłu i dla całej Europy – powiedział Pat Gelsinger, CEO Intela, otwierając Fab34.
Intel za sprawą nowej inwestycji, która kosztowała 17 miliardów euro, wdraża litografię naświetlaną w technologii ekstremalnego ultrafioletu (EUV) w produkcji wielkoseryjnej. Jest to pierwsze zastosowanie tej metody w masowej produkcji w Europie. To właśnie w Irlandii będą produkowane najnowsze procesory Intela Meteor Lake.
– To przełomowy moment dla Intela i całej branży półprzewodników. Przeniesienie procesu technologicznego Intel 4 do etapu produkcji na dużą skalę w Irlandii jest ogromnym krokiem w kierunku umożliwienia najnowocześniejszej produkcji w Europie – mówi dr Ann Kelleher, executive vice president and general manager of Technology Development w Intelu.
Maszyny EUV, produkowane przez holenderskiego producenta ASML, mają wielkość autobusu, a ich koszt to około 150 milionów dolarów. EUV pozwala drukować mniejsze i dokładniejsze obwody elektryczne, a także zapewnia znaczną poprawę wydajności i efektywności energetycznej.
Technologia EUV jest szeroko wykorzystywana w najnowocześniejszych procesach technologicznych tworzenia półprzewodników, które zasilają najbardziej wymagające aplikacje obliczeniowe. Wśród nich można wymienić sztuczną inteligencję (AI), zaawansowane sieci telekomunikacyjne, pojazdy autonomiczne oraz nowe centra danych i aplikacje w chmurze.
Co to oznacza dla Polski?
Otwarcie Fab 34 w Leixlip w Irlandii, w połączeniu z planowanym zakładem produkcji Intela w Magdeburgu w Niemczech oraz zakładem integracji i testowania półprzewodników pod Wrocławiem, pomoże stworzyć pierwszy w swoim rodzaju kompleksowy łańcuch produkcji półprzewodników w Europie, uniezależniając Stary Kontynent od dostaw półprzewodników z innych części świata. Inwestycja pomaga w budowie globalnego, odpornego i zrównoważonego geograficznie łańcucha dostaw półprzewodników.
Więcej o rynku półprzewodników przeczytasz na Spider's Web:
– Przynosimy zaawansowaną technologię do Irlandii, ale wzmacniamy tym samym potencjał Unii Europejskiej w budowaniu kompleksowego łańcucha produkcji półprzewodników w Europie – mówi w wywiadzie dla Spider’s Web Keyvan Esfarjani, wiceprezes i dyrektor ds. operacji globalnych w firmie Intel.
Wafle krzemowe produkowane w Irlandii będą trafiały do zakładu w Polsce, gdzie poddawane będą integracji i testom. Po tym będą trafiać bezpośrednio do klientów. Półprzewodniki produkowane w Irlandii będą przeznaczone głównie do wykorzystania w serwerach.