1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Jak zyskać dodatkową przestrzeń w domu na zgłoszenie do 70m2?

Lokowanie produktu: EXTRADOM

Wielu inwestorów decyduje się na domy, których powierzchnia nie jest zbyt duża – nie przekracza 70 m2. Wynika to przede wszystkim z faktu, że budynki takie można wznieść bez pozwolenia – wystarczy jedynie samo zgłoszenie. Choć procedura jest uproszczona, a dom o mniejszej powierzchni zdecydowanie tańszy i szybszy w budowie, niewielki metraż może przełożyć się na komfort życia wszystkich mieszkańców. Co zrobić, by poprawić tę sytuację?

17.10.2023
9:02
Jak zyskać dodatkową przestrzeń w domu na zgłoszenie do 70m2?

Rozwiązania najlepiej jest poszukać w przystosowaniu wnętrz i różnorodnych sztuczkach aranżacyjnych, dzięki którym metraż zostanie w pełni wykorzystany i zyska się dodatkową przestrzeń. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając projekt domu 70 m2?

Wybierz projekt domu do 70 m2 z poddaszem użytkowym

Małe domy, z niewielką powierzchnią na pewno będą odpowiednie dla rodziny z jednym dzieckiem lub z dwójką pociech. Projekt domu na zgłoszenie zawsze będzie posiadał w planie łazienkę, kuchnię, salon i dwie sypialnie. Co istotne, można znaleźć wiele projektów domów do 70 m2, które będą umożliwiały zaadaptowanie poddasza i stworzenie tam kolejnych pomieszczeń. To rozwiązanie spodoba się szczególnie tym osobom, które chciałyby pobudować dom o niewielkiej powierzchni, ale dla których 70 m2 nie będzie dawało pełnego komfortu użytkowania.

Poddasze użytkowe to część znajdująca się pomiędzy dachem a najwyższym stropem. Warto pamiętać, że przestrzeni tej nie należy aranżować od razu, tuż po zakończeniu budowy. Wielu inwestorów decyduje się na to dopiero po kilku latach. Dobrze jednak zostawić sobie taką furtkę i mieć możliwość powiększenia powierzchni użytkowej domu przez zaadaptowanie poddasza. Dobrym pomysłem jest chociażby przeniesienie na tę kondygnację sypialni dorosłych czy pokoi dziecięcych. Jak powiększyć przestrzeń w domu 70 m2 z poddaszem? Przede wszystkim warto zdecydować się na płaski dach – przestrzeń będzie o wiele prostsza w aranżacji, skosy nie zabiorą też cennego miejsca i nie będą stwarzać problemów w czasie ustawiania mebli i przygotowywania pomieszczenia do zamieszkania.

Projekt domu 70 m2 z poddaszem może być więc bardzo funkcjonalny. Wykorzystanie dodatkowego miejsca stwarza wiele możliwości. To idealne rozwiązanie dla tych osób, które lepiej czują się w większych przestrzeniach – przeniesienie części pomieszczeń na poddasze pozwoli jednocześnie zyskać więcej miejsca na parterze i stworzyć tam w pełni komfortową część dzienną.

Sztuczki aranżacyjne do zastosowania wewnątrz

Wybierając projekt domu na zgłoszenie, który ma niewielką powierzchnię, warto przyjrzeć się zastosowanym rozwiązaniom. Najlepiej jest tak zoptymalizować cały metraż, by w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń. Jakie sposoby są warte uwagi?

Przede wszystkim w małych domach lepiej sprawdzą się otwarte przestrzenie – dzięki temu inwestor zyskuje dużo dodatkowego miejsca. Nie należy również zapominać o tym, że otwarta przestrzeń będzie sprawiała wrażenie o wiele bardziej przestronnej niż ta, która ma wydzielone konkretne pomieszczenia. Dom z otwartą przestrzenią będzie też dzięki temu dużo lepiej doświetlony, co także przełoży się na optyczne powiększenie wnętrza. Takie pomieszczenia trzeba jednak dobrze zorganizować, by zachować w nich czystość, a także by całość dobrze współgrała ze sobą pod względem stylistycznym. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem w projektach domów 70 m2 są otwarte przestrzenie łączące salon, jadalnię i kuchnię. Aby wizualnie oddzielić poszczególne pomieszczenia, można wybrać chociażby różne kolory farb na ścianę czy elementy dekoracyjne, takie jak fototapety. Poszczególne części otwartej przestrzeni oddzieli także zastosowanie różnego rodzaju podłóg – nie ulega wątpliwości, że płytki dobrze sprawdza się w kuchni, jednak w salonie dużo bardziej odpowiednie będą chociażby panele. Aby podkreślić spójność aranżacyjną, warto wybrać jeden wspólny dla całej przestrzeni element czy powtarzający się motyw w dodatkach.

W jaki jeszcze sposób zyskać więcej przestrzeni w małym domu? Dobrym pomysłem jest między innymi to, by jeden pokój pełnił różne funkcje. I tak na przykład sypialnia z powodzeniem może stać się też miejscem do pracy czy domowym gabinetem. Wystarczy zamontować w pomieszczeniu składane biurko – gdy nadejdzie czas pracy, można je rozłożyć, dostawić krzesło lub fotel i oddać się w komfortowych warunkach obowiązkom zawodowym. Z kolei, gdy praca zostanie skończona, blat wystarczy złożyć. Dzięki temu, że będzie przylegał do ściany, w pokoju zostanie więcej miejsca. Wielofunkcyjne meble to jeden z lepszych sposobów na zaoszczędzenie miejsca w pomieszczeniach o niedużym metrażu. Wśród sztuczek aranżacyjnych sprzyjających powiększeniu małej przestrzeni można wymienić także zastosowanie szaf zabudowanych zamiast wolnostojących. Zmieści się w nich o wiele więcej rzeczy i akcesoriów, na które trudno szukać miejsca gdzie indziej. Szafa sięgająca od podłogi do sufitu pozwoli funkcjonalnie wykorzystać każdy centymetr powierzchni. Warto również optycznie powiększyć przestrzeń, stosując lustra i przeszklenia, które będą odbijać światło, a także wybierając jaśniejsze odcienie farb na ścianę.

Lokowanie produktu: EXTRADOM
Najnowsze
Zobacz komentarze