Microsoft zainstaluje ci nowego Windowsa. Nie masz nic do gadania
Windows 11 w swojej oryginalnej wersji zaczyna być, w pojmowaniu Microsoftu, starym systemem operacyjnym. Niedługo zakończy się jego obsługa serwisowa, a aktualizacja do systemu Windows 11 22H2 przestanie być opcjonalna.
Windows 10 wprowadził nowe pojęcie do świata Windowsa, jakim są obowiązkowe aktualizacje. Domowe wersje systemu i te przeznaczone dla małych firm nie pozwalają użytkownikowi na omijanie najważniejszych serwisowych uaktualnień. Zwrot nie pozwalają napisany jest kursywą, bo istnieją nieoczywiste metody na wstrzymanie tych aktualizacji - choć po prawdzie takie wymuszenie ma nieco zalet. Zmniejsza bowiem prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się po Sieci cyfrowej infekcji malware’em.
Niektóre aktualizacje można jednak odkładać przez długi czas. Chodzi nie o serwisowe łatki, a o całe nowe wersje systemów operacyjnych. Być może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę - Microsoft bardzo się stara, by proces aktualizacji był niezauważalny - ale Windows 11 doczekał się już następcy w formie wydanego minionej jesieni Windowsa 11 22H2. Zresztą już za miesiąc premiera Windowsa 11 23H2. Z technicznego i serwisowego punktu widzenia, to nowe systemy operacyjne.
Czytaj też:
Do niedawna przejście na Windows 11 22H2 było zalecane, ale opcjonalne. Oryginalny Windows 11 jest bowiem dalej serwisowany. Polityka Microsoftu zakłada jednak, że w momencie, gdy dana wersja Windowsa przestaje być serwisowana, aktualizacja do nowej przestaje być opcjonalna, a obowiązkowa. I jest automatycznie stosowana.
Windows 11 22H2 - nowy system będzie obowiązkowy. Od kiedy i co się zmieni?
W październiku bieżącego roku zostanie wydany po raz ostatni zestaw łatek serwisowych do Windowsa 11. To oznacza, że od listopada Windows 11 22H2 zacznie być u posiadaczy starszych Windowsów 11 automatycznie stosowany. Użytkownik nie będzie musiał nic robić, nie należy też się spodziewać długiej przerwy w pracy komputera. Przywita go jednak kilka niespodzianek.
Windows 11 22H2 został nieco wypolerowany - usunięto sporo archaicznych kontrolek sprzed wielu dekad, zastępując je nowymi i spójnymi wizualnie z resztą systemu. Dodano też nowe funkcje zarządzania powiadomieniami, możliwe jest też już tworzenie folderów w Menu Start, a także szersza jego personalizacja. Pełen przegląd nowości znajduje się w tym artykule.